Mali grad

Okrogla miza o politični (ne)participaciji mladih

11.03.2022

 

Okrogla miza o politični (ne)participaciji mladihV ponedeljek, 7. marca 2022, se je v Domu kulture Kamnik odvijala okrogla miza o politični (ne)participaciji mladih, ki jo je organiziral Mladinski svet Kamnik. Zbranim se je ob tej priložnosti pridružil tudi župan Matej Slapar skupaj s podžupanom Aleksandrom Uršičem z ministrom za javno upravo Boštjanom Koritnikom, ministrico za izobraževanje, znanost in šport Simono Kustec, direktorico Urada Republike Slovenije za mladino Dolores Kores, predsednikom Mladinskega sveta Kamnik Rokom Novakom in vodjem Mladinskega centra Kotlovnica Rokom Koscem. Dogodek je pripravil Mladinski svet Kamnik.

Sodelujoči so razpravljali o položaju mladih v Republiki Sloveniji in občini Kamnik ter strategiji za mlade, torej kakšna je vloga države in kakšna je vloga lokalne skupnosti pri blaženju negativnih trendov med mladimi, na katere ključne točke se mora osredotočiti nacionalna in lokalna strategija za mlade, govorili pa so še o E – demokraciji in I – volitvah.

Župan Matej Slapar je ob vprašanju med drugim poudaril: »Veseli me, da sta med nami dva ministra in tudi direktorica urada, kar daje tej okrogli mizi neko težo. Mladi ste tisti, ki boste v našem prostoru krojili našo usodo. Žalosti pa me, da je bila pred vrati večja slovenska medijska hiša, ki pa se nam ni pridružila v dvorani, saj govorimo res o pomembnih temah, ki morajo biti najbolj naslovljene.« Na vprašanje, zakaj mladi odhajajo pa je odgovoril: »Mislim, da je treba za mlade ustvarjati pogoje, da bodo lahko izražali mnenje nad svojimi interesi. Vsak ima svoje interese in treba je ustvariti pogoje, kjer jih bo lahko izrazil in jih udejanjil. Da bo delal na področju, ki ga veseli in, če bo delal to, kar ga veseli, bo lahko tudi uspešen in bo tudi ostal v lokalni skupnosti. Poleg tega pa je treba poudariti tudi problematiko prvih stanovanj. Tudi tukaj je kar več ovir v preteklosti, kot pa rešitev. In to so povezave dobra delovna mesta z dobro dodano vrednostjo. Če ne moremo priti do stanovanja v domačem okolju, se mora odseliti. Bivanjske problematike moramo rešiti to področje, in sicer, da se bodo gradila stanovanja, ki bodo dostopnejša. Stanja v Kamniku je deset let enako, cene stanovanj pa se dvigujejo. Želimo si, da bodo potenciali v Kamniku ostali. Dober primer je KIKŠtarter, iz katerega je šlo kar nekaj dobrih podjetnikov.«

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je ob tem dejala:»Po naših podatkih so mladi v lokalnih okoljih vse bolj sprejeti. Kot na primer pri pripravi Strategij za mlade v občinah, s participativnim proračunom in podobno. Pomen mladih se kaže tudi v evropskem letu mladih 2022, ki je bilo na evropski ravni razglašeno ravno na pobudo slovenskega predsedstva EU. Je pa res, da je za mlade potrebno narediti v politiki še več in še bolje, predvsem tudi s tesnejšim medsebojnim povezovanjem med različnimi resorji ter med lokalno, nacionalno in EU ravnjo.«

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je poudaril: »Rešitve obstajajo, moramo pa najti način, da jih približamo mladim. E-posvetovanja, e-pobude, e-peticije in portali, kot so E-demokracija, STOP Birokraciji in Predlagam Vladi, so orodja, ki so zelo uporabna in vsem državljankam in državljanom olajšujejo sodelovanje v demokratičnih procesih. Hkrati pa velja opozoriti, da je aktivnost mlajših ali starejših pri uporabi teh orodij odvisna tudi od njihove digitalne pismenosti. Dostop do elektronske pošte in interneta je še vedno neenakomerno razporejen, zato nova tehnologija sama po sebi ne prinaša pozitivnih sprememb, če ni vsem enako dostopna.«

Direktorica Urada Republike Slovenije za mladino Dolores Kores je o položaju mladih v Republiki Sloveniji dejala: »Mladi bodo vedno pred določenimi izzivi. Trenutna družbena situacija, ki je v svetu in tudi pri nas, postavlja mlade še pred dodatne izzive. To, kar je pokazala raziskava Mladina 2020, je, da so določenih negativni trendi na področju mladih, ki gredo v to smer, da se maje varnost. Varnost, ki se potem povezuje na zaposlovanje in reševanje stanovanjskega problema, pa tudi na fizično varnost. Hkrati pa ta raziskava zelo razveseljuje, saj mladi želijo biti in so aktivni. Problem je, kjer se morda kaže način participiranja, ki ni več tak kot v preteklosti. Mladi imajo možnost dostopati do tega, da sodelujejo na posvetih, financirajo se vedno bolj sistemsko preko mladinskih organizacij, mogoče pa načini niso najbolj usklajeni, zato je pomembno, da mladi sami povedo, kako bi želeli participirati.«

Na katere ključne točke bi se morala osredotočiti tako nacionalna kot lokalna strategija za mlade, je v imenu organizatorja javne tribune predsednik Mladinskega sveta Kamnik Rok Novak povedal: »Opazili smo upadanje števila organizacij članic in ne toliko v številu upadanja mladih, Opazili smo, da je bolj neka individualizacij, kako so mladi organizirani, glede za to, da je organizacija mladih predvsem vezana na neko specifično varianto. To smo videli tudi v lanskem letu, ko se je rekordno število mladih udeležilo referenduma za vodo. Ko gre za volitve, ni takšne vključenosti. Lokalna strategija je načeloma bolj specifična, torej naslavlja lokalno problematiko. Torej od tega, da potrebujemo nov mladinski center do tega, da se razvija četrt Barutana in, na primer, da imajo mladi večji dostop do stanovanj. Ko govorimo o stanovanjih, je prva naloga na nacionalni ravni, da se vzpostavi mehanizem, na podlagi katerega lahko deluje lokalna raven. Verjamem, da nekatere možnosti obstajajo, kot vidimo, pa je tega premalo in so stanovanja predraga. Ko se pogovarjam z mladimi, je vedno težje preživeti mesec poleg najemnine in ostalih stroškov. Kaj bi lahko zapisali v strategijo? Dovolj je, da si strategije pogledamo, ki so napisane, ampak mora priti do realizacije. Dostikrat se zgodi, da črke ostanejo samo zapisane na papirju. Kako odločevalce spodbuditi, da se realizirajo? Vedno se na koncu ustavi pri denarju, za vse ukrepe je potrebno nameniti finančna sredstva. Mladi so pripravljeni ogromno svojega časa nameniti temu, da prispevajo v lokalno skupnost in gradijo kvalitetne vsebine, ampak to se nekje konča. Ogromno truda lahko vlagamo, a če nimamo dovolj sredstev in mladi nimajo kvalitetno infrastrukturo, se vse skupaj izjalovi in mladi postajajo vedno bolj pasivni.«

»Mladi imajo želje, sploh če gledamo našo strategijo, dobre ideje, zelo števne, seveda pa so take, ki bodo zahtevale sredstva. Dostikrat pa se pri teh zadevah tam ustavi. Mladim je treba pokazati nekaj denarja, če ne mislimo resno.Vesel sem, da imamo Urad za mladino in je treba nujno delati na njem, saj je res dosegljiv, še bolj pa bi bilo, če bi se ga dalo okrepiti in pokazati še nekaj denarja, saj ne govorimo o visokih sredstvih. Nacionalna raziskava Mladina 2020 kaže, da imamo veliko možnost razvoja digitalizacije in dajmo to narediti danes, čim prej. Med epidemijo se je izkazalo, da so mladinski centri skupaj držali lokalno skupnost. Mladi si želijo kreativnosti in tukaj imamo veliko možnosti na področju digitalizacije pritegniti mlade,«pa je med drugim ob srečanju dejal predsednik Mladinskega centra Kotlovnica Rok Kosec.

Matic Hrabar je predstavil delo mladih in vključenost mladih v politično participacijo na Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra Kamnik, zbrani pa so lahko gostom okrogle mize postavili vprašanja. Ob tem se je razvila razprava, v kateri je bilo enotno strinjanje, da mora biti glas mladih bolj slišan tudi v politiki. Ugotavljali so, da mladi vendarle niso spregledani s strani institucionalne politike, saj so v zadnjih 10 letih prav z mladinskim dialogom vplivali na oblikovanje politik za mlade. Prav tako so mladi postali pomemben glas v lokalnih okoljih, kjer lahko zelo intenzivno oblikujejo tudi svoje okolje, svoj vsakdan. Okroglo mizo je povezoval Matic Maček.


<< Nazaj | Novice