| 27.
maj
2015
| Strokovni dogodek EPUO v Postojni |
Ljudska univerza Postojna se je vseslovenski manifestaciji Teden vseživljenjskega učenja pridružila tudi z organizacijo strokovnega dogodka z naslovom Vseživljenjsko učenje – možnosti in priložnosti za priseljence.
Namen tovrstnih dogodkov, ki se širom Slovenije odvijajo na podlagi projekta 'Uresničevanje prenovljenega Evropskega programa za učenje odraslih (EPUO) 2014–2015 v Sloveniji' je na lokalni ravni prikazati raznolike dejavnosti na področju spodbujanja temeljnih zmožnosti odraslih, predstaviti dosežke ter opredeliti priložnosti in izzive. Ker se na Ljudski univerzi soočamo z naraščajočim povpraševanjem priseljencev po svetovalni pomoči na področju izobraževanja odraslih in vse številčnejšemu zanimanju za učenje ali potrjevanje znanja slovenščine, smo se odločili, da bomo tematiko v naši regiji posvetili prav ranljivi ciljni skupini priseljencev. Verjamemo namreč, da prav krepitev temeljnih zmožnosti, ki se odvija skozi vseživljenjsko učenje, pomembno sodeluje pri integraciji priseljencev v našo družbo in s tem pripomore h krepitvi družbene kohezivnosti.
V prvem delu, ki ga je s pozdravnim nagovorom otvorila v. d. direktorice Zavoda Znanje Postojna Tina Bazjako, smo se ciljni tematiki posvetili v obliki okrogle mize, na kateri so kot gostje sodelovale varuhinja človekovih pravic RS Vlasta Nusdorfer, direktorica CSD Postojna Patricija Može in vodja projekta Informiranje in svetovanje v izobraževanju odraslih na Andragoškem centru Slovenije Tanja Vilič Klenovšek. Skozi prizmo strokovnih izkušenj so sogovornice izpostavile aktualno problematiko priseljencev in možne rešitve, ki se nakazujejo skozi nekatere že prepoznane dobre prakse ter poudarile pomen razvoja temeljnih zmožnosti priseljencev skozi različne načine vseživljenjskega učenja. Strokovni del se je nadaljeval s predstavitvijo Maryana Anticha, ki kot dobitnik priznanja ACS za promocijo učenja in znanja odraslih, skozi lastne izkušnje dokazuje pomen vseživljenjskega učenja za kakovostnejše življenje priseljencev. S svojim pozitivnim prispevkom je presenetil navzoče in ponudil številne iztočnice za zanimivo razpravo, s katero se je strokovni dogodek zaključil.
V drugem delu, ki je bil praktično naravnan, pa smo za ciljno skupino priseljencev oblikovali delavnico Ovrednoti svoje neformalno znanje in izberi primerno NPK, na kateri smo opredelili pomen neformalnih znanj v sodobni družbi, iskali možnosti, kako lastna skrita znanja narediti vidna in uporabna tudi v poklicni sferi ter se naučili, kako med 200 različnimi nacionalnimi poklicnimi kvalifikacijami izbrati najprimernejšo zase.
Foto: Tomaž Penko
Pripravila: Erika Švara
| |