| 13.
apr
2015
| Mednarodni projekti na ŠC Postojna |
Na Šolskem centri Postojna se že vrsto let trudimo z vključevanjem v različne mednarodne projekte. Dijakom in zaposlenim želimo tako omogočiti, da pridobijo nova znanja in izkušnje na širšem, evropskem prostoru.
Dijakom strokovnih šol že šesto šolsko leto nudimo možnost, da opravljajo del praktičnega usposabljanja pri delodajalcih v tujini. Letos so naši dijaki odpotovali na Portugalsko in Finsko.
V tekočem šolskem letu na novo izvajamo projekt Erasmus+ za dijake strojne šole, za učitelje splošnih predmetov (tuji jeziki) ter za učitelje in vodstvo šole, v sodelovanju z delodajalci iz lokalnega okolja. V okviru omenjenega projekta so štirje dijaki strojne šole, iz programov avtoserviser ter orodjar, v marcu 2015 opravili štiri tedensko prasko v Jyvaskyli, na Finskem.
V marcu 2015 smo na šoli izpeljali tudi drugi del projekta mobilnost za vodstvo šole ter predstavnike lokalnega gospodarstva. Z nami so na Finsko potovali predstavnik treh podjetij: Ydrije Motors, Kovinoplastike Lož ter družbe Kolektor Liv.
Osnovni cilj projekta je bil spoznavanje izobraževalnega sistema ter organizacije praktičnega usposabljanja pri delodajalcih. V času osemdnevnega bivanju na Finskem so nam naši gostitelji podrobno predstavili njihov sistem poklicnega izobraževanja. Navdušili so nas z izjemno opremljenostjo učnih delavnic ter intenzivnim sodelovanjem z lokalnim gospodarstvom. V okviru programa smo obiskali tudi dve lokalni podjetji, kjer so potrdili nujnost in pripravljenost na tesno sodelovanje s šolskim sistemom.
Poklicno izobraževanje je na Finskem visoko cenjeno. V šoli naših gostiteljev izobražujejo za več različnih poklicev (frizerji, zdravstvena nega, slikopleskarji, poklici s področja strojništva), skupno imajo 4.600 dijakov. Nas so zanimali predvsem poklici s področja strojništva – avtoserviserji, orodjarji, inštalaterji..
Večji del izobraževanja na poklicnem nivoju se izvaja po načelu »learning by doing« (učenje z delom), teoretičnega pouka v razredu imajo dijaki zelo malo. V drugem in tretjem letniku opravijo dijaki večji del izobraževanja v podjetjih, končni preizkus znanja ja praktično naravnan.
Finski izobraževalni sistem je zelo fleksibilen. Tudi po zaključeni poklicni izobrazbi imajo dijaki možnost nadaljevanja študija, predvsem na politehniki. Poudarjajo pomen delovnih izkušenj.
Finska nas je, navkljub še dokaj zimskemu vzdušju, navdušila s širino in odprtostjo, gostoljubnostjo in umirjenostjo. Izkušnja njihovega šolskega sistema je bila zanimiva tudi za predstavnike gospodarstva, zlasti poudarjena vpetost podjetij v izobraževanje bodočih kadrov. Izredno zanimiva in poučna izkušnja za vse udeležence.
Pripravila : Helena Posega Dolenc
Slika 1: Dijaka na praksi, vodja PUD - Boris Semenič in ravnateljica Helena Posega Dolenc
Slika 2: Delček opreme v šolskih delavnica
| |