Mali grad

Odprtje razstave Starejša slikarska zbirka

26.11.2015

 

Podžupan Igor Žavbi se je zvečer skupaj z direktorico Medobčinskega muzeja Kamnik mag. Zoro Torkar v galeriji Miha Maleš udeležil odprtja razstave Starejša slikarska zbirka.

Kot je o razstavi zapisal in nam ob odprtju pripovedoval njen avtor Marko Lesar, gre za zbirko, ki po 25 letih predstavlja drugi del umetnin, ki jih hrani Medobčinski muzej Kamnik v svojih depojih. Razstavljenih je šestintrideset slikarskih umetnin, in sicer od 17. do 20. stoletja. Nekatere umetnine imajo bolj kot izpovedno umetniško moč, vrednost samo kot dokument časa in kraja. Umetnine starejših obdobij namreč v sebi skoraj vedno skrivajo tudi kulturno-zgodovinsko sporočilo, pričujejo o času in kraju, kjer so nastale ali se ohranile, ali pa o ljudeh, njihovih okusih, duhovnih in materialnih možnostih kraja, zbiratelja.

»Na razstavo prvič postavljamo in skušamo prvič tudi strokovno opredeliti serijo štirih plemiških portretov iz prve polovice 17. stoletja. Za te štiri plemiške portrete smo hvaležni kamniškemu zbiralcu dr. Nikolaju Sadnikarju, ki je zbral številna zavidanja vredna dela. Portreti so dragoceni tudi zato, ker tudi sicer iz 17. stoletja ni veliko ohranjenega tovrstnega umetniškega gradiva, predvsem zaradi usode naših gradov med in po drugi svetovni vojni, ko so nekateri popolnoma izginili ali izgubili svojo prvotno podobo, skoraj vsi pa so izgubili tudi grajski inventar. Zbiralec jih je od lastnikov gradu Zalog ali preko umetnostnih trgovcev pridobil že v začetku 20. stoletja, grad sam pa je bil tako in tako med drugo svetovno vojno izgubljen. Gre za dva portreta plemičev iz rodu Herbersteinov, za tako imenovanega grofa Thurna in domnevnega barona generala Pregla. Žal so bili portreti že ob pridobitvi v slabem stanju, zato ni čudno, da jih je temeljito preslikal zbiralčev prijatelj, kamniški slikar Anton Koželj. Ponovno pa so preslikave odstranili in jim skušali vrniti prvotno podobo restavratorji in študenti ALU. Ob portretih se odpirajo tudi marsikateri dvomi in vprašanja o pristnosti, o upodobljencih, o slikarjih in restavratorjih.«

»19. stoletje je predvsem stoletje meščanskega portreta, tako v času do 1848, tako imenovanega bidermajerja, kot poznejšega realizma in naturalizma. Izbrali smo kar nekaj značilnih portretov. Žal so tako upodobljenci kakor tudi avtorji ostali še anonimni in lahko samo kakšni novi najdeni podatki ali strokovne primerjave dela pripišejo določenim avtorjem. Med portreti iz srede 19. stoletja moramo imenovati portret Deklica, ki ga je leta 1857 naslikal dunajski slikar Carl Vogl. Prav tako je to stoletje tudi stoletje upodabljanja krajine. Iz poznega bidermajerja ali ponovnega oživljanja romantike v drugi polovici 19. stoletja predstavljamo štiri idealne gorske krajine, ki so tudi kot del skupine z originalnimi okvirji lep odraz časa, kljub temu da še ne poznamo imena avtorja. Verjetno gre za kakšnega avstrijskega slikarja, ki je ljubil, tako kot verjetno kamniški zbiralec, ki je slike ohranil, gorski svet, svet v različnih pokrajinskih izrezih (ob potoku, ob mlinu, ob jezeru).« Veliko je tudi del, predvsem z religiozno vsebino, ki so bila namenjena opremi meščanskih ali kmečkih domov. To so neke vrste zasebne devocionalije in so plod baročnega ognja, ki je na Slovenskem in Kamniškem močno plapolal še v 19. stoletju in je ugasnil šele v 20. stoletju. Razstavo spremlja obsežen in imenitno oblikovan katalog, ki nam odkriva številne zgodbe o umetnikih, ikonografskih upodobitvah, zgodbah portretirancev.

Zbrane je ob odprtju sprva pozdravila direktorica Medobčinskega muzeja Kamnik mag. Zora Torkar, ki je dejala: »Lepo pozdravljeni v galeriji Miha Maleš. Razstava predstavlja izbrane kose slik, ne vse, ki jih hranimo v naših depojih, in sicer iz časa od 17. do začetka 20. stoletja. Slike so bile obdelane že 25 let nazaj in gre za drugi del zbirke. Pripravili smo razstavni katalog, ki ima resnično bogato vsebino in v katerem avtor razstave Marko Lesar predstavlja več kot 30 slik. Projekt oziroma razstavo in katalog sta omogočila Občina Kamnik in Ministrstvo za kulturo, zato se jima ob tej priložnosti iskreno zahvaljujem.«

Podžupan Igor Žavbi pa je dodal naslednje misli: »Spoštovane gospe, spoštovani gospodje, dragi prijatelji likovne umetnosti, pozdravljeni v prostorih osrednje kamniške galerije, galerije Miha Maleš, ki jo vodi Medobčinski muzej Kamnik. Kot smo že slišali, danes odpiramo nekoliko drugačno razstavo. Drugačno, a vseeno kamniško razstavo. Kamniško, ker je postavljena v kamniški galeriji. Kamniško, ker smo slišali, da je kar nekaj avtorjev iz Kamnika in kar nekaj lastnikov je bilo Kamničanov. Ne nazadnje pa so vse slike iz depojev Medobčinskega muzeja Kamnik. Vesel sem, da se je razstava po toliko letih vrnila ali pa se nadaljuje tukaj v Kamniku. Resnično je bil že čas, da nekdo obriše prah iz skrinj, ki so hranile to bogato zbirko in si jo lahko danes ogledamo. Želim vam prijetno druženje med sabo in med slikami, kot je dejal avtor razstave Marko Lesar. Prijetno druženje danes in čim večkrat obiščite galerijo Miha Maleš, kajti pričujoča razstava je prekrasna in nekaj posebnega.«

Za kulturni program so poskrbeli učenci Glasbene šole Kamnik.

Vabljeni k ogledu razstave, ki bo v galeriji Miha Maleš na ogled do začetka maja 2016.


<< Nazaj | Novice