Mali grad

Na občinski razpis za razvoj mikro, malih in srednjih podjetij je prispelo 37 vlog podjetij z občine Kamnik

20.10.2021

 

Na občinski razpis za razvoj micro, malih in srednjih podjetij je prispelo 37 vlog podjetij z občine KamnikObčina Kamnik, kljub temu, da je neposredno financiranje gospodarstva v pristojnosti države, del proračunskih sredstev namenja tudi za razvoj gospodarstva v občini. V juniju je za realizacijo poslovnih idej, ki so jih razvili posamezniki ali skupine na tri-dnevni podjetniški delavnici, na turističnem start-up vikendu, v okviru razpisa za podporo najboljšim poslovnim idejam s področja turizma, namenila 35.000 evrov nepovratnih sredstev. V mesecu septembru pa je bil na uradni spletni strani Občine Kamnik objavljen Javni razpis za dodelitev proračunskih sredstev za pospeševanje razvoja malega gospodarstva, v katerega so vključeni ukrep za pospeševanje zaposlovanja - za katerega je prispelo 10 vlog, ukrep za sofinanciranja zaščite patentov in licenc - za katerega sta prispeli 2 vlogi, ukrep za subvencioniranja najemnin v starem mestnem jedru - za katerega je prispelo 18 vlog, ukrep za sofinanciranja udeležb na sejmih in razstavah - za katerega so prispele 3 vloge ter ukrep za spodbujanje promocije namestitvenih ponudnikov - za katerega so prispele 4 vloge. V razpisu so prijavitelji upravičeni do povračila stroškov, ki so nastali od 5. oktobra 2020 do zaključka odprtega razpisa, torej do 5. oktobra 2021.

Župan Matej Slapar je ob tem povedal: »Zdravo malo gospodarstvo in dobra delovna mesta z visoko dodano vrednostjo so najboljša socialna politika in so sestavni del zdrave lokalne skupnosti. Domače gospodarstvo pa v občini Kamnik ne ponuja le delovnih mest v našem lokalnem okolju, ampak zagotavlja tudi kvalitetne izdelke in servisne storitve, ki si jih vsi želimo.«

Občina Kamnik v zadnjem obdobju intenzivno podpira razvoj malega gospodarstva. V občini od leta 2015 aktivno deluje Podjetniški klub Kamnik, ki je pomagal pri vzpostavitvi KIKŠtarterja – coworking podjetniškega centra Kamnik, ki deluje v prostorih nekdanje Smodnišnice. V podjetniškem centru se je v tem času razvilo že veliko uspešnih lokalnih, nacionalnih in mednarodnih poslovnih zgodb, vseskozi pa poteka tudi povezovanje in izobraževanje podjetnikov. KIKŠtarter pa v dogovoru z Občino Kamnik redno izvaja tudi izobraževanja o podjetništvu, podjetniškem razmišljanju in načinih za uresničevanje podjetniških zgodb, v osnovnih šolah in drugih zainteresiranih institucijah v občini Kamnik. Župan Matej Slapar ob tem poudarja: »Podjetniško razmišljanje je nekaj, kar se je potrebno naučiti in kar je v današnji družbi zaradi negativnih zgodb v času tranzicije zgubilo pozitiven naboj, ki ga prinaša. V občini Kamnik si želimo novih in nadaljevanje že uspešnih podjetniških zgodb, zato učimo najmlajše. Že slovenski pregovor pravi – kar se je Janezek nauči to Janezek zna.«

V letu 2021 je Občina sodelovanje s Podjetniškim klubom Kamnik in KIKštarter pospeševalnikom še nadgradila in skupaj s partnerji, Zadrugo KIKštarter, tedanjim Zavodom za turizem in šport Kamnik in ponudniki turističnih storitev v občini ob podpori Strateško razvojnega inovacijskega partnerstva trajnostni turizem (SRIPT) organizirala vseslovenski turistični start up vikend. Tri dnevni star up vikend je bil usmerjen v iskanje inovativnih poslovnih idej za razvoj kamniškega turizma. Za realizacijo najboljših predstavljenih idej, ki so v skladu s Strategijo razvoja in trženja turizma v občini Kamnik za obdobje 2016 – 2025, je Občina v maju objavila tudi razpis, s katerim je za realizacijo idej razdelila 35.000 evrov nepovratnih sredstev. »Namen razpisa je razviti inovativne ideje podjetnih posameznikov in skupin s ciljem ustvariti primerne, tržno uspešne turistične storitve in izdelke v občini Kamnik. Z razvojem zanimivih turističnih produktov bomo privabili turiste, ki bodo ustvarjali dodaten prihodek tudi na drugih področjih,« pojasnjuje župan Matej Slapar.

Občina Kamnik je za pospeševanje malega gospodarstva v občini Kamnik objavila tudi Razpis za dodelitev nepovratnih sredstev v obliki različnih ukrepov, za zaposlovanje in samozaposlovanje, za sofinanciranje zaščite licenc in patentov, za subvencioniranje najemnin v starem mestnem jedru, za sofinanciranje udeležb na sejmih in razstavah in za spodbujanje promocije nastanitvenih ponudnikov.

Skupaj je za razvoj malega gospodarstva v proračunu rezerviranih 72.800 evrov, za zaposlovanje in samozaposlovanje 10.000 evrov, za sofinanciranje zaščite licenc in patentov 4.000 evrov, za subvencioniranje najemnin v starem mestnem jedru 15.000 evrov, za sofinanciranje udeležb na sejmih in razstavah 13.800 evrov in za spodbujanje promocije nastanitvenih ponudnikov 30.000 evrov. »Prepričani smo, da bodo ponudniki nastanitev s subvencioniranim oglaševanjem uspešno privabili nove turiste. Oglaševanje na spletu in družbenih omrežjih zahteva ciljan pristop, oglaševanje znotraj izbranih ciljnih skupin, ki ga lahko veliko bolj uspešno izvede vsak posamezni nastanitveni ponudnik kot pa zanje občina Kamnik oziroma Zavod za turizem in šport Kamnik. Prav zato pričakujemo, da bodo ponudniki nastanitev z dodeljenimi sredstvi dosegli boljši učinek in z ustvarjenim prihodkom v svoji in z njimi povezanimi dejavnostmi povrnili začetni vložek občine,« ob tem poudarja župan.

Občina Kamnik z ukrepom zaposlovanja in samozaposlovanja spodbuja odpiranje novih delovnih mest, pospešuje samozaposlovanje in zaposlovanje mladih. Ukrep je namenjen delodajalcem, ki so ustvarili nova delovna mesta.  V okviru ukrepa sofinanciranje zaščite licenc in patentov Občina Kamnik sofinancira do 50 odstotkov upravičenih stroškov, torej stroškov patentiranja oziroma zaščite patenta in licence. V okviru ukrepa subvencioniranje najemnin v starem mestnem jedru dodeljuje subvencijo podjetju, ki ima v najemu poslovne prostore, ki se nahajajo znotraj širšega območja starega mestnega jedra v skladu z veljavnim Odlokom o razglasitvi starega mestnega jedra Kamnik za kulturni in zgodovinski spomenik. Pomoč se lahko dodeli v višini do 50 odstotkov upravičenih stroškov, pri čemer najvišji skupni znesek dodeljene pomoči znaša 2.500 evrov na posamično vlogo za subvencijo najemnine na leto. Do pomoči niso upravičena podjetja, ki imajo v najemu poslovne prostore za opravljanje gostinske dejavnosti. Ukrep sofinanciranje udeležbe na sejmih in razstavah spodbuja malo gospodarstvo v občini Kamnik, da svoje izdelke in storitve predstavi tudi na sejmih in razstavah. Obdobje opravičenih stroškov je od prejšnjega do zaprtja objavljenega razpisa, torej udeležbo na sejmih ali razstavah od 5. oktobra 2020 do 5. oktobra 2021. Za prvo udeležbo na sejmu ali razstavi, se podjetju lahko dodeli pomoč v višini do 50 odstotkov upravičenih stroškov, za vse nadaljnje udeležbe na sejmih in razstavah se podjetju lahko dodeli pomoč v višini do 30 odstotkov upravičenih stroškov. Občina Kamnik pa z ukrepom spodbujanja promocije nastanitvenih ponudnikov dodeljuje tudi nepovratna sredstva za aktivnosti, s katerimi turistični ponudnik informira in nagovarja potencialne goste namestitvenih kapacitet v občini Kamnik (razen stroškov udeležbe na sejmih). Upravičeni stroški so stroški objav v digitalnih in tiskanih medijih ter stroški oblikovanja, povezanega z zakupom medijskega prostora.

Župan Matej Slapar pa ob tem pojasnjuje, da je neposredno financiranje gospodarstva v pristojnosti države, vendar se občina zaradi preteklih dobrih praks razvoja malega gospodarstva in ustvarjenih delovnih mestih odloča, da del proračuna nameni za spodbujanje razvoj malega gospodarstva: »Vsako delovno mesto, nov produkt, nov ponudnik v starem mestnem jedru, nova promocija na sejmih in razstavah ter uspešne promocije namestitvenih ponudnikov v občini predstavlja razvojno priložnost za celotno občino. Prav zato je podpora malemu gospodarstvu podpora celotni lokalni skupnosti, ki z razvojem potencialov ustvarja priložnosti za razvoj tudi številnih drugih področij.«

Fotografije: Občina Kamnik in Iztok Derstvenšek


<< Nazaj | Novice