| 27.
apr
2013
| Evidentirana zbirka v kozolcu v Belskem |
V drugem delu študentskega tabora pri kozolcu v Belskem, ki poteka v sklopu projekta "Zaščita eksponatov starega orodja in naprav v kozolcu toplarju v Belskem" NIP2012 program Leader, so študenti 2. in 3. letnika Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani- oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, širši javnosti predstavili svoje delo, ko so v dneh med 18. in 20. aprilom evidentirali več kot 900 predmetov zbirke v kozolcu. Pri tem so jim pomagali nekateri starejši prebivalci Pudgure in člani Turističnega društva Pudgura.
»Za nami je uspešen študentski tabor pri kozolcu v Belskem, ki je potekal v sklopu projekta "Zaščita eksponatov starega orodja in naprav v kozolcu toplarju v Belskem" NIP2012 program Leader. Pred zaključkom tabora pa so študentje, ki so se v Pudguri že prav domače počutili, izrazili željo po predstavitvi svojega dela. Tako so se, pri kozolcu v Belskem zbrali vsi, ki so sodelovali pri delu študentov in tudi nekateri, ki so dogajanje v preteklih dneh opazovali bolj od daleč,« je po predstavitvi povedala predsednica TD Pudgura Vida Požar.
H kozolcu in predstavitvi so povabili Turistično društvo Pudgura, Občina Postojna in študenti Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani - Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo. Vse zbrane je pozdravila in na kratko predstavila namen tabora predsednica Turističnega društva Pudgura Vida Požar. Dogodka se je udeležil tudi župan Občine Postojna g.Jernej Verbič, ki je pohvalil zamisel o obnovi zbirke na kozolcu. Poudaril je pomen ohranjanja kulturne dediščine naših krajev. Mentorici asist. Ani Beno in študentom se je zahvalil za opravljeno delo in jim izročil simbolična darilca, ki jih bodo spominjala na tabor pri kozolcu, na Pudguro in na Postojno. Sledila je predstavitev dela študentov Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani - Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo s svojo mentorico asist. Ano Beno. Mentorica je na kratko razložila, zakaj je evidentiranje predmetov zbirke pomembno in opisala potek dela študentov. Vsak predmet, ki je bil še pritrjen na panojih ali na samem ogrodju kozolca so člani društva najprej pripravili za obdelavo. Študentje, razdeljeni po parih, so predmet nato očistili, mu določili zaporedno- inventarno številko, ga fotografirali, izmerili in poskusili o njem izvedeti čim več podatkov. Pri tem so jim bili v pomoč starejši člani Turističnega društva Pudgura in ostali prebivalci okoliških vasi, ki so povedali domače ime predmeta, namen uporabe, izvor predmeta in še kakšno zanimivost. Vse te podatke so nato študentje vnesli v posebne obrazce v računalnik. Ko bodo vse podatke dokončno obdelali, bosta ta elaborat imela TD Pudgura in Notranjski muzej v Postojni v svoji lasti. Podatke bodo lahko tudi spreminjali oziroma dopolnjevali.
Predstavnici študentov sta nato povedali še svoje vtise in videnje tabora. Po predstavitvi pa si je vsak vzel še nekaj časa za druženje s študenti, za ogled eksponatov in pokušino sladkih pudgurskih dobrot. Domačinom gre tudi vsa pohvala za izvrstno pogostitev z domačimi dobrotami, ki so jih pripravili v sodelovanju s TD Pudgura in na ta način poskrbeli za pravo pokušino sladkih pudgurskih dobrot.
Pripravil in uredil: MILAN ŠTULC
| |