| 24.
jan
2013
| Obisk vlade RS na Postojnskem |
Ob obisku vlade Republike Slovenije Notranjsko Kraške regije je v jutranjih urah Občino Postojna obiskal minister za infrastrukturo in prostor Zvone Černač, spremljali pa so ga direktor direkcije RS za ceste Gregor Ficko in sodelavci. V svoji pisarni jih je sprejel župan Občine Postojna Jernej Verbič, skupaj z direktorjem občinske uprave Boštjanom Udovičem in strokovnima sodelavcema, pomočnikoma župana na posameznem področju, Robert Ozbič in Ivan Žnidaršič. Srečanje je bilo namenjeno pregledu infrastrukturnih projektov na območju občine Postojna in dokončni utemeljitvi poti za pripravo in izvedbo tistih projektov, ki so bili že nekaj časa načrtovani ter da se omogoči pospešitev enega izmed projektov, ki že teče, to je gradnja avtocestne obvoznice Ilirska Bistrica. S podpisom protokola je omogočeno sodelovanje med državo in lokalnimi skupnostmi in razmejitev pristojnosti in obveznosti pri pripravi vseh projektov.
Ob tem je minister Zvone Černač povedal:
»Projekt Ilirska Bistrica se bo pospešeno nadaljeval in bo, financiran s sredstvi sedanje evropske perspektive, po vsej verjetnosti zaključen do leta 2015. S temi podpisi pa so utemeljeni tudi pogoji za umestitev obvoznice Pivka in Postojna oziroma naselji Rakitnik, Matenja vas in Prestranek v naslednji finančni perspektivi. To je posebnega pomena, ker se po vstopu Hrvaške v Evropsko unijo pričakuje povečanje prometa, seveda pa tudi zato, ker so postopki umestitve avtoceste Postojna oziroma Divača -Jelšane v zadnjih letih zastali. Vlada RS je to pat pozicijo na začetku letošnjega leta presekala s tem, da je variante, ki so zelo grobo posegale v srce pivške doline odpravila in tako omogočila nadaljevanje priprave prostorskega načrta in umestitve v prostor na ta način, da se v zgornjem delu iščejo rešitve v severni, srednji in zahodni varianti. Pivška obvoznica bo dokončana kakšno leto potem, ko bo končana bistriška obvoznica, v finančni perspektivi do leta 2020 pa bodo vsi projekti dokončno izvedeni.«
Minister Černač je prisotne seznanil tudi s postavitvijo protihrupne ograje ob avtocesti Ravbarkomanda-Jelšane in s tem, da je Dars pristopil k njihovi postavitvi ob avtocesti pri Postojni, kjer gre za zaščito pred hrupom Stare vasi in z deli za zaščito Javorniške ceste.
»Prebivalci si to zaščito nedvomno zaslužijo, saj so njihovi objekti stali tam veliko prej, kot je bila tod speljana avtocesta,« je še poudaril minister Černač.
Izrazil pa je tudi veselje nad dejstvom, da po 20. letih nekih polovičnih rešitev, ki niso obrodile sadov, končno pospravljajo z mize brezplačni prenos raznih vojaških stanovanj na lokalne skupnosti. V vsej državi gre za 90, na Postojnskem pa za 10 takih stanovanj.
Podpis protokola je seveda razveselil predvsem župana Občine Postojna Jerneja Verbiča, ki je ob tem dejal:
»Skupaj ugotavljamo, da je cestni križ v občini Postojna zelo lepo urejen, s temi dodatnimi deli pa bo to območje še lepše in kakovostnejše, predvsem pa bo prevoznost veliko boljša. To je seveda rezultat pravilnih potez in odločitev v zadnjih desetih ali dvanajstih letih, seveda pa se zavedamo, da bo treba za dokončanje vseh del v tej in prihodnji finančni perspektivi še veliko postoriti.«
Ministri so ves dan obiskovali gospodarske subjekte, razne institucije in druge organizacije v regiji, potekala so številna srečanja, z vsemi ministri pa se je srečal tudi župan občine Postojna Jernej Verbič. Odsotna sta bila le oba ministra DL.
V popoldanskem času so pred novinarje, ki so multimedijsko dvorano Parka vojaške zgodovine v Pivki dobesedno okupirali, na novinarski konferenci stopili predsednik vlade RS Janez Janša, minister za infrastrukturo in prostor Zvone Černač ter minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič.
Pri tem je predsednik vlade RS Janez Janša poudaril pomen tega, da vlada pride med ljudi in se na terenu prepriča in seznani s potrebam in pričakovanji lokalnih skupnosti, gospodarskih in drugih subjektov ter raznih institucij in organizacij. Poudaril pa je tudi, da je bila v minulem obdobju v primerjavi z osrednjo Slovenijo Notranjsko-Kraška regija deležna bistveno manjših vlaganj s strani države v razvoj in je bilo na to območje vloženih bistveno manj sredstev. Prav zato se v prihajajočem obdobju pričakuje namenitev veliko več razvojnih sredstev prav v to regijo, zato je izrazil tudi pomisleke glede želje Občine Ilirska Bistrica za izhod iz te regije. Pravzaprav je odgovorne pozval, naj še enkrat razmislijo o tej nameri.
Minister Zvone Černač je še enkrat izpostavil eno izmed bistvenih potez, ki jih je v zvezi s postojnskim območjem izvedla vlada v mandatu 2004-2008, to pa je podelitev koncesije leta 2007 za upravljanje s Postojnsko jamo. Na podlagi tistih odločitev so bile iz naslova koncesijskih dajatev izvedene številne druge aktivnosti, pa ne le ureditev komunalne in cestne infrastrukture, temveč se je bistveno razvila tudi širša družbena infrastruktura.
Minister Franc Bogovič je med drugim izpostavil veliko razvojno priložnost v izkoriščanju lesne biomase, nadvse pa je pohvali Srednjo lesarsko šolo Postojna, ki s svojim strokovnim pristopom izstopa iz slovenskega povprečja. Nanizal je vrsto projektov, ki so predvideni za izvedbo v tej in naslednji finančni perspektivi za Notranjsko -Kraško regijo, v naslednjih treh letih pa je na razpolago še za trikrat po 140 do 150 milijonov evrov letno kohezijskih sredstev, zato je Bogovič izrazil upanje, da bi jih lahko počrpali. Pri tem pa med drugim posebej izpostavil projekt Čista Ljubljanica in projekt, ki ima danes že odločbo, to je odvajanje in čiščenje odpadnih voda v porečju Ljubljanice prvi sklop. Aktivnosti se izvajajo v Cerknici, v Postojni in Pivki pa se strokovne službe prebijajo skozi zahtevne postopke javnega naročanja. Projekt, ki je v celoti težak kar 56 milijonov evrov, bi lahko izvedli še v letih 2013, 2014, 2015, oba skupaj pa bosta v prihajajočem obdobju daleč največji okoljski zalogaj v Sloveniji.
Pripravil in uredil: MILAN ŠTULC
| |