26.
feb
2015
| KONCERT ALOJZU SREBOTNJAKU V POKLON |
Na že tradicionalnem koncertu z naslovom Alojzu Srebotnjaku v poklon bomo prisluhnili violinistu Zdravku Plešetu ter pianistu Denysu Masliuku, zaplesala pa bo Folklorna skupina Val Piran. Glasbenika sta večer posvetila opusu skladatelja Srebotnjaka, na katerem bomo med ostalim prisluhnili tudi znamenitim Srebotnjakovim Slovenskim ljudskim plesom.Gost koncerta bo Folklorna skupina Val Piran, ki bo slovenske ljudske plese odplesala v originalni postavitvi. Tako se bosta prepletali ljudska in umetna glasba, kjer bosta na odru navdihovali druga drugo.Na koncertu bo predstavljena zgoščenka s celotnim opusom skladb za violino in klavir Alojza Srebotnjaka, ki sta jo pred kratkim posnela Zdravko Pleše in Denys Masliuk.
KULTURNI DOM POSTOJNA,
četrtek, 5. marec 2015 ob 18.30
Vstopnina 3 EUR;
VLJUDNO VABLJENI!
Prodajna mesta:
na Občini Postojna v času uradnih ur
v turistični agenciji KOMPAS POSTOJNA
bencinski servisi PETROL
uro pred predstavo v Galeriji na vogalu, poleg vhoda v Kulturni dom Postojna
dodatne inf. na Občini Postojna, tel.: 05 7280-700
ALOJZ SREBOTNJAK
Letos bo minilo že pet let kar je zastalo ustvarjalno pero skladatelja Alojza Srebotnjaka. Rodil se je 27. junija 1931 v Postojni in postal vèliko ime naše glasbene zakladnice. Postojnčani se ga radi spominjamo in smo ponosni na našega »Gigita«, kot smo mu rekli prijatelji, saj je z vsakim rad poklepetal. V svoji rojstni hiši na Ljubljanski cesti pa je tudi ustvarjal. Občani smo mu že ob 100 letnici mesta Postojna pokazali, da ga cenimo in mu ob tej priložnosti namenili naziv ČASTNI OBČAN.
Pravijo, da skladatelj kot je bil Srebotnjak nikoli ne umrejo, saj živijo naprej v svojih delih. In njegov bogat in obsežen glasbeni opus živi naprej na domačih in svetovnih koncertnih odrih kar priča tudi o njegovi izredni glasbeni invenciji. Sodi med najvidnejše skladatelje sodobne slovenske resne glasbe. Na Akademiji za glasbo v Ljubljani je leta 1958 v razredu prof. Lucijana Marije Škerjanca končal študij kompozicije, izpopolnjeval pa se je v Rimu, Parizu, Londonu in v Sieni na ustanovi Accademia Musicale Chigiana.
Med leti 1970 in 2001 je bil redni profesor za kompozicijo na Akademiji za glasbo v Ljubljani; od tedaj pa je imel naziv zaslužnega profesorja. Za svoje delo je prejel mnogo nagrad, med najpomembnejše sodi tudi Prešernova nagrada za življenjsko delo (1999). Med drugimi je prejel še Župančičevo nagrado za življenjsko delo.
Žirija, ki mu je dodelila Kozinovo nagrado leta 2000, je zapisala:
»Alojz Srebotnjak sodi med naše najuglednejše glasbene ustvarjalce. Njegov obsežni opus instrumentalne, vokalne in scenske glasbe zavzema v slovenski glasbi eno najtehtnejših mest in predstavlja našo umetnost tudi v mednarodnem smislu na najvišji profesionalni ravni. Po rodu Postojnčan, trdno povezan z rodnim kraškim zaledjem, je Srebotnjak v svojih skladbah vseskozi zrcalil našo rodno zemljo in slovenskega človeka, v mnogih delih tudi v prefinjenih obdelavah ljudskega izročila. Njegove skladbe so že dolgo časa železni repertoar mnogih solistov, ansamblov in zborov, brez njegovih del ni mogoče predstaviti slovenske glasbe v vseh njenih razsežnostih. V njegovi ustvarjalnosti lahko zaznamo tri velika področja, ki se jim je posvečal z vso svojo energijo in zavzetostjo pri iskanju vsebinskega izraza ter natančni izdelavi vsakega detajla.«
Organizator:Občina Postojna
|