Občina Postojna
Facebook
 
 
O Postojni
Občina
Župan
Podžupana
Občinski svet
Nadzorni odbor
Krajevne skupnosti
Občinska uprava
Režijski obrat Občine Postojna
Medobčinski inšpektorat in redarstvo
Gospodarske javne službe
Predpisi občine
Svetovalna pisarna ENSVET Postojna
Katalog informacij javnega značaja
Razvojni dokumenti
Projekti
Razpisi in objave
Prireditve in akcije
E-občina
Povezave od A do Ž
Prva stran > Občina > ... > Novice v novembru
30. nov 2013
Z roko v roki do znanja brez meja

V Kulturnem domu v Postojni smo v četrtek, 28. novembra, imeli priložnost obiskati zanimivo ter vsebinsko bogato in pestro prireditev Z roko v roki do znanja brez meja: Predstavitev Univerze v Novi Gorici za dijake, študente in starše. Dogodek je pripravila Univerza v Novi Gorici v sodelovanju z Občino Postojna. Na njej so širšo javnost seznanili o možnostih prilagoditve dobre prakse iz tujine našemu prostoru na področjih izobraževanja, pedagogike, psihologije in poklicnega svetovanja. Sodelovanje staršev in širše skupnosti z univerzami in študenti pri podpori in pomoči študentom in študentkam ter medgeneracijsko povezovanje je uveljavljeno na številnih uspešnih tujih univerzah. Dogodek je bil namenjen predstavitvi načinov, možnosti in prednosti študija na Univerzi v Novi Gorici mladim, predvsem dijakom in študentom ter njihovim staršem in sorodnikom. Poseben poudarek je bil na vlogi staršev, sorodnikov in širše skupnosti pri spremljanju in pomoči mladim v obdobju njihovega študija.

Zbrane je najprej pozdravil postojnski župan g. Jernej Verbič, v imenu gostiteljice prireditve Občine Postojna, ki je s svojo gostoljubnostjo omogočila prvi tovrstni dogodek na Slovenskem. Med drugim je dejal:

»Nocojšnji dogodek, ki po svoji vsebini nekako orje ledino na naših tleh, je zgovoren v več pogledih. Zgovoren je v preprostem dejstvu, da je začetnik neke nove prakse, novega pristopa, ki pri nas še nima svoje tradicije ter mesta in je zgovoren v svoji vsebini, torej v predstavitvi različnih študijskih možnosti Univerze v Novi Gorici. Pomen izobrazbe je nedvomen, tako kot je nedvoumno dejstvo, da je človek narejen tako, da vedno znova in znova skuša izvedeti nekaj več, seči še nekoliko višje, pogledati še nekoliko dlje in razmišljati še nekoliko širše.«

Slavnostni govornik je bil  predsednik najvišje slovenske znanstvene ustanove Slovenske akademije znanosti in umetnosti akad. prof. dr. Jože Trontelj. Rektor Univerze v Novi Gorici prof. dr. Danilo Zavrtanik, mednarodno priznani profesor za področje fizike, vodja njenega Laboratorija za fiziko osnovnih delcev ter tudi predsednik rektorske konference slovenskih univerz, pa je vse navzoče nagovoril v imenu novogoriške univerze.

Prorektor Univerze v Novi Gorici prof. dr. Mladen Franko je predstavil prednosti in možnosti študija na univerzi ter poudaril vlogo staršev pri spremljanju mladih. Ti lahko med drugim izbirajo med študijem na šestih dodiplomskih fakultetah in šolah, kot so fakulteta za znanosti o okolju, poslovno-tehniška fakulteta, fakulteta za aplikativno naravoslovje, fakulteta za humanistiko, visoka šola za vinogradništvo in vinarstvo ter visoka šola za umetnost. Študent Rok Oblak s Fakultete za znanosti o okolju in študentka Megi Rožič s Fakultete za humanistiko sta predstavila študentski utrip, izkušnje in anekdote s študija na univerzi. Med živo predstavitvijo smo na platnu lahko spremljali tudi videoposnetke s prizori vsakodnevnega študijskega in raziskovalnega utripa na posameznih fakultetah, ki so jih pripravili sodelavci z Visoke šole za umetnost UNG z dekanom prof. dr. Boštjanom Potokarjem in prof. dr. Rene Rusjan.

V kulturnem programu sta dramski igralec Tone Kuntner in izr. prof. dr. Irena Avsenik Nabergoj z odlomki iz slovenske in svetovne književnosti spregovorila o pomenu izobrazbe, znanosti in umetnosti. Tone Kuntner nam je ponotranjeno in sugestivno približal umetniško besedo, misel in karakter slovenskih književnikov Ivana Cankarja, Srečka Kosovela, Alojza Gradnika, pa znanstvenika Alberta Einsteina in slovenskega pionirja kozmonavtike oziroma astronavtike Hermana Potočnika Noordunga ter mislecev Francisa Bacona in Mahatme Gandhija. Irena Avsenik Nabergoj pa je ob mislih Srečka Kosovela, ameriškega pisatelja Ralpha Walda Emersona, kitajskega filozofa Konfucija, ameriških profesorjev harvardske univerze in drugih spregovorila o nujnosti dialoga med mladimi in starši ter širšo skupnostjo pri spremljanju in svetovanju mladostnikom v času negotovosti, ki jo prinaša napredek na vseh področjih življenja, v času, ko se poglablja kompleksnost odnosov med posameznikom, družino in družbo, v času, ki povzroča večjo občutljivost in ranljivost mladih na njihovi poti iskanja identitete in samostojne poti v življenje. Starši po njenih besedah lahko zelo pripomorejo k temu, da se poveča kakovost življenja tako znotraj družin kot tudi širše skupnosti. Danes pogosto zagotavljajo bistveno ali celo edino finančno pomoč pri študiju. Kot ugotavlja, se mnogi starši zavedajo pomembnosti izobrazbe, tudi če sami niso visoko izobraženi. Zavedajo se, da študij nikakor ni le nabiranje podatkov, ampak je, poleg informativnega znanja, predvsem intelektualno in osebnostno dozorevanje, zmožnost razumevanja sveta in življenja, povezovanja in ustvarjanja.


Poudarila je tudi pomen mednarodne izmenjave znanja, ki obeta dober dialog in sodelovanje s strokovnjaki, raziskovalci, profesorji in študenti daleč prek meja, ter opozorila na vrhunski program naravoslovnih in tehničnih ved novogoriške univerze ter na njeno razvijanje humanističnih ved. Te – od zgodovine in leposlovja, do umetnosti in kulture – pripomorejo h gradnji izobrazbe, ki ni neposredno pridobitniška, vendar je za obstoj razvojno naravnane družbe velikega pomena, ker ustvarja simbolni svet, ki daje pomene vsem stvarem, tudi tržno naravnanim. Ker pomaga razumeti doživeta izkustva, predvsem pa nam ponuja primere, da se znamo vživeti v drugega, sprejeti kompleksnost in drugačnost, ki sta, posebno danes, v vse bolj globaliziranem svetu, nujni spremljevalki našega življenja.


Dogodek so obogatile tri pesmi v odlični izvedbi Mešanega pevskega zbora Postojna pod vodstvom dirigenta Mirka Ferlana.

Po končanem programu se je dogodek zaključil s pogostitvijo ob sproščenem druženju s profesorji in študenti ob stojnicah posameznih fakultet Univerze v Novi Gorici, kjer so vsi, ki so želeli, lahko prejeli tudi promocijsko gradivo z informacijami o študiju na Univerzi v Novi Gorici.

Prireditev je potekala pod organizacijskim vodstvom izr. prof. dr. Irene Avsenik Nabergoj, predavateljice književnosti na Univerzi v Novi Gorici ter višje znanstvene sodelavke na Znanstvenoraziskovalnem centru SAZU in TEOF Univerze v Ljubljani. Povezovalno besedilo prireditve in izbor besedil: izr. prof. dr. Irena Avsenik Nabergoj. V pripravi kulturnega programa je sodeloval tudi slovenski pisatelj iz Trsta prof. dr. Igor Škamperle.

Usklajevanje programa: rektor UNG prof. dr. Danilo Zavrtanik, prorektor UNG prof. dr. Mladen Franko. Sodelavci: g. Miran Žitko, višji svetovalec za kulturne dejavnosti na Občini Postojna; dr. Jana Laganis in ga. Andreja Leban z novogoriške univerze. Sodelovanje pri stojnicah fakultet in promociji: študentje in študentke Univerze v Novi Gorici. Moderatorka prireditve je bila gospa Mateja Jordan z Radia 94.

Pripravila: Univerza v Novi Gorici
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA


GOVOR

 
Armenski umetnik BAGRAT ARAZJAN po četrt stoletja spet razstavlja v Postojni
Knjižnica Bena Zupančiča Postojna vabi
Obisk obeležij v krajevni skupnosti POSTOJNA pred Dnevom spomina na mrtve
Predjamski grad UN Blue
Javna razgrnitev strateškega dokumenta Vizija in strategija občine Postojna (VISOP)
Čestitke dr. Aleksandru Merlu
Planinski tabor na Zelenici
več novic
© Občina Postojna | O avtorjih