26.
sep
2013
| Mehanični raženj iz Predjamskega gradu |
Mehanični raženj iz Predjamskega gradu, ki ga poganja urni mehanizem je bil do leta 2012 del zbirk Notranjskega muzeja Postojna, ki so že od leta 1953 vsebinsko zapolnjevale grajske prostore.
Raziskave so pokazale, da baročna naprava izdelana v 17.stoletju, verjetno izjaha iz dvorca Garzarolli v Senožečah. Prvi predstavniki rodbine Garzarolli so se iz rodnega Bergama preselili v Senožeče najverjetneje skupaj z grafi Porzia že v drugi polovici 16.stoletja. Slovesno predstavitev je vodil g. Dejan Vončina, slavnostni pozdrav je pripadel častnemu gostu g. Josipu Korošcu, za glasbeni program je poskrbela Glasbena šola Postojna z duetom tolkalcev.
Avtomatičen raženj iz Predjame za peko različnih vrst mesa, divjačine..., ki hkrati kaže čas je prava tehnična kakor tudi kulturna vrednota. Deluje na vzmetni pogon. Ročno navijanje urnega mehanizma s ključem ustvarja vrtenje kolesja za potrebe pogona ražnja in prikaz časa. Narejen je po vzoru najstarejše ohranjene stolpne ure v Milanu, v Italiji iz leta 1320, ki jo je kasneje skiciral Leonardo da Vinci in mu dodal tako imenovani "leteči aparat". Šele 500 let po njegovi smrti so odkrili, da je skiciral pomanjšan mehanizem stolpne ure z mehaničnim ražnjem. Domiselno izdelana naprava ni zagotavljala zgolj natančno pripravljanje hrane, temveč je uživanje v kakovostni jedi spreminjala v pravi gastronomski dogodek.
Tudi pri nas so premožni ljudje tako kot npr. Auerspergi ( grad Turjak, palača v Ljubljani ) poznali ražnje, ki so jih poganjali vročina, veter, voda in v našem primeru, celo urni mehanizem.
Ta dragocena naprava je bila v Predjamskem gradu izpostavljena neprimernim klimatskim razmeram ( čez 90% vlage ), kemičnim in mehanskim poškodbam. Zato je bila pripeljana v Restavratorski center v Ljubljani, v katerem je bila restavrirana skupaj s preventivno zaščito in pripravo za ponovno prezentacijo. Valorizacijo, restavriranje in prezentacijo mehaničnega ražnja je vodil Notranjski muzej Postojna v sodelovanju z ZVKDS Restavratorskim centrom. Restavratorski postopki so bili vodeni skladno z razumevanjem pomena ohranjene dobrine, njene celovitosti in sožitja, ki nastajajo med njenimi sestavinami. Gre za dokaz, kako nekateri dosežki ali izumi nagovarjajo, da se jih dopolni, nadgradi in kot taki, pomenijo navdih ustvarjalnosti in snovanje novih zamisli. In prav mehanizem ražnja iz Notranjskega muzeja je dokaz takšnih dejanj.
Seveda ste vsi vabljeni, da si raženj ogledate v Notranjskem muzeju v Postojni na Kolodvorski ulici.
Zapisal: JERNEJ KNIFIC
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA
VEČ NA: http://www.adelsberg.si/sl/novice/mehanizni-razenj-iz-predjamskega-gradu.html
|