| 4.
dec
2006
| Muzej v spomeniško zaščiteni stavbi? |
Dela potekajo v skladu z načrtom
»Na Notranjskem muzeju dela potekajo po terminskem planu in je realno pričakovati, da bo z deli zaključeno do konca letošnjega leta,« nam je na vprašanje, kaj se trenutno dogaja s stavbo nekdanje komande garnizije, povedala Marta Merkuža, županova pomočnica za investicije. Povedala je še, da bodo občinski svetniki ter svetnice na eni izmed prihodnjih sej odločali o tem, da nova stavba Notranjskega muzeja postane kulturni spomenik lokalnega pomena.
Sprememba statusa stavbe
»To je pomembno, saj bomo z novim statusom stavbe nekdanje garnizije, kjer bodo prostori muzeja, lahko v letih 2008-2009 kandidirali za državna sredstva spomeniško-varstvenih ukrepov,« je še povedala Merkuža in dodala, da je do dokončne obnove stavbe potrebnih še veliko finančnih sredstev. »Dodatna bomo poskusili pridobiti na vseh možnih razpisih.«
Tudi strokovni argumenti
Seveda pa je potrebno odlok o statusu kulturnega spomenika lokalnega pomena argumentirati tudi strokovno, ne le zaradi želja po dodatnih sredstvih. To pa v tem primeru sploh ne bo težko, saj stavbo nekdanje komande garnizije spremlja pestra preteklost.
Postojna je že od nekdaj pomenila prehod s severa in vzhoda na zahod in jug Evrope. Z rapalsko mejo v 20. stoletju je postala tudi obmejno mesto z vsemi objekti in službami, ki na obmejnih območjih nastanejo. Nekdanja kasarna za posadko karabinjerjev, ki je po drugi vojni ohranila status kasarne, bo pridobila novo muzejsko izobraževalno vsebino.
Od karabinjerjev do jugo-vojske
Ob cesti na železniško postajo so leta 1929 postavili vojašnico namenjeno posadki italijanskih karabinjerjev. Objekt je zgradilo podjetje G. dell'Angello po projektih inženirja La Jakona. Poslopje je bilo ograjeno, dvorišče je bilo urejeno, na zadnji strani je bilo zgrajeno še poslopje konjušnice s senikom in dve garaži. Objekt je med obema vojnama služil za obrambo rapalske meje, po drugi svetovni vojni pa je v njem prostore dobila garnizijska komanda. Od leta 1991, ko je Jugoslovanska vojska zapustila stavbo, ta ni imela več svoje funkcije in je propadala. Zato je Občina Postojna letos začela z izvedbo prenove objekta za potrebe Notranjskega muzeja Postojna. S tem je začela aktivno reševati večletno prostorsko stisko muzeja in Glasbene šole Postojna, ki se (do zaključka del) še vedno stiskata v stavbi nekdanjega Doma JLA na Ljubljanski cesti.
Nova, pozitivna vsebina
Nekdanji objekt, ki je imel vsebinsko negativno konotacije (vedno so v njem našli prostor represivni aparati), bo zdaj zaživel na novo. Namenjen bo kulturni funkciji z nalogo ohranjati spomin na preteklost in s tem ohranjati tudi spomin na nekdanjo vsebino objekta.
Nova vsebina objekta pogojuje tudi novo razporeditev prostorov. Pri obnovi se ohranjajo podrobnosti, ki pričajo o času in namenu nastanka objekta in kraju ohranjajo zgodovinsko pričevanje. Nekdanja komanda garnizije bo s svojo kakovostno in dominantno arhitekturo v širšem središču Postojne pridobila z razglasitvijo za kulturni spomenik lokalnega pomena višji status – status kulturnega spomenika za potrebe Notranjskega muzeja Postojna.
Status kulturnega spomenika lokalnega pomena bo Občini Postojna in Notranjskemu muzeju Postojna omogočil, da bosta lahko v drugi polovici leta 2007 kandidirala na spomeniško – varstveni projektni razpis za občine 2008–2009. Zaradi kvalitetno izdelane projektne dokumentacije in gradbenega dovoljenja so možnosti za pridobitev dodatnih sredstev ministrstva za kulturo povsem realne.
| |