Vse najboljše Dnevni center Štacjon za 10. obletnico delovanja
05.04.2022
»Mi smo potniki skozi življenje,
sopotniki pri vzponih in padcih, v solzah in smehu,
ob zmagah in porazih.
Veseli smo, da imamo drug drugega in
da si na potovanju skozi življenje lahko pomagamo.
Verjamemo, da bomo s pravim posluhom javnosti
in odgovornih še vedno skupaj gradili – tudi v novem obdobju naslednjih desetih let.«
(Potniki Dnevnega centra Štacjon)
Dnevni center za osebe s težavami v duševnem zdravju - Štacjon, ki deluje v okviru Centra za socialno delo Osrednja Slovenija – vzhod, enota Kamnik, je danes v Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik praznoval 10. obletnico delovanja. Dogodku se je pridružil tudi župan Matej Slapar skupaj z županom Občine Komenda Stanislavom Poglajnom, občinskima svetnikoma in svetnico, direktorico Centra za socialno delo Osrednja Slovenija – vzhod Andrejo Rihter in pomočnico direktorice Centra za socialno delo Osrednja Slovenija – vzhod, enota Kamnik Marijo Dobnikar, vodjo Oddelka za družbene dejavnosti Tino Trček, vodjo Dnevnega centra Štacjon Vesno Žibert ter predstavniki resornega ministrstva. In seveda, pridružili so se nam uporabniki Dnevnega centra Štacjon.
Dnevni center Štacjon je nastal leta 2012 kot odgovor na potrebe oseb s težavami v duševnem zdravju v lokalni skupnosti. Ob praznovanju 10. obletnice uspešnega in nepogrešljivega delovanja programa v lokalni skupnosti so nam predstavili delovanje programa in nam z gosti s področja socialnega varstva, zdravstva, nevladnih organizacij in lokalne skupnosti podrobneje predstavili različne socialno-varstvene programe.
Predstavnik Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Gregor Majcen je skupaj s Tejo Podgorolec predstavil izvajanje in razvoj socialno varstvenih programov. Koordinatorica obravnave v skupnosti Andreja Jerič in klinična psihologinja gospa Ivana Bulić sta predstavili delovanje Centra za duševno zdravje odraslih Zdravstveni dom Domžale. Vodja Pisarne za informiranje in svetovanja Ljubljana društva Ozara Tanja Velkov Garagić in Tatjana Cik sta povedali, kaj pomeni program za informiranje in svetovanje ter na kakšen način sodelujejo z Dnevnim centrom Štacjon. O možnostih vključitve v storitev obravnava v skupnosti pa je predstavitev pripravila strokovna delavka in koordinatorica obravnave v skupnosti na Centru za socialno delo Osrednja Slovenija Vzhod Tina Širnik.
Sprva je prisotne pozdravila direktorica Centra za socialno delo Osrednja Slovenija – vzhod Andreja Rihter, ki je med drugim dejala: »Dnevni center Štacjon je odprl svoja vrata januarja 2012 in verjamem, da ste med nami tudi tisti, ki ste najbolj zaslužni za tisti dogodek, od prvih uporabnikov do prvih snovalcev. Dnevni center je hitro postal štacjon, torej tisto mesto, kjer se ustaviš in je namenjen raznolikim dejavnostim za skoraj 50 uporabnikov letno ali pa celo več. Uporabniki se vključujejo v različne programe in delavnice ter se imajo super. Štacjon prinaša v naše okolje izjemno pomembno obravnavo za uporabnike, ki imajo težave v duševnem zdravju in hvaležni smo vsem, ki nas podpirate, od Občine Kamnik, Občine Komenda do resornega ministrstva. Hvala uporabnikom in vsem kolegicam in kolegom. Verjamem, da bomo tudi naslednjih 10 let uspešno vozili naprej to zgodbo.«
Župan Matej Slapar je ob tej priložnosti povedal: »Za Občino Kamnik Štacjon pomeni ustanova, kjer je vedno polno smeha, zabave in dobre volje tako med uporabniki kot tudi med zaposlenimi. Mislim, da je to res primer dobre prakse, ko si en drugemu dajete tisto podporo, da ste uporabniki in tudi zaposleni vsak dan boljši in bolj zadovoljni. Vsak dan se trudite in rastete. Mislim, da bomo takšne ustanove potrebovali tudi v prihodnje in tudi vedno več po potreb po tovrstnem socialnem varstvu, kajti vemo, da nam v tej družbi manjka pogovor in pomoč drug drugemu. Veseli me, da je pred desetimi leti Občina Kamnik našla posluh in prepoznala potrebe, da je namenila prostore Štacjonu in še vedno, skupaj z ministrstvo, sofinanciramo delovanje programa, ki daje ne samo Kamničanom, ampak tudi ostalim, neko zatočišče in to, da so vedno dobrodošli. Štacjon nudi prostor za ustvarjanje in razvoj. Vsem zaposlenim in uporabnikom iskreno čestitam in se vam obenem zahvaljujem, da smo pri vas vedno dobrodošli, pa naj bo to ob novem letu ali pa ob druženjih in piknikih, ki jih pripravljate v poletnih mesecih. Vedno se imamo lepo in si želim, da bo tako tudi v prihodnje.«
Zakaj je pomembno delovanje dnevnega centra in na kakšen način deluje, pa je predstavila nova vodja Dnevnega centra Štacjon Vesna Žibert: »Dnevni center Štacjon je center, kjer so se prepletale mnoge zgodbe ljudi in stkale življenjske vezi. Vsak se je s svojo zgodbo vključil v dnevni center, nekateri so ga zapustili, a vsak je pustil svoj pečat. Skozi težave in preizkušnje dozorevamo in se veselimo svetlih in toplih dni, gradimo prijateljstvo in postajamo skupnost, v kateri se počutimo varne in sprejete. Vsako jutro telovadimo, delamo in čistimo. Lepe dneve izkoristimo za izlete in se učimo kuhati zdrave jedi, sodelujemo pri različnih delavnicah in si vzamemo čas za pogovor, kavo, praznovanja in druženje. Najbolj se veselimo večdnevnega letovanja v poletnih mesecih in smo ponosni na to, ko nas obiščejo pomembni gostje.«
Vojko Vavpotič je poskrbel za preplet misli in besed, uporabniki Dnevnega centra Štacjon pa so nam pripravili prijeten kulturni program.
Vse najboljše Dnevni center Štacjon ob 10. rojstnem dnevu.