| 20.
jun
2011
| Začenja se 19. mednarodna krasoslovna šola Klasični kras |
Med 20. in 25. junijem 2011 Inštitut za raziskovanje krasa ZRC SAZU v Postojni gosti 19. mednarodno krasoslovno šolo Klasični kras. Tema tokratnega srečanja bo Varovanje podzemnega krasa, šola pa bo potekala v obliki predavanj in strokovnih ekskurzij.
Na šolo je prijavljenih preko 215 udeležencev iz več kot 40 držav. Med njimi bodo tudi vodilni poznavalci načinov varovanja podzemnega krasa in mednarodno priznani strokovnjaki s področja krasoslovja. 19. mednarodna krasoslovna šola »Klasični kras« bo posvečena varstvu podzemnega krasa.
Kraško podzemlje je tridimenzionalni splet razpok in kraških kanalov (jam), ki jih zapolnjujejo zrak, sedimenti ali pa voda. Pomen podzemnega krasa je mnogostranski: je vir pitne vode, uravnalec pretočnih režimov porečij, je habitat podzemnim živalim, nosilec informacij o preteklem paleogeografsko-klimatskem razvoju, eden izmed najboljših virov informacij o zgodnjem razvoju človeka ter med drugim tudi pomembna ekonomska kategorija (turistične jame).
V skladu s civilizacijskim razvojem človeka na površju se opažajo tudi čedalje večji vplivi v podzemlju. Dejstvo je, da se z mnogimi neustreznimi posegi v nad- in podzemni kras le-ta biotsko, kulturno, znanstveno in naravno-dediščinsko siromaši, za povrnitev v prvotno stanje pa je potrebno načeloma izjemno dolgo obdobje (več tisoč let) ali pa povrnitve v prvotno stanje niti ni možno več doseči. Če so sanacijski ukrepi možni, so le-ti praviloma izjemno dragi. Zaradi ranljivosti in pomembnosti se upravičeno pojavljajo čedalje večja potreba po strožjem nadzoru nad posegi, ki lahko negativno vplivajo na kraško podzemlje. Tako so kraški vodonosniki še posebej varovani z vidika zagotavljanja čiste pitne vode, podzemne naravne in kulturne vrednote pa pogosto varovane na državnem nivoju.
Cilj šole je osvetlitev problematike mnogoterih pritiskov na kraško podzemlje, podati vzroke, preventivne in sanacijske rešitve zanje, alternative marsikje neustreznemu ravnanju z njimi, hkrati pa vzdigniti zavest o pomenu podzemne naravne dediščine. Delo bo potekalo v obliki uvodnih predavanj, vabljenih predavanj, krajših tematski predavanj, predstavitve plakatov, okrogle mize, ekskurzij in terenskega dela. Uvodna predavanja bodo obravnavala naslednje vodilne tematike: varstvo kraških jam ter upravljanje z njimi, varstvo kraških vodonosnikov, varstvo podzemnega živalstva.
Podrobnejše informacije s programom krasoslovne šole so na volji na spletni strani http://iks.zrc-sazu.si/. | |