Mali grad

Slovesnost ob praznovanju dneva suverenosti in odkritju spominskega obeležja

23.10.2015

 

Podžupan Matej Slapar se je popoldan v imenu Občine Kamnik skupaj s poslancem Državnega zbora mag. Matejem Toninom, slavnostnim govornikom, predsednikom Zveze veteranov vojne za Slovenijo generalom Ladislavom Lipičem,  predsednikom Policijskega veteranskega društva Sever Ljubljana Emerikom Peterko, predsednikom Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kamnik-Komenda mag. Zvonkom Cvekom in predsednikom Policijskega veteranskega društva Sever Ljubljana - odbor Kamnik Jankom Brinovcem udeležil slovesnosti ob praznovanju dneva suverenosti . Ob tej priložnosti je bilo odkrito spominsko obeležje, ki je postavljeno v spomin na delovanje pripadnikov teritorialne obrambe in policije v času osamosvojitvene vojne za Slovenijo v letu 1991.

Dan suverenosti je državni praznik, ki ga v letošnjem letu obeležujemo prvič. V mesecu marcu je bila v Državnem zboru Republike Slovenije sprejeta novela zakona o praznikih, ki je kot praznik, dan suverenosti, določila 25. oktober. Na ta dan je leta 1991 zadnji vojak JLA zapustil ozemlje Slovenije. Člani dveh veteranskih organizacij Občine Kamnik, Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kamnik-Komenda in Policijskega veteranskega društva Sever Ljubljana - odbor Kamnik, pa so danes, skupaj s predstavniki ostalih veteranskih organizacij Občine Kamnik in ob prisotnosti praporščakov, v opomin in spomin na delovanje pripadnikov teritorialne obrambe in policije v času osamosvojitvene vojne za Slovenijo, slovesno odkrili novo spominsko obeležje. Za obeležje, ki sta ga pri Domu kulture Kamnik postavila Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Kamnik-Komenda in Policijsko veteransko društvo Sever Ljubljana - odbor Kamnik, je Občina Kamnik, z naslova javnega razpisa o financiranju domoljubnih društev v Občini Kamnik za leto 2015, namenila 1.560 evrov.

Kot je ob slovesnosti dejal predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kamnik-Komenda mag. Zvonko Cvek, se dan suverenosti obeležuje kot dan ponosa, enotnosti in samozavesti, kar je ohranjalo naš narod skozi stoletja. Odhod JLA z našega ozemlja za vse, ki smo sodelovali v osamosvojitveni vojni, predstavlja vrh procesa slovenske osamosvojitve. Med drugim pa pripovedoval o postavitvi novega spominskega obeležja: »Takoj po sprejemu novele zakona o praznikih, iniciatorja sta bili naši veteranski organizaciji Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih veteranskih društev Sever, smo se v predsedstvu OZVVS Kamnik-Komenda odločili, da bomo v spomin na dan, ko je JLA zapustila Slovenijo, in v čast prvega praznovanja dneva suverenosti, postavili spominsko obeležje, ki nas bo spominjalo na aktivnosti teritorialne obrambe in policije v letu 1991, ki so pripeljali do tega, da danes lahko praznujemo. K postavitvi spominskega obeležja smo povabili tudi Policijsko veteransko društvo Sever Ljubljana-odbor Kamnik, s katerim danes tudi odpiramo to obeležje.«

Zbrane je ob tej priložnosti nagovoril predsednik Policijskega veteranskega društva Sever Ljubljana Emerik Peterka, ki je čestital ob postavitvi spomenika in čestital zbranim ob novem državnem prazniku.

Podžupan Matej Slapar se je v imenu Občine Kamnik zahvalil vsem, ki se spominjajo prelite krvi prednikov, ki so se borili za samostojno in svobodno Slovenijo ter zbranim namenil naslednje misli: »Iz dogodkov v času osamosvajanja naše države lahko vidimo, da smo bili takrat enotni in z jasnimi cilji! Danes, ko večina ljudi živi precej bolje, kot je takrat, pa iz medijev in politike dnevno dobivamo večinoma negativne zgodbe, ki namesto, da bi bili bili državotvorni, so vse prej kot to in jo v večini razkrajajo. V današnjih časih, časih krize, si želim, da bi imeli več enotnosti in predvsem kot država vsaj tako jasne cilje, kot ste jih imeli takrat vi. Iskrena hvala vsem, ki ste pripomogli k postavitvi tega spomenika, ki nam bo v spomin na enotnost in zmago v vojni za Slovenijo!«

Slavnostni govornik, predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo general Ladislav Lipič pa je v svojem nagovoru spomnil na dogodke, ki so se na tem območju dogajali v letu 1991 in med drugim čestital vsem ob prihajajočem prazniku ter zaželel iskrene čestitke vsem, zaslužnim za postavitev spominskega obeležja. Zbranim pa je ob koncu namenil naslednje misli: »Dogodki, ki nas obkrožajo, ne le v Sloveniji temveč tudi v Evropi in po celotnem svetu, nam kažejo žalostno sliko, kot posledica, kar se je dogajalo in se še dogaja na bližnjem vzhodu, v Afriki in drugih državah. Ti dogodki kažejo na to, da je to izvoz demokracije, katero izvajajo nekatere velesile. Svoje demokracije izvažajo v države, kjer se prelevi v uničevanje in rušenje. Jasno in glasno je potrebno povedati in govoriti, ne samo o posledicah, ampak tudi o vzrokih.«

Za kulturno popestritev dogodka so poskrbele članice in člani Mestne godbe Kamnik pod taktirko Martina Dukariča, pevka Tea in kitaristka Klara Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik pod vodstvom Matica Smolnikarja, posebno noto so k slovesnosti dodali praporščaki in Enota za protokol, za vezno besedo pa je poskrbel Tone Ftičar.


<< Nazaj | Novice