Aktivnosti Občinskega štaba Civilne zaščite v petek, 23. oktobra
23.10.2020
Občanke in občane pozivamo k odgovornemu obnašanju, doslednemu upoštevanju epidemioloških priporočil ter osebnemu prispevku k zamejitvi širjenja virusa. V vseh zaprtih javnih prostorih je obvezno imeti usta in nos dosledno zakrita z masko, ruto ali šalom, ravno tako na odprtih javnih prostorih. Redno in temeljito si pravilno umivamo roke z milom in vodo ali pa si jih razkužimo z namenskim razkužilom. Številni drugi ukrepi, ki so nam že znani, bodo pripomogli k temu, da zajezimo širjenje virusa COVID-19 kot tudi ostalih drugih virusnih obolenj.
Obvestilo o zaprtju kamniških vrtcev in zagotovljeno nujno varstvo otrok
Zaradi izvajanja ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni COVID-19 in na podlagi odločitve Vlade Republike Slovenije ter pristojnega ministrstva bo v vrtcih začasno, za teden dni, prepovedano izvajanje predšolske vzgoje, veljale pa bodo določene izjeme. In sicer, organizirano bo nujno varstvo, katerih oba starša sta zaposlena v enotah zaščite in reševanja (zdravstveni delavci, zaposleni v civilni zaščiti, vojski in policiji) ter v službah, ki so pomembne za oskrbo prebivalstva (gasilstvu, sektorju energetike, prometa, preskrbe s pitno vodo, financ, varovanja okolja, informacijsko-komunikacijskih omrežij in sistemov ter prehrane). Ukrep velja od ponedeljka, 26. oktobra 2020, do petka, 30. oktobra 2020. To pomeni, da se bo predšolska dejavnost izvajala fizično v vrtcih le v določenih primerih.
Ukrep zaprtja vrtcev velja od ponedeljka, 26. oktobra 2020, do petka, 30. oktobra 2020. To pomeni, da se bo predšolska dejavnost izvajala fizično v vrtcih le v izjemnih primerih.
Celotno novico si lahko ogledate TUKAJ.
Območno združenje Rdečega križa Kamnik
Območno Združenje Rdečega križa Kamnik obvešča, da v kolikor se nahajate v hudi materialni stiski, lahko pokličete na njihovo telefonsko številko 01/8311 697 oziroma na telefonsko številko 08/2005 774, ki je namenjena za nujne primere.
Če želite poststi prostovoljec, in pomagati na Območnemu združenju Rdečega križa Kamnik, pa izpolnite obrazec na spodnji povezavi: http://bit.ly/RKSProstovoljstvo in se jim pridružite v njihovi ekipi.
Telefonska številka za dostavo nujnih življenjskih potrebščin starejšim občankam in občanom, ki živijo sami
Na Občini Kamnik imamo še vedno vzpostavljeno številko 051/374-207 (Katja Vegel-Občina Kamnik) za občanke in občane v stiski in njihovo oskrbo oziroma dostavo nujnih življenjskih potrebščin (hrana, zdravila), ki velja izključno za oskrbo starejših občank in občanov, ki živijo sami in tistih, ki so oboleli in nimajo nikogar (sosedov, prijateljev,…), ki bi jim priskrbel nujne življenjske potrebščine (hrana, zdravila in podobno).
Na številko lahko pokličete od ponedeljka do nedelje med 8. in 18. uro.
Občanke in občane pozivamo k doslednemu upoštevanju tega, da na telefonsko številko kličejo izključno tisti, ki potrebujejo pomoč.
Poziv prostovoljkam in prostovoljcem za pomoč v Domu starejših občanov Kamnik
Občina Kamnik in Občinski štab Civilne zaščite poziva prostovoljke in prostovoljce, ki bi bili pripravljeni po svojih močeh, da se vključite v aktivnosti Doma starejših občanov Kamnik.
Glede na dejstvo, da moramo biti pripravljeni tudi na drugačne razmere, pozivamo prostovoljke in prostovoljce za nudenje pomoči pri osnovni in socialni oskrbi stanovalk in stanovalcev Doma starejših občanov Kamnik. Pomoč bodo v primeru izrednih razmer potrebovali za druženje in družabništvo s stanovalci, izvajanje prostočasnih aktivnosti, pomožna dela pri nezdravstveni in higienski oskrbi, vzdrževanje higiene in čistoče pripomočkov ter pomoč pri skrbi za stanovalce in podobno. Aktivnosti se bodo izvajale z upoštevanjem vseh ukrepov zoper širjenja virusa COVID-19.
Vsi, ki bi želeli pomagati, se lahko prijavijo na telefonsko številko 051/374-207 (Katja Vegel-Občina Kamnik).
Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik
Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik občanke in občane obvešča, da v sredo, 21. oktobra 2020, začenjajo z brezplačnim cepljenjem proti sezonski gripi. Več informacij si lahko ogledate TUKAJ.
Deluje tudi telefonska linija »koronamobi« (051 642 922), in sicer posvete v zvezi z okužbami dihal in vročinskimi stanji pri odraslih, za naročanje na brise na COVID 19 in preglede, s katero so bistveno olajšali dostopnost za to problematiko 12 ur/dan in povečali dostopnost ambulante za ostale klice. Na tej telefonski številki deluje zdravnik. Že v mesecu septembru pa je Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik uvedel tako imenovani »drive-in« sistem, s katerim so odvzem brisa COVID-19 močno poenostavili in pospešili.
Živilska tržnica
S skladno s sprejetimi ukrepi Vlade Republike Slovenije zaostrovanje razmer in dodatne omejitve za zdaj ne predstavljajo ovir za obratovanje tržnic.Obratovalni čas kamniške tržnice ostaja nespremenjen, in sicer torek in sobota med 7. in 13. uro.
Redarska služba bo opravljala preventivne naloge in opozarjala ljudi na spoštovanje navodil in ukrepov NIJZ na javnem kraju (nošenje mask in obvezno razkuževanje rok ter socialno distanciranje).
Z odgovornim ravnanjem do prijetnih nakupov.
Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom
Vlada je na današnji dopisni seji sprejela Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki stopi v veljavo jutri, 24. oktobra 2020. Z dnem uveljavitve omenjenega odloka, preneha veljati Odlok o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji. Na podlagi omenjene spremembe vrata zapirata tudi Medobčinski muzej Kamnik in Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik, s 16. oktobrom pa je vrata zaprl tudi Dom kulture Kamnik, ki je bil primoran do nadaljnjega odpovedati vse prireditve in predstave.
Odlok določa, da je začasno prepovedano ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom na območju Republike Slovenije. V nadaljevanju naštevamo le nekatere, to so na primer nastanitvene storitve, igralnice, gostinske storitve, frizerske in kozmetične storitve, velnes storitve, storitve bazenov, kinematografske storitve, kulturne storitve, storitve fitnes centrov, storitve avtopralnic in podobno.
Izjema od tega pa so:
- prodajalne z živili vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji,
- lekarne,
- prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki,
- drogerije,
- tržnice,
- prodajalne s hrano za živali,
- program vrt in kmetijstvo v prodajalnah,
- kmetijske prodajalne,
- drevesnice in vrtnarije,
- cvetličarne,
- bencinski servisi,
- servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja motornih vozil in koles (na primer vulkanizerske, avtoličarske, avtokleparske, delavnice za popravilo koles),
- prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo gradbeno-inštalaterski material,
- banke,
- zavarovalniške storitve,
- pošta,
- dostavne službe,
- trafike in kioski za prodajo časopisov in revij,
- druge nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja.
Ne glede na dejavnost, pa je dovoljen osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki med 6.00 in 21.00 uro. Dovoljena je tudi prodaja na daljavo (npr. spletna prodaja, naročilo po telefonu), kot jo ureja zakon, ki ureja varstvo potrošnikov.
Dejavnost priprave jedi in pijač brez časovne omejitve je dovoljena izključno:
- v primeru dostave jedi in pijač,
- v organizacijah, ki izvajajo gostinsko dejavnost za svoje zaposlene oziroma varovance.
Dovoljene so tudi vse oblike ponudbe in prodaje blaga in storitev, ki so kot izjema navedene v drugih vladnih odlokih.
Vladni klicni center
Vse od ponovne razglasitve epidemije je začel delovati tudi vladni klicni center, kjer so prebivalcem na voljo zanesljive in sprotne informacije glede novega koronavirusa.
Na telefonski številki 080 14 04 (za klic iz tujine: +38614787550) deluje od ponedeljka do petka med 8. in 20. uro.
»Nalezimo se dobrih navad«
Na Ministrstvu za zdravje so v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje začeli s projektom »Nalezimo se dobrih navad«. Z njim ozaveščajo, da lahko z upoštevanjem pravil stroke (umivanje rok, nošenje maske in vzdrževanje distance ter tudi z uporabo aplikacije #ostanizdrav).
Dodatne informacije so dostopne na spletni povezavi: https://www.gov.si/teme/kampanja-covid-19-nalezimo-se-dobrih-navad/. Vljudno vabljeni tudi k ogledu promocijskih filmov, ki so nastali ob samem projektu: https://youtu.be/rIQT2nsH9hA in https://youtu.be/0Jme2PfuwWQ.
Ostanite zdravi.
Preventivni ukrepi Nacionalnega inštituta za javno zdravje
Situacija, ki smo ji izpostavljeni, je velik izziv, zato je še posebej pomembno, da delujemo preventivno in odgovorno za omejitev širjenja bolezni COVID-19, ki jo povzroča virus SARS-CoV-2. Pomembno je, da v primeru bolezenskih znakov in simptomov (kot so na primer nahod, slabo počutje, bolečine v mišicah, povišana telesna temperatura, kašelj), ostanemo doma in se po telefonu posvetujemo s svojim izbranim zdravnikom ter upoštevamo njegova navodila.
Vsak izmed nas lahko zmanjša tveganje za okužbo in širjenje okužbe z izvajanjem naslednjih ukrepov:
- med gibanjem v vseh zaprtih javnih prostorih je obvezno imeti usta in nos dosledno zakrita z masko, ruto ali šalom; ravno tako na odprtih javnih prostorih;
- redno in temeljito si umivamo roke z milom in vodo;
- v primeru, da voda in milo nista dostopna, si roke razkužimo z namenskim razkužilom za roke. Vsebnost etanola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 odstotkov. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože;
- ne dotikamo se obraza (oči, nosu in ust) z nečistimi/neumitimi rokami;
- izogibamo se tesnih stikov z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni. Upoštevajmo varno razdaljo 1,5 metra;
- upoštevajmo pravilno higieno kašlja (preden zakašljamo/kihnemo, si pokrijemo usta in nos s papirnatim robčkom ali zakašljamo/kihnemo v zgornji del rokava);
- papirnat robček po vsaki uporabi odvržemo med odpadke in si nato umijemo roke z milom ter vodo;
- upoštevamo pravila socialnega distanciranja, kar pomeni, da se brez potrebe ne družimo z osebami izven skupnega gospodinjstva, pazimo na razdaljo 1,5 m, v trgovino gremo čim manjkrat in takrat, ko ni veliko ljudi, kar največ poskusimo opraviti preko spletnih strani;
- če je mogoče, se odločimo za uporabo alternativnih metod nakupovanja, kot so spletna prodaja in dostava na varen način, pri čemer dostavljavec ne vstopa v naš dom in nam dostavi paket pred vhodna vrata. Pri tem upoštevamo priporočila na naslednji povezavi. Če potrebujemo zdravila iz lekarne, za pomoč prosimo zdravega svojca ali drugo zdravo osebo, če pa se v lekarno odpravimo sami, upoštevajmo priporočila na naslednji povezavi;
- če potrebujemo pomoč, prosimo družinske člane, prijatelje ali pomoč poiščemo v lokalni skupnosti (Rdeči križ, Civilna zaščita ipd.).
Spremenjen protokol sledenja stikom okuženih z novim koronavirusom SARS-CoV-2
Od sobote, 17. oktobra 2020, dalje bo epidemiološka služba NIJZ še vedno vzpostavila kontakt z vsako osebo s potrjeno okužbo preko telefona, ji podala informacije o poteku izolacije in izdala kodo za aktivacijo v aplikaciji #OstaniZdrav. V primeru, da gre za okužbo pri otroku, epidemiološka služba kontaktira njegove starše oziroma skrbnike. Oseba s potrjeno okužbo bo prejela tudi navodila, da sama obvesti vse osebe, s katerimi je bila v stiku, in jim posreduje Navodila za osebe, ki so bile izpostavljene okužbi z novim koronavirusom (dostopna na naslednji povezavi).
- Navodila za osebe v domači izolaciji
- Navodila za osebe, ki so bile izpostavljene okužbi z novim koronavirusom
- Ključne informacije o novem koronavirusu
- Pogosta vprašanja in odgovori o novem koronavirusu
Vsa priporočila in navodila lahko spremljate na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje, in sicer na povezavi tukaj.
Video vsebina higiena kašlja in nasveti za umivanje rok je dostopna TUKAJ.