Občina Postojna
Facebook
 
 
O Postojni
Občina
Župan
Podžupana
Občinski svet
Nadzorni odbor
Krajevne skupnosti
Občinska uprava
Režijski obrat Občine Postojna
Medobčinski inšpektorat in redarstvo
Gospodarske javne službe
Predpisi občine
Svetovalna pisarna ENSVET Postojna
Katalog informacij javnega značaja
Razvojni dokumenti
Projekti
Razpisi in objave
Prireditve in akcije
E-občina
Povezave od A do Ž
Prva stran > Občina > ... > Novice v oktobru
25. okt 2006
Zaključek uvajalne faze razvojnega programa podeželja občin Il. Bistrica, Pivka in Postojna

Uvajalna faza Razvojnega programa podeželja za občine Ilirska Bistrica, Pivka in Postojna (v nadaljevanju RPP) se je zaključila uradno s 30.9. 2006.  V tem času smo skupno izvedli 18 delavnic,  obveščali javnost o projektu (zasnovali spletne strani, pripravljali in izdajali E novice,  izdali predstavitveno brošuro ob zaključku, redno obveščali razne ciljne javnosti in medije o poteku programa),  s podpisi Pisem o nameri opravili prvo fazo za Vzpostavitev Lokalno akcijske skupine
(v nadaljevanju LAS) ter izdelali elaborat RPP za obdobje 2007-2013.
 
Nekaj ugotovitev o območju:
  • Območje ima številne prednosti in priložnosti, med katerimi izpostavimo  naravne vrednote, ki  predstavljajo velik razvojni potencial v navezavi z »mehkimi« oblikami kmetijstva in drugih nekmetijskih dejavnosti, ki pa morajo biti v prostor umeščene smotrno.
  • slabosti se kažejo v še vedno preveč zanemarjenih drugih vidikih podeželja – t.i. skritih potencialih podeželja ter možnosti uvajanja novih dejavnosti, predvsem storitvenih. Veliko težavo tega območja predstavlja beg možganov ter neskladje med znanji, potrebnimi za napredek območja in obstoječo prosto delovno silo.
  • ohranjeno skupno bogastvo je smiselno ohraniti in ga razkazati tistim, ki ga želijo občudovati, spoznati, razumeti in doživeti ter ga povezati v turistične produkte in ga tržiti v skladu s potenciali, pričakovanji in globalnimi trendi.
 
Vtisi, do katerih smo prišli kot izvajalci v skoraj enoletnem  aktivnem delu na območju RPP
Od skupaj velikega števila ljudi, ki so se odzivali med potekom projekta, lahko izpostavimo okvirno okrog 30 ljudi, predstavnikov raznih institucij povezanih v razne institucije (občine, podporne institucije), predstavnike vaških in KS, društev ter civilne iniciative ter pobudniki / nosilci konkretnih podjetniških pobud, idej, posamezniki,  podjetja.
Uspeh izvedbenega dela RPP bo mogoč le s sodelovanjem in povezovanjem: tako občin, podpornih institucij  kot tudi posameznikov. Velika šibkost območja je pomanjkanje sodelovanja/partnerstva.
Območje potrebuje optimistične in k rešitvam naravnane, sposobne ter odgovorne nosilce razvoja, ki jim zaupamo in jih, na poti razvoja, nenehno spremljamo in bodrimo. Vse prevečkrat smo bili tekom projekta priče apatičnosti, nezainteresiranosti in nekritičnemu kritiziranju in kazanju na odgovornost nekoga drugega. To niso dobre osnove za uspeh.
 
Kako smo definirali vizijo?
 
 »Izkoristimo in povežimo vse skupne človeške, naravne in kulturne potenciale. Postanimo razvojno in inovativno usmerjeno podeželsko območje, kjer se bomo dobro počutili vsi. Tisti, ki v njem živimo, delamo, ustvarjamo, in tisti, ki nas želijo obiskati ali investirati pri nas.«
S sloganom  »Privoščimo spremembe sebi in našemu podeželju« smo  želeli opozoriti na potrebnost sprememb, lahko rečemo celo neke vrste razvojnega  preobrata , s katerimi bi območju in ljudem omogočili ne le kratek sprehod, temveč trajen preskok v novo obdobje.
 
  
 
Katere so razvojne prioritete območja?
 
Razvojna prioriteta 1: Organiziranost za spremembe: pomen človeških virov in podpornega okolja, krepitev sodelovanja, povezovanja, odločanja za skupno dobro.
Razvojna prioriteta 2: Naravi prijazen razvoj območja, izkoriščanje priložnosti bogate naravne in kulturne dediščine, trajnostnega kmetijstva in gozdarstva ter ureditev potrebne infrastrukture na podeželju s ciljem postati atraktivno območje za kupce naših izdelkov in storitev.
Razvojna prioriteta 3: Identiteta območja, skupno trženje, razvoj novih storitev in izdelkov ter blagovnih znamk.
 
Sedem ključnih programov območja RPP
V izvedbenem delu RPP smo zbrane projektne predloge razvrstili na sedem ključnih programov, ki jih prikazujemo v nadaljevanju:
  • ORGANIZIRANOST ZA RAZVOJ PODEŽELJA
  • IDENTITETA, SKUPNO TRŽENJE IN PROMOCIJA PODEŽELJA
  • TURIZEM
  • KMETIJSTVO IN DOPOLNILNE DEJAVNOSTI
  • SPODBUJANJE DIVERZIFIKACIJE IN IZBOLJŠANJE KAKOVOSTI ŽIVLJENJA NA PODEŽELJU
  • OHRANJANJE IN VAROVANJE, UREJANJE OKOLJA PODEŽELJA
  • SPODBUJANJE ČLOVEŠKIH VIROV NA PODEŽELJU
 
Vzpostavitev LAS- s podpisi  Pisem o nameri izvršena 1.faza
 
Do zaključka projekta, je bilo potrebno vzpostaviti lokalno partnerstvo oziroma urediti:
1.      Pravni status partnerstva
2.      S strani bodočih partnerjev podpisano PISMO O NAMERI ZA USTANOVITEV LAS
 
Območje RPP se je v tej fazi odločilo za varianto PISMA O NAMERI, zato smo povabili k sodelovanju vse tiste, ki so bili aktivni, tako pri delavnicah, ki smo jih izvajali, kakor tudi pri naboru projektov ter drugih aktivnostih, ki smo jih izvajali med dosedanjo pripravo RPP. Gre za skupno približno okrog 60, povezanih v razne institucije (občine, podporne institucije), predstavnike vaških in KS, društev ter civilne iniciative ter pobudniki / nosilci konkretnih podjetniških pobud, idej, posamezniki, podjetja. Seveda pa ostaja možnost vključitve v LAS vedno odprta, tudi med obdobjem izvajanja RPP.
 
Smiselno je, da si vsi partnerji  sedaj prizadevajo  uspešno kandidirati na  razpisu Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano za sofinanciranje aktivnosti in projektov LAS v letu 2007, za kar pa je potrebno  zagotavljati  osnovne kriterije za izbor LAS.
 
In kako  naprej?
 
V drugi fazi vzpostaviti LAS kot pravno organizacijsko obliko na območju RPP. Po uspešno zaključeni uvajalni fazi in potrditvi programa s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano  (v nadaljevanju  MKGP) kot nacionalnega koordinatorja, se prične izvajati Izvedbena faza, kjer  gre pa za izvajanje projektov in njihovo upravljanje.
Predvidene aktivnosti v izvedbeni fazi so:
-          realizacija projektov;
-          dopolnjevanje programa – iskanje novih skupnih razvojnih možnosti;
-          informiranje, usposabljanje, promocija;
-          skupno trženje;
-          druge aktivnosti.
 
  
Ključna, prelomna točka celotnega razvojnega programa so LJUDJE . Potrebni so sposobni , dela voljni ljudje, ki so pripravljeni na ogled in kritiko postaviti sami sebe, svoja znanja in vedenja. Veseli nas, da smo  imeli med projektom priložnost spoznati take ljudi. Na vas je , da take ljudi  podprete in jim ponudite roko in skupaj z roko v roki  ustvarjate sedanjost in  bodočnost vašega podeželja.
 

Razvojni program podeželja za občine Ilirska Bistrica, Pivka in Postojna smo ZAČELI Z LJUDMI, KONČUJEMO GA Z LJUDMI 

in sloganom 

 

»PRIVOŠČIMO SPREMEMBE SEBI IN NAŠEMU PODEŽELJU«  

 

Če bomo to storili, vsak zase in skupaj , smo zmagali na poti razvojnega preobrata.  

 


Brošura
Izvedbeni del RPP
Strateški del RPP

 
Armenski umetnik BAGRAT ARAZJAN po četrt stoletja spet razstavlja v Postojni
Knjižnica Bena Zupančiča Postojna vabi
Obisk obeležij v krajevni skupnosti POSTOJNA pred Dnevom spomina na mrtve
Predjamski grad UN Blue
Javna razgrnitev strateškega dokumenta Vizija in strategija občine Postojna (VISOP)
Čestitke dr. Aleksandru Merlu
Planinski tabor na Zelenici
več novic
© Občina Postojna | O avtorjih