Spominska slovesnost na Menini planini
08.07.2019
V soboto, 6. julija 2019, se je župan Matej Slapar skupaj s slavnostnim govornikom, predsednikom Vlade Republike Slovenije Marjanom Šarcem in županom Občine Gornji grad Antonom Špehom udeležil spominske slovesnosti na Menini planini. Dogodku so prisostvovali tudi še živeči borci Menine planine, med njimi Franc Sever – Franta, Valerija Skrinjar, Franc Bera in Rudolf Pfajfar, župani sosednjih občin, predsedniki in predstavniki veteranskih organizacij skupaj z zastavonošami ter številni pohodniki.
Približno 2.000 obiskovalcev se je v soboto zbralo na Menini planini, kajti letos mineva 74. let od legendarnega preboja iz sovražnikovega obroča na Menini planini in 76 let ustanovitve IV. operativne cone za Štajersko. Slovesnost so organizirale Občine Zgornje Savinjske doline in sodelujoča Združenja borcev za vrednote NOB Zgornje Savinjske doline, Celja, Kamnika, Maribora, Zasavja in Žalca.
Prisotne sta na Menini planini nagovorila župan Občine Gornji Grad Anton Špeh in župan Matej Slapar, ki je med drugim namenil naslednje misli: »Tako, kot je bilo tu gori pred 74. leti, je tudi današnji dan most v prihodnost. Z vsem dobrim in malo manj dobrim, kar danes in jutri prinašata. Tudi za prihodnost slovenstva. Zato moramo Slovenci stati sredi tega sveta, ga presojati z lastnimi merili, delovati in sobivati v njem. To smo dolžni zaradi vsakega posebej, ki je zvestobo svojemu narodu plačal z življenjem. Dolžni zaradi naših predhodnikov, ki so vseskozi neumorno dokazovali, da je lastna pot za ta narod najboljša. Zaradi nas samih, našega dostojanstva, ponosa in samozaupanja. Dolžni zaradi mladih in prihodnih rodov, ki morajo razumeti, da svoboda ni samoumevna in, da se je potrebno nasilju in nestrpnosti upreti. Da je narod pripravljen, in da zmore odločati o svoji usodi sam, mora imeti dovolj samozavesti, poguma in samospoštovanja ter sposobnosti prestopiti iz udobja domačega ognjišča v odprti, povezan in soodvisni svet. V vseh obdobjih, ko je bilo tako, je bil maloštevilni slovenski narod velik. Pot nazaj je lahka in hitra. Zagotovo pa ne vodi nikamor. Zato danes morda bolj kot kdaj prej potrebujemo medsebojno spoštovanje, da bomo zmogli delati za skupno prihodnost. Za prihodnost kot osmišljen projekt razvoja našega naroda, pod okriljem najbolj plemenitih izkustev sodobnega sveta.«
»Spoštovani vsi, ki cenite slovensko zgodovino in ki cenite boj tega naroda za svobodo in življenje v svobodni Evropi,«je bil pozdrav, s katerim je slavnostni govornik, predsednik Vlade Republike Slovenije Marjan Šarec pozdravil vse navzoče. »Danes smo se spet srečali na tem za mnogo svetem kraju, kjer se je zgodila bitka, kakršnih je bilo v zgodovini Slovenije kar nekaj v času druge svetovne vojne. Tretji rajh je počasi izgubljal svojo moč, a proti koncu se je zelo zagrizeno boril, zato da bi vendarle ohranil svojo prevlado. Bili so fanatični, niso poznali nobene empatije, nobenega priznavanja drugih narodov, ampak so želeli prevladati nad svetom. In tukaj se je zgodila ena zadnjih bitk, v kateri je Franc Sever – Franta pokazal svojo iznajdljivost in pogum ter svojim sotovarišem vlil toliko volje, da so se uspešno prebili iz obroča. To so težki, a slavni trenutki slovenske zgodovine, ko se človeku orosi oko nad tem, kakšno moč so zbrali ti borke in borci, ko že niso imeli nobenega upanja, ko niso vedeli, kaj jih čaka, lačne, prezeble in brez kakršnekoli podpore iz katerekoli druge države. Bili so sami, ampak borili so se, zato ker so vedeli, da želijo svobodno Slovenijo. In to so sčasoma tudi dosegli,« je na kratko uvodoma orisal dogodek, ki smo se ga danes spominjali. Slavnostni govornik je opozoril, da je slovenski narod po drugi svetovni vojni vstopil v družino držav, ki smo jo imenovali Jugoslavija, in da je to del naše zgodovine, ki je ne smemo zanikati, čeprav bi nekateri to želeli. Poudaril je, da moramo kljub temu, da smo se razšli, ohranjati primerne medsebojne odnose. »Vendar pa moramo to vzeti v resen razmislek. Trideset let imamo že svojo državo, republiko Slovenijo, za katero so mnogi dali svoja življenja, in tudi v desetdnevni vojni so bile žrtve, zato nas velikokrat zaboli, ko nekateri podcenjujejo to vojno dogajanje,«je dejal ter povedal:»Vsako življenje, ki je dano za svoj narod, vsako življenje, ki je dano za svobodo, je vredno, da se ga objokuje. Vendar samo objokovanje ne pomaga nič. Treba se je zavedati, da smo žrtvam dolžni to, da naredimo vse za svoj državo. Da jo imamo radi, da jo ljubimo z vsem srcem in nikoli ne zatiramo drugih narodov. Naš narod mora biti vedno v naših srcih in vedno moramo zanj narediti vse, ker smo Slovenke in Slovenci.«
V nadaljevanju je k razmisleku pozval vse, ki nenehno kritizirajo našo državo, saj imamo po mnenju predsednika vlade »lepo domovino; za nas je najlepša, je zelena in tudi kakovost življenja ni tako slaba, kot nekateri želijo prikazati – kdor je šel kdaj v tujino, bo to potrdil,« pri čemer se zaveda, da so v naši državi tudi ranljive skupine, ki jim moramo posvetiti posebno skrb. »Da bi le znali drug drugega spoštovati, da bi le znali ceniti tisto, kar imamo.« »Slovenija je danes v družini narodov svobodne Evrope, kjer imamo demokracijo, kjer spoštujemo drug drugega in se za to vsak dan tudi trudimo. Ni dovolj samo reči: mi smo v Evropski uniji, zdaj pa bodo vse drugi naredili in vse bo boljše. Tudi Slovenijo se mora slišati in slišalo se jo bo. Morda se jo je do zdaj premalo,« je opisal premier usmerjenost današnje Republike Slovenije ter izrazil željo po nadaljnji širitvi Unije. V svojem nagovoru se je zavzel tudi za nadaljnjo strpnost in spoštovanje drugih nacij ter enotnost evropskih narodov, saj ne smemo dovoliti, da ideja enotne Evrope propade, kajti ne nazadnje je tudi uresničitev te ideje terjala veliko človeških življenj. Pri tem je poudaril, da ni prostora za vsiljevanje tujega na slovenski zemlji. »Vsak, ki pride k nam, je dobrodošel, ampak tako, da spoštuje našo kulturo in našo identiteto. Ne bomo se mi prilagajali, zato ker nas je samo dva milijona – na svoji zemlji smo mi gospodar in moramo ostati svoj gospodar.«
Pred zaključkom se je dotaknil tudi izobešanja slovenskih zastav ob vsakem slovenskem prazniku. »Ob nedavnem prazniku dnevu državnosti je bilo kar veliko zastav in mislim, da se stanje izboljšuje tudi na tem področju. Kajti dokler bomo sebe zaničevali, dokler bomo sebi govorili, da smo zanič, bodo tudi drugi rekli tako. Ko bomo pa sebe znali pohvaliti in ko bomo rekli, da smo Slovenke in Slovenci ter da smo na to ponosni, potem nas bodo cenili tudi drugi.« »Prizadevajmo si za mir. Ne govorimo več o spravi, doživimo jo in udejanjimo. Spoštujmo, iskreno ljubimo in odločno povejmo, kdo smo in kaj smo ter kakšni so naši interesi,« pa je bil poziv predsednika vlade ob zaključku nagovora.
V prisotnosti zastavonoš, enote Slovenske vojske in trobilnega kvarteta Slovenske vojske ter članov Kulturno-zgodovinskega društva Triglav in pohodnikov so za glasbeni program poskrbeli Godba Zgornje Savinjske doline, Ženski in moški pevski zbor KD Bočna in učenci Osnovne šole Gornji Grad. Za preplet misli in besed je poskrbela Alenka Mozgan.