Dobrodošli v Kostanjevici na Krki
Tam, kjer se nižinski Krakovski pragozd počasi vzpenja v hribovite, zelene Gorjance, leži Kostanjevica na Krki, edino in najmanjše mestece na otoku, imenovano tudi Dolenjske Benetke. Težko bi našli koga, ki ob pogledu na leno reko Krko, na sprehodu skozi staro mestno jedro, pri ogledu galerijskih zbirk ali proučevanju naravne in kulturne dediščine kraja ne bi našel tudi nekaj zase. Kostanjevica se omenja kot mesto že davnega leta 1252, njen razcvet pa je omogočil vojvoda Bernard Spanheim, ki je leta 1234 tu ustanovil cistercijanski samostan, da bi utrdil svoje posesti na Dolenjskem. Danes ima v njem svoj sedež Galerija Božidar Jakac, okolico samostana pa krasijo mojstrovine, nastale na kiparskih simpozijih Forma viva.
S številnimi likovnimi deli se ponaša tudi Gorjupova galerija v osnovni šoli.
Mehka dolenjska pokrajina s Krko, vinorodnimi griči, med katerimi se vije Podgorjanska vinska cesta, vabi ribiče, lovce, pohodnike, ljubitelje redkih ptic, da jo obiščejo in se naužijejo njene lepote. Ljubitelji kraških skrivnosti pa prav gotovo ne bodo prezrli turistično urejene Kostanjeviške jame
Naravoslovne posebnosti
- reka Krka (tok, značilnosti, poplavne ravnice, rastje, živalstvo)
- Studena (reka, ki je ustvarila Kostanjeviško jamo, tipični kraški izvir, polž Paladilhiopsis kostanjevicae, ribogojnica)
- Kostanjeviška jama (turistično urejena, znana po koloniji podkovnjakov in številnih drugih značilnih jamskih živalih)
- naravni spomenik Krakovski gozd (edini nižinski hrastov pragozd v Sloveniji, gnezdišče plavčka, največje drstišče ščuk v Evropi, črna štorklja)
- najdebelejša vrba v Sloveniji
- drugi najstarejši hrast v Sloveniji (več kot 350 let) beli gaber v Zaborštu
- Gorjanci – edinstveni kraj za nabiranje zdravilnih zelišč (naprstec, spomladanska resa, ženikelj, kranjska bunika, arnika)
- divjad (umetna obora srnjadi in divjih prašičev, skrb lovcev za divjad)
- čebelarstvo (delo čebelarja, kranjska čebela)
- vinogradništvo (obdelava vinogradov, trgatev, vinske kleti – prva polnilnica cvička v Kostanjevici)
- kozolci, tipična arhitektura
Družboslovne značilnosti
- geografske značilnosti Kostanjevice (panonski svet, dinarsko – kraški svet)
- zgodovina Kostanjevice
- kulturni spomeniki (staro mestno jedro, ministerialni dvorec – lamutov likovni salon, Oražnova hiša, Jakobova cerkev – ena najstarejših gotskih cerkva na slovenskem, Miklavževa cerkev s freskami Jožeta Gorjupa, cistercijanski samostan – Galerija Božidar Jakac, Forma viva)
- Osnovna šola Jožeta Gorjupa z umetnostno likovno zbirko in največjim mozaikom v Sloveniji
- razstavišče Jožeta Marinča – slikarjeva delavnica
- bajke o Gorjancih (Trdina)
- značilne legende o vilah rojenicah, gozdnem možu, sveti Neži
- likovne pedagoške delavnice v galeriji Božidar Jakac
- življenje menihov
- velike specializirane kmetije
- tipična kulinarika Kostanjevice in okolice
- pomembne osebe, ki so zaznamovale Kostanjevico na Krki: Ivan Oražen (starosta jugoslovanskega sokolstva, mecen medicinske fakultete), Jože Gorjup (slikar, kipar), Božidar Jakac (od tu je bila doma njegova mati), Josip Jurčič (tu se je rodil njegov ded), Jože Plečnik (dolgoletno prijateljstvo z domačinko, lastnico lekarne Emilijo Fon), Ivan Belle (sadjarski strokovnjak), Jože Cvelbar (pesnik in slikar), Ignacij Knoblehar (misijonar in etnolog), Tone Kralj (slikar, pokopan v Kostanjevici), Josip Ressel (kartiral Krakovski pragozd, na Krki preizkušal ladijski vijak), Marija Švalj (neuresničena ljubezen Alojza Gradnika), Lado Smrekar (snovalec kostanjeviškega kulturnega čudeža), Lenart Pachernecker (kostanjeviški opat, avtor prve slovenske katoliške tiskane knjige), Franc Bučar (profesor veterine in publicist)
- običaji (sekcija Prforcenhaus, Kostanjeviška noč – krašenje čolnov).
Športne dejavnosti
- veslanje po Krki
- igre na vodi
- potapljanje
- kopanje na urejenih kopališčih ob Krki
- kolesarske poti
- pohodništvo
- planinske poti različnih težavnostnih stopenj
- jahanje
- orientacijski pohodi
- lokostrelstvo
- taborništvo
- ribištvo
- jamarstvo
- radioamaterstvo
- različne druge športne aktivnosti, odvisne od letnega časa
Kostanjevica na Krki je leta 2007 postala samostojna občina, njena vizija pa je razvoj »mehkega« turizma, pri čemer želimo ohranjati naravne posebnosti v njihovi prvinski obliki in ponudbo nadgrajevati s kulturnimi vsebinami.
Zaradi vseh svojih naravnih in kulturnih znamenitosti je bila že večkrat razglašena za najlepši in najgostoljubnejši slovenski izletniški kraj. V letu 2002, ko smo praznovali 750-letnico mesta, pa se je na evropskem tekmovanju Entente Florale v kategoriji malih mest uvrstila na drugo mesto in prejela srebrno priznanje.
Bogata zgodovina, posebnosti geografske lege, kulturno zgodovinske in naravne danosti so usmerjale in bodo tudi v prihodnosti pomenile za vse prebivalce naše občine možnost in izziv razvoja.
In your pocket – Kostanjevica na Krki
RRA Posavje je v sodelovanju s posavskimi občinami v okviru projekta “Regionalna destinacijska organizacija Posavje”, izdala brošuro, ki je namenjena angleško govorečim turistom. V brošuri so na kratko opisane tudi kulturne, naravne znamenitosti ter turistična ponudba Kostanjevice na Krki.
Povezava na spletno stran: http://www.inyourpocket.com/slovenia/kostanjevica