Proslava ob državnem prazniku, dnevu samostojnosti in enotnosti
26.12.2019
Društvo Demos na Kamniškem, Društvo general Maister Kamnik, Društvo sv. Jakoba in Krajevna skupnost Šmarca so v sodelovanju z Občino Kamnik v Domu krajanov v Šmarci zvečer pripravili proslavo ob današnjem državnem prazniku, dnevu samostojnosti in enotnosti. Ob tej priložnosti je zbrane, ki so dvorano napolnili do zadnjega kotička, nagovoril slavnostni govornik, župan Matej Slapar. Slovesnosti so med drugim prisostvovali tudi poslanec Državnega zbora Republike Slovenije mag. Matej Tonin, podžupan dr. Jernej Markelj, občinske svetnice in svetniki, načelnik Upravne enote Kamnik Mihael Novak, vršilec dolžnosti direktorja Zavoda za turizem, šport in kulturo Kamnik Franci Kramar, predsednik Krajevne skupnosti Šmarca Matjaž Šporar in predsedniki ter predstavniki domoljubnih organizacij občine Kamnik.
Obiskovalce je sprva nagovoril gostitelja, predsednik Krajevne skupnosti Šmarca Matjaž Šporar, ki je dejal: »Bodimo prinašalci ognja v narodu, da se po prelomnih odločitvah izpred 29 let, ko sta bila izborjena svoboda in mir, učvrsti naš ponos na lastno domovino. Ob dnevu samostojnosti in enotnosti vam iskreno čestitam, praznični dnevi, ki se vrtijo okoli nas, pa v sebi nosijo zaklad miru, veselja in tudi pričakovanja. Naj vas notranje bogastvo tega zaklada s polno mero obdari in pospremi na poti v prihajajoče leto 2020 v duhu medsebojnega razumevanja, spoštovanja, pričakovanja in dobrohotnosti do sočloveka.«
Slavnostni govornik, župan Matej Slapar pa je zbranim čestital ob današnjem prazniku, namenil lepe misli za leto, ki prihaja, v svojem govoru pa poudaril pomen slovenske države in pomen enotnosti: »Najprej smo praznovali samo dan samostojnosti, nato smo mu z zakonom dodali še enotnost. Kot da bi bila enotnost tisto, po čemer Slovenci še posebej hrepenimo, pa nam je bila dana tako malokrat v zgodovini, da želimo prav s praznikom gojiti poseben spomin nanjo! O enotnosti, ki smo jo doživljali leta 1990 okrog plebiscita in leta 1991 okrog osamosvojitve, se vedno znova in znova pojavljajo dvomi. Seveda si ne gojim iluzij, da je bila idealna. Toda rezultati plebiscita, ki so bili razglašeni na današnji dan pred 29 leti, so neizpodbitno in zgovorno dejstvo. Pričujejo o tem, da smo se Slovenke in Slovenci poenotili v skupni želji po samostojni in neodvisni državi. Ta zgodovinska plebiscitarna odločitev daleč presega tudi razpoke v slovenski politiki, ki so v času dobrega leta dni od prvih priprav na plebiscit pa do prvih mednarodnih priznanj nove države Slovenije vedno znova ogrožale v tistem času tako zelo potrebno enotnost. Že naš največji pisatelj Ivan Cankar je o slovenski samostojnosti in enotnosti razmišljal takole: »Narod potrebuje v težkih časih vse svoje sile, kliče vse in vsakogar. Če kdaj, je v teh časih potrebno, da si zvesto pogledamo iz obraza v obraz, da si sežemo v roke, da se strnemo v eno vrsto.«
»Samostojna država nam je omogočila, da bi lahko v polni meri razvili vse svoje potenciale na vseh področjih. Pa smo jih? O tem ima vsak svoje mnenje in prav je tako, a dejstva so naslednja: Slovenija je imela leta 1945 bruto družbeni proizvod na prebivalca v višini 90 odstotkov Avstrije, leta 1990 le še 35 odstotkov, danes smo na nekaj več kot 50 odstotkih. Če bi ostali del širše nekdanje države, bi bilo to nedvomno težje. Plebiscit je zato brez dvoma najpomembnejši politični akt v novejši slovenski zgodovini. Povezovalni duh tistega časa in neomajna volja naj nam bosta tudi danes navdih za prihodnost, še bolj uspešni pa smo lahko le, če bomo uspeli uresničiti, uveljaviti in spoštovati vrednote in načela, katerim smo se takrat zavezali. Zato, spoštovane občanke, spoštovani občani, spoštovani navzoči, verjamem, da se le s sodelovanjem in povezovanjem da zgraditi boljši Kamnik in tudi boljšo državo Slovenijo. Čestitke ob današnjem državnem prazniku, dnevu samostojnosti in enotnosti in le NAJBOLJŠE vam želim v letu ki trka na vrata, letu 2020.«
Za glasbeno popestritev dogodka so poskrbele pevke in pevci Mešanega pevska zbora Odmev Kamnik pod vodstvom Anice Smrtnik in družinski kvartet R4.
Z venčkom izbrane domovinske poezije in petjem ter igranjem so nastopile članice in člani Gledališke skupine Rudolfi Manja Golob, Nika Homar, Nana in Anže Balantič, Jan Vrhovnik Jančar in Špela Jenko pod mentorstvom Marje Kodra.
Za zanimivosti iz življenja Kamnika v preteklem letu ter preplet misli in besed sta poskrbela Barbara Božič in Pavle Ravnohrib. Program celotne prireditve je pripravila dr. Marjeta Humar.