Z Doma starejših občanov Kamnik so nas obvestili, da je na današnji dan, v sredo, 6. januarja 2021, skupno število okuženih 7 stanovalcev in 1 zaposleni.
Aktivnosti Občinskega štaba Civilne zaščite v sredo, 6. januarja
06.01.2021
Občanke in občane pozivamo k odgovornemu obnašanju, doslednemu upoštevanju epidemioloških priporočil ter osebnemu prispevku k zamejitvi širjenja virusa. V vseh zaprtih javnih prostorih je obvezno imeti usta in nos dosledno zakrita z masko, ravno tako na odprtih javnih prostorih, če ni možno zagotoviti medosebne razdalje najmanj 2 metra. Redno in temeljito si pravilno umivamo roke z milom in vodo ali pa si jih razkužimo z namenskim razkužilom. Številni drugi ukrepi, ki so nam že znani, bodo pripomogli k temu, da zajezimo širjenje virusa COVID-19 kot tudi ostalih drugih virusnih obolenj.
Hitro testiranje na SARS-CoV-2 v Domu kulture Kamnik
V tem tednu Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik izvaja brezplačno množično testiranje s hitrimi antigenskimi testi na SARS-CoV-2 za naše občanke in občane ter za občanke in občane Občine Komenda.
Po podatkih Zdravstvenega doma dr. Julija Polca Kamnik je bilo včeraj, v torek, 5. januarja 2021, opravljenih 156 testov, od tega je bilo 18 pozitivnih (11,5 odstotka), 15 pa asimptomatsko pozitivnih (9,6 odstotka).
Še vedno ste vljudno vabljeni na brezplačno množično testiranje s hitrimi antigenskimi testi na SARS-CoV-2, ki se izvaja v Domu kulture Kamnik v terminih:
- torek, 5. januar 2021, od 8. do 14. ure,
- sreda, 6. januar 2021, od 8. do 12. ure in od 13. do 18. ure,
- četrtek, 7. januar 2021, od 12. do 18. ure,
- petek, 8. januar 2021, od 8. do 14. ure.
Več informacij o brezplačnem množičnem testiranju s hitrimi antigenskimi testi na SARS-CoV-2 je dostopnih na spletni povezavi TUKAJ.
Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik
Cepljenje proti COVID-19
Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik zbira prijave na cepljenje proti virusu COVID-19. Zaradi postopnega dobavljanja cepiva s strani proizvajalcev, bodo imele prednost pri cepljenju najbolj ogrožene skupine prebivalcev (oskrbovanci domov za starejše in socialno varstvenih zavodov, zaposleni v DSO, zaposleni v zdravstvenih zavodih, nato pa sledijo starejši od 60 let in več, ki bi se cepili postopoma glede na dostopnost cepiva, najprej starejši od 80 let, nato starejši od 70 let in nato starejši od 60 let). Sledijo mlajši kronični bolniki in nato vsi ostali. Prednostno se bodo cepili tudi zaposleni v vzgoji in izobraževanju ter kritični infrastrukturi, glede na odločitev vlade.
Priporočamo, da za naročilo na cepljenje uporabite spletni obrazec na https://www.zdkamnik.si/prijava-cepljenje-covid#Obrazec.
Za občane, ki niso vešči interneta, sta možnosti naročanja tudi:
- telefonsko na 01 8318 616 (ponedeljek med 14. in 16. uro, torek med 11. in 13. uro, sreda med 11. in 13. uro, četrtek med 14. in 16. uro ter petek med 11. in 13. uro),
- pri izbranem zdravniku.
»Koronamobi«
V okviru Zdravstvenega doma dr. Julija Polca Kamnik deluje telefonska linija »koronamobi« (051 642 922), in sicer za posvete v zvezi z okužbami dihal in vročinskimi stanji pri odraslih, za naročanje na brise na COVID 19 in preglede, s katero so bistveno olajšali dostopnost za to problematiko 12 ur/dan in povečali dostopnost ambulante za ostale klice. Na tej telefonski številki deluje zdravnik.
Že v mesecu septembru pa je Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik uvedel tako imenovani »drive-in« sistem, s katerim so odvzem brisa COVID-19 močno poenostavili in pospešili.
Dom starejših občanov Kamnik
Dostava in prevzem toplih obrokov socialno ogroženim učencem in dijakom občine Kamnik
Osebni prevzem je bil zagotovljen za 105 kosila, v okviru Občinskega štaba Civilne zaščite pa se je na dom dostavilo 34 kosil.
Na tem mestu se iskreno zahvaljujemo vsem šolam in prostovoljcem, ki pomagajo pri zagotavljanju in dostavi toplih obrokov socialno ogroženim učencem in dijakom naše občine.
Posebna zahvala pa gre vodstvu in celotnemu kadru kuhinje Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik, ki so nam nemudoma priskočili na pomoč.
Novico o zagotavljanju obrokov si lahko ogledate TUKAJ, o dostavi in prevzemu toplih obrokov pa TUKAJ.
Nujno varstvo otrok
Nujno varstvo otrok, celotno novico si lahko ogledate TUKAJ, se v občini Kamnik nadaljujejo tudi v tem tednu.
Danes, v sredo, 6. januarja 2021, je v nujnem varstvu v Vrtcu Antona Medveda Kamnik v enoti Pestrna 55 otrok, v enoti Sneguljčica je 51 otrok, v Zasebnem vrtcu Peter Pan je vključenih 22 otrok, v Zasebnem vrtcu Sonček (v enoti Trobentica) 34 otrok, Zasebni vrtec Zarja pa nudi varstvo 44 otrokom.
Ukrep nujnega varstva velja od 2. 11. 2020 dalje do preklica.
Pomoč potrebujejo številni okoli nas. Ne spreglejmo jih!
Občina Kamnik se je skupaj z Občinskim štabom Civilne zaščite in Območnim združenjem Rdečega križa Kamnik ponovno odločila za odprtje posebnega računa za zbiranje donacij, katerega namen je blažitev posledic epidemije koronavirusa in pomoči potrebnim. Že v prvem valu smo kar nekaj sredstev razdelili med pomoči potrebnim in tudi tokrat smo se odločili, da odpremo tekoči račun in pomagamo tistim, ki to potrebujejo.
Sredstva lahko donirate na transakcijski račun Območnega združenja Rdečega križa Kamnik, Ljubljanska cesta 1, 1240 Kamnik, in sicer na številko TRR: SI56 0231 2001 1158 889 ter z obveznim pripisom namena: KORONAVIRUS 2020.
Vsa zbrana sredstva bodo razdeljena s strani za to ustanovljene strokovne skupine, ki jo bodo sestavljali predstavniki Občinske uprave Občine Kamnik, Občinskega sveta Občine Kamnik, Centra za socialno delo Osrednja Slovenija vzhod, enota Kamnik, strokovnih služb osnovnih šol ter Območnega združenja Rdečega križa Kamnik. Skupino bo s sklepom imenoval župan Matej Slapar.
Prav tako se bo na sedežu Rdečega križa Kamnik na Ljubljanski cesti 1 v Kamniku v tem času zbiralo prehranske izdelke z daljšim rokom uporabe, ki se bodo potem tudi razdeljevali ogroženim občankam in občanom.
Prostovoljci
Na Občini Kamnik imamo še vedno vzpostavljeno številko 051/374-207 (Katja Vegel-Občina Kamnik) za občanke in občane v stiski in njihovo oskrbo oziroma dostavo nujnih življenjskih potrebščin (hrana, zdravila), ki velja izključno za oskrbo starejših občank in občanov, ki živijo sami in tistih, ki so oboleli in nimajo nikogar (sosedov, prijateljev,…), ki bi jim priskrbel nujne življenjske potrebščine (hrana, zdravila in podobno).
Na telefon lahko pokličete med ponedeljkom in nedeljo med 8. in 18. uro.
Danes je en prostovoljec eni osebi na dom prinesel topli obrok.
Telefonska številka za dostavo nujnih življenjskih potrebščin starejšim občankam in občanom, ki živijo sami
Na Občini Kamnik imamo še vedno vzpostavljeno številko 051/374-207 (Katja Vegel-Občina Kamnik) za občanke in občane v stiski in njihovo oskrbo oziroma dostavo nujnih življenjskih potrebščin (hrana, zdravila), ki velja izključno za oskrbo starejših občank in občanov, ki živijo sami in tistih, ki so oboleli in nimajo nikogar (sosedov, prijateljev,…), ki bi jim priskrbel nujne življenjske potrebščine (hrana, zdravila in podobno).
Na številko lahko pokličete od ponedeljka do nedelje med 8. in 18. uro.
Občanke in občane pozivamo k doslednemu upoštevanju tega, da na telefonsko številko kličejo izključno tisti, ki potrebujejo pomoč.
Sprejeti vladni ukrepi
V ponedeljek, 4. januarja 2021, pričel veljati Odlok o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov, ki velja sedem dni in med drugim določa da:
(1) Športno gibalna dejavnost in proces športne vadbe iz prvega odstavka 46. člena Zakona o športu) nista dovoljena.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek je proces športne vadbe dovoljen:
- športnikom z nazivom olimpijskega, svetovnega, mednarodnega in perspektivnega razreda iz prvega odstavka 33. člena ZŠpo-1,
- športnikom v starostnih kategorijah kadeti in mladinci, registriranim v skladu z 32. členom ZŠpo-1, ki so člani državnih reprezentanc,
- poklicnim športnikom, starejšim od 15 let, ki so vpisani v razvid poklicnih športnikov pri ministrstvu, pristojnemu za šport.
(3) Proces športne vadbe športnikov iz druge alineje prejšnjega odstavka je dovoljeno izvajati na varnem prizorišču, v katerem so športniki in strokovni delavci v športu fizično izolirani zaradi izvajanja procesa športne vadbe (v nadaljnjem besedilu: mehurček). Mehurček zajema namestitev, prehrano in prostore, v katerih poteka proces športne vadbe. Sodelujoči v mehurčku so poimensko določeni in so pred vstopom v mehurček testirani na prisotnost virusa SARS-CoV-2. Za čas izvajanja procesa športne vadbe v mehurčku udeležencem ni dovoljen stik z osebami, ki niso v mehurčku.
(4) Ne glede na določbe prvega odstavka tega člena je dovoljena samostojna ali vodena športna rekreativna dejavnost, če so udeleženci posamezniki ali člani istega gospodinjstva. Število oseb v zaprtih športnih površinah, v katerih se izvaja športno rekreativna dejavnost, se omeji na 50 kvadratnih metrov na posameznega udeleženca ali na enega udeleženca, če je vadbeni prostor manjši od 50 kvadratnih metrov. Pri izvajanju športno rekreativne dejavnosti je treba med udeleženci neprekinjeno vzdrževati najmanj pet metrov medsebojne razdalje.
3. člen
(1) V kolektivnih športnih panogah je dovoljeno:
- izvajanje tekmovanj na najvišji kakovostni ravni nacionalnega, regionalnega, mednarodnega oziroma evropskega tekmovanja v športnih panogah hokej na ledu, košarka, nogomet, odbojka, rokomet, vaterpolo in futsal-mali nogomet,
- izvajanje velikih mednarodnih športnih prireditev iz 74. člena ZŠpo-1.
(2) V individualnih športnih panogah je dovoljeno izvajanje državnih prvenstev za člane, velikih mednarodnih športnih prireditev iz 74. člena ZŠpo-1 in evropskih pokalov.
(3) Športnikom, ki se udeležujejo tekmovanj iz prvega ali drugega odstavka tega člena, je ne glede na prvi odstavek prejšnjega člena dovoljen proces športne vadbe.
(4) Prisotnost gledalcev na športnih tekmovanjih ni dovoljena. Organizator športnega tekmovanja mora zagotoviti, da so v športnem objektu ali na površinah za šport v naravi le osebe, ki so nujno potrebne za izvedbo tekmovanja.
(5) Za nadzor nad izvedbo športnih tekmovanj mora Olimpijski komite Slovenije oziroma pristojna nacionalna panožna športna zveza imenovati odgovorne osebe in njihove kontaktne podatke posredovati ministrstvu, pristojnemu za šport.
4. člen
Za izvajanje tekmovanj in procesa športne vadbe, ki so dovoljeni s tem odlokom, se lahko uporabljajo športni objekti in površine za šport v naravi iz 67. člena ZŠpo-1.
5. člen
(1) Za športnike in strokovne delavce v športu se pri izvajanju športnih programov iz tega odloka ne uporabljajo odloki, ki določajo omejitve zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19.
7. člen
Ta odlok začne veljati 4. januarja 2021 in velja sedem dni.
Podaljšanje protikorona ukrepov za samozaposlene, družbenike in kmete
Izjava za pridobitev mesečnega temeljnega dohodka za januar, februar in marec bo na voljo predvidoma 11. 1. 2021. Dostopna bo zgolj na spletnem portalu eDavki in v mobilni aplikaciji eDavki. Vloge ni mogoče vložiti v papirnati obliki. Samozaposlenim, družbenikom in kmetom v primeru karantene ali obveznosti varstva otrok od januarja do marca pripada tudi od 250 EUR do 750 EUR, a samo, če ne bodo zaprosili za mesečni temeljni dohodek. Ukrepa se namreč izključujeta. Obrazec za povračilo izgubljenega dohodka v primeru karantene je že na voljo v na spletni povezavi eDavkih, vloge pa ni mogoče vložiti v papirnati obliki.
Podrobnejše informacije so objavljene v dokumentih:
- Izjava za pridobitev mesečnega temeljnega dohodka za januar-marec
- Povračilo izgubljenega dohodka za januar - marec zaradi karantene ali varstva otrok
Telefon za psihološko podporo ob epidemiji COVID-19
Nacionalni inštitut za javno zdravje je vzpostavil telefon za psihološko podporo prebivalcem ob epidemiji COVID-19. Na brezplačni telefonski številki 080 51 00 bodo 24 ur na dan, vse dni v tednu strokovno pomoč nudili izkušeni psihologi, psihoterapevti in drugi strokovnjaki s področja duševnega zdravja.
Telefon je nastal v sodelovanju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Društva psihologov Slovenije, Rdečega križa Slovenije, Slovenske krovne zveze za psihoterapijo, Zaupnega telefona Samarijan, Združenja zakonskih in družinskih terapevtov in Zveze prijateljev mladine Slovenija – TOM telefon.
S telefonom želijo zagotoviti dostopno podporo ljudem, ki se v času epidemije in z njo povezanih kriznih ukrepov soočajo z različnimi stiskami.
Vladni klicni center
Vse od ponovne razglasitve epidemije je začel delovati tudi vladni klicni center, kjer so prebivalcem na voljo zanesljive in sprotne informacije glede novega koronavirusa.
Na telefonski številki 080 14 04 (za klic iz tujine: +38614787550) deluje od ponedeljka do petka med 8. in 20. uro.
»Nalezimo se dobrih navad«
Na Ministrstvu za zdravje so v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje začeli s projektom »Nalezimo se dobrih navad«. Z njim ozaveščajo, da lahko z upoštevanjem pravil stroke (umivanje rok, nošenje maske in vzdrževanje distance ter tudi z uporabo aplikacije #ostanizdrav).
Dodatne informacije so dostopne na spletni povezavi: https://www.gov.si/teme/kampanja-covid-19-nalezimo-se-dobrih-navad/. Vljudno vabljeni tudi k ogledu promocijskih filmov, ki so nastali ob samem projektu: https://youtu.be/rIQT2nsH9hA in https://youtu.be/0Jme2PfuwWQ.
Za nasvet policije v času koronavirusa pokličite na telefonsko številko 01 514 70 01
Da bi z informacijami in nasveti pomagali ljudem, ki se v tem obdobju pogosto obračajo na nas z vprašanji o novih ukrepih za zajezitev epidemije bolezni covid-19, smo vzpostavili posebno kontaktno telefonsko številko.
Na telefonsko številko policije 01 514 70 01 nas lahko pokličete za vprašanja o ukrepih in aktivnostih policistov:
- od ponedeljka do petka (od 8. do 16. ure) ter
- ob sobotah, nedeljah in praznikih (od 8. do 12. ure).
Na elektronskem naslovu info.koronavirus@policija.si je od 17. julija 2020 vzpostavljen avtomatski odzivnik s sporočilom, ki vas bo napotilo na spletne strani z aktualnimi informacijami glede epidemije. Če na spletnih straneh odgovorov ne boste našli, pokličite na telefonsko številko +386 (0) 1 514 70 01 v urah, ki so navedene v odzivu. Prosimo, da na prejeto obvestilo ne odgovarjate.
Opozorilo! Za primere, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje policije, nas pokličite na telefonsko številko policije za klic v sili 113.
Ostanite zdravi.
Preventivni ukrepi Nacionalnega inštituta za javno zdravje
Situacija, ki smo ji izpostavljeni, je velik izziv, zato je še posebej pomembno, da delujemo preventivno in odgovorno za omejitev širjenja bolezni COVID-19, ki jo povzroča virus SARS-CoV-2. Pomembno je, da v primeru bolezenskih znakov in simptomov (kot so na primer nahod, slabo počutje, bolečine v mišicah, povišana telesna temperatura, kašelj), ostanemo doma in se po telefonu posvetujemo s svojim izbranim zdravnikom ter upoštevamo njegova navodila.
Vsak izmed nas lahko zmanjša tveganje za okužbo in širjenje okužbe z izvajanjem naslednjih ukrepov:
- med gibanjem v vseh zaprtih javnih prostorih je obvezno imeti usta in nos dosledno zakrita z masko; ravno tako na odprtih javnih prostorih, če ni možno zagotoviti medosebne razdalje najmanj 2 metra;
- redno in temeljito si umivamo roke z milom in vodo;
- v primeru, da voda in milo nista dostopna, si roke razkužimo z namenskim razkužilom za roke. Vsebnost etanola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 odstotkov. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože;
- ne dotikamo se obraza (oči, nosu in ust) z nečistimi/neumitimi rokami;
- izogibamo se tesnih stikov z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni. Upoštevajmo varno razdaljo 2 metra;
- upoštevajmo pravilno higieno kašlja (preden zakašljamo/kihnemo, si pokrijemo usta in nos s papirnatim robčkom ali zakašljamo/kihnemo v zgornji del rokava);
- papirnat robček po vsaki uporabi odvržemo med odpadke in si nato umijemo roke z milom ter vodo;
- upoštevamo pravila socialnega distanciranja, kar pomeni, da se brez potrebe ne družimo z osebami izven skupnega gospodinjstva, pazimo na razdaljo 2 m, v trgovino gremo čim manjkrat in takrat, ko ni veliko ljudi, kar največ poskusimo opraviti preko spletnih strani;
- če je mogoče, se odločimo za uporabo alternativnih metod nakupovanja, kot so spletna prodaja in dostava na varen način, pri čemer dostavljavec ne vstopa v naš dom in nam dostavi paket pred vhodna vrata. Pri tem upoštevamo priporočila na naslednji povezavi. Če potrebujemo zdravila iz lekarne, za pomoč prosimo zdravega svojca ali drugo zdravo osebo, če pa se v lekarno odpravimo sami, upoštevajmo priporočila na naslednji povezavi;
- če potrebujemo pomoč, prosimo družinske člane, prijatelje ali pomoč poiščemo v lokalni skupnosti (Rdeči križ, Civilna zaščita ipd.).
Spremenjen protokol sledenja stikom okuženih z novim koronavirusom SARS-CoV-2
Od sobote, 17. oktobra 2020, dalje bo epidemiološka služba NIJZ še vedno vzpostavila kontakt z vsako osebo s potrjeno okužbo preko telefona, ji podala informacije o poteku izolacije in izdala kodo za aktivacijo v aplikaciji #OstaniZdrav. V primeru, da gre za okužbo pri otroku, epidemiološka služba kontaktira njegove starše oziroma skrbnike. Oseba s potrjeno okužbo bo prejela tudi navodila, da sama obvesti vse osebe, s katerimi je bila v stiku, in jim posreduje Navodila za osebe, ki so bile izpostavljene okužbi z novim koronavirusom (dostopna na naslednji povezavi).
- Navodila za karanteno na domu
- Navodila za osebe v domači izolaciji
- Navodila za osebe, ki so bile izpostavljene okužbi z novim koronavirusom
- Ključne informacije o novem koronavirusu
- Pogosta vprašanja in odgovori o novem koronavirusu
Vsa priporočila in navodila lahko spremljate na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje, in sicer na povezavi tukaj.
Video vsebina higiena kašlja in nasveti za umivanje rok je dostopna TUKAJ.