Občina Postojna
Facebook
 
 
O Postojni
Občina
Župan
Podžupana
Občinski svet
Nadzorni odbor
Krajevne skupnosti
Občinska uprava
Režijski obrat Občine Postojna
Medobčinski inšpektorat in redarstvo
Gospodarske javne službe
Predpisi občine
Svetovalna pisarna ENSVET Postojna
Katalog informacij javnega značaja
Razvojni dokumenti
Projekti
Razpisi in objave
Prireditve in akcije
E-občina
Povezave od A do Ž
Prva stran > Občina > ... > Novice v februarju
16. feb 2015
»Kultura je tista, ki nas dela ljudi«

S prepletom besed, glasbe, pesmi in giba so v polni dvorani postojnskega kulturnega doma v petek, 13. februarja, obeležili slovenski kulturni praznik, saj so pred tednom dni izvedbo prireditve onemogočile slabe vremenske razmere.

Prireditev je vnovič pokazala in dokazala visoko raven kulturne ustvarjalnosti v Občini Postojna, piko na i pa ji je postavil slavnostni govornik, slovenski pesnik, pisatelj Ciril Zlobec.

Dogajanje na odru Kulturnega doma Postojna je začel in tudi sklenil Mešani pevski zbor Postojna z dirigentom Mirkom Ferlanom, za plesne točke pa so poskrbeli plesalci Baletnega društva Postojna, ki šteje kar 120 članov in 16 skupin. Ponašajo se z visokim ugledom in kar 30 avtorskimi projekti.

»Nikoli ne smemo pozabiti, od kod prihajamo in kam gremo,« je svoj nagovor začel postojnski župan Igor Marentič in poudaril, da brez velikih ustvarjalnih osebnosti naša umetnostna zgodovina ne bi bila tako bogata, kot je. Med drugim je spomnil, da je bila Prešernova Zdravljica prevedena v kar 24 svetovnih jezikov. »Kultura ni zrak, brez katerega ne moremo živeti, a je tisto, kar nas dela ljudi,« je še dejal Marentič. Po prireditvi je povedal, da so v občini, tudi v prid razvoju kulture, povečali  finančna sredstva za nevladne organizacije in kulturo ter nekoliko pomladili, osvežili ekipo, ki organizira prireditve, kot je bila petkova.

Slavnostni govornik Ciril Zlobec je uvodoma prebral svojo ljubezensko pesem in se, kot je povedal, pridružil Prešernu, ki je bil neumorni izpovedovalec ljubezni. Leta 1945 je bil Zlobec dva meseca občan Postojne, saj so iz njega, kot je povedal, želeli napraviti vojaško osebo, a je na začetku šolskega leta dezertiral v Ljubljano. Na Postojno ga veže tudi romanca, saj je njegova žena tu obiskovala gimnazijo, smo še izvedeli.

Kot angažirani intelektualec, ki je zaznamoval slovenski politični, kulturni  in družbeni prostor, poet, ki je vse življenje ostal zvest samemu sebi, je tudi tokrat ostre puščice usmeril na sedanje stanje politike, duha in družbe v Sloveniji. »Kulturni praznik je morda edini praznik, v katerem se Slovenci ne razdvajamo,« je dejal. »Slovenci smo združeni v poeziji in kulturi.« Sodobna znanost je po njegovih besedah žal najhitrejša v vojaških tehnologijah. 

Ob robu prireditve je opomnil, da še nikoli nismo imeli tako ogromne izbire, da lahko bralci, poslušalci, gledalci izbirajo po okusu in ponudbe niso prisiljeni  sprejeti, kot moramo ponujeno sprejeti  skozi vse te nove tehnologije. »Te nam dajejo neizmerno množico komunikacij, da ostane pri ljudeh s šibkim značajem občutek, da vse vedo, v resnici pa ne vedo ničesar, ker tega niso izkusili. Družba, tudi naša, je pozabila umestiti kulturo kot element osmišljanja človeške individualne eksistence. In če je človek pohabljen kot posameznik, se to pozna tudi na družbi.«

V nadaljevanju prireditve so se z imenitno priredbo Prešernove pesmi O, Vrba predstavili dijaki Šolskega centra Postojna, dijakinja Klara Šebenik je prebrala odlomek iz svojega romana V deželi večnega sonca, Helena Čehovin Gerželj in Igor Rojc pa sta nas popeljala v svet Prešernove poezije.

zapisal: R.P.

foto: FOTO ATELJE POSTOJNA


 
Armenski umetnik BAGRAT ARAZJAN po četrt stoletja spet razstavlja v Postojni
Knjižnica Bena Zupančiča Postojna vabi
Obisk obeležij v krajevni skupnosti POSTOJNA pred Dnevom spomina na mrtve
Predjamski grad UN Blue
Javna razgrnitev strateškega dokumenta Vizija in strategija občine Postojna (VISOP)
Čestitke dr. Aleksandru Merlu
Planinski tabor na Zelenici
več novic
© Občina Postojna | O avtorjih