|
Včeraj zvečer (19. 04) so v prostorih Inštituta za raziskovanje Krasa ZRC SAZU otvorili razstavo Rupnikova linija in Alpski zid (Utrjevanje rapalske meje med letoma 1932 do 1941) avtorja Aleksandra Jankoviča – Potočnika.
Goste je pozdravil tudi župan občine Postojna, Jernej Verbič.
Razstava na panojih velikega formata in predavanje avtorja, ki je bilo podprto z diaprojekcijo, sta nadzorno prikazala razvoj in izgradnjo »obrambnega zidu«, ki so ga po sporazumu leta 1920 (podpisanega v letovišču Rapallo) predstavljali številni slovenski kraji: Idrija, Postojna, Pivka, Ilirska Bistrica, Planina, Logatec in Cerknica. Omenjeni zid je prebivalcem teh krajev prineslo veliko sprememb. |
Pričujoča razstava spremlja izid knjige istega naslova in istega avtorja, ki je bila v slovenski in širši javnosti dobro sprejeta. Utrdboslovci pri nas, pa tudi v tujini, ta utrdbeni sistem odkrivajo na novo, saj je bil vse od izgradnje pa do začetka 90-let prejšnjega stoletja, javnosti skoraj nedostopen zaradi prisotnosti vojske na tem območju. Eden od prvih začetnikov promocije to vrstne arhitekturne dediščine je ravno avtor knjige in razstave Rupnikova linija in Alpski zid (Utrjevanje rapalske meje med letoma 1932 do 1941) Aleksander Jankovič – Potočnik.
|
|