| 11.
jun
2012
| Orientalska plesna pravljica v Postojni |
Prvo junijsko nedeljo je bila v Kulturnem domu Postojna privlačna plesna predstava, kakršnih ne vidimo prav pogosto. Že naslov Orient na Krasu je obetal zanimiv plesni dogodek. Nastopale so različne skupine ljubiteljskih plesalk iz Sežane, Komna in Postojne od začetnih tečajnic do tistih, ki imajo že večletne izkušnje. Za celotno organizacijo, pestrost različnih plesnih prizorov, odetih v čudovite bleščave kostume, je zaslužna plesna učiteljica, koreografinja in umetnica Milena Čelhar – Maisa, ki že nekaj let vodi tečaje orientalskega plesa na krasu, na postojnskem in sežanskem. Z orientalskim plesom se je prvič srečala pred sedmimi leti na začetnem tečaju v Sežani in od takrat jo ples spremlja iz dneva v dan. Kmalu zatem je nadaljevala s študijem orientalskih plesov v Avstriji pri učiteljici Leili El Rabadi in si pridobila naziv učiteljice orientalskih plesov.
Študij je nadaljevala pri mednarodno znani plesalki mag. Barbari Katerouni – Bahari, za plesalko, koreografijo, tehniko plesa, solo ter skupinske plese, tehniko dihanja in sproščanja, in ga leta 2010 tudi uspešno zaključila. Že od samega začetka pa svoje znanje izpopolnjuje na raznih seminarjih in delavnicah pri priznanih domačih in tujih učiteljicah plesa, doma in v tujini. Po lanskoletnem uspešno izpeljanem Orientu na Krasu, ki je bil njen prvi samostonji projekt, ima v svoji zbirki še veliko nastopov na domačih in tujih odrih. Delo zaključene sezone tečajev je tako uspešno strnila v že drugo in požela mnoge aplavze. Predstavo si lahko ogledate tudi v soboto, 9. Junija, ob 20.30 v Kosovelovem domu Sežana.
Skozi zgodovino se je razvilo veliko različnih vrst orientalskih plesov, ki se razlikujejo po izvoru države oziroma regije ter po samih kostumih in plesnih slogih. Daleč najbolj razširjen je egipčanski ples Raks Sharki (rak šarki). Poleg posebnih – prav za to namenjenih oblačil, se pri plesu lahko uporablja tudi različne rekvizite kot so: činelice, tančice, svečke, meče, krila, pahljače...Vsega po malo so bili deležni gledalci, ki so z navdušenjem sledili nizu slikovitih plesnih točk;- od klasičnih do modernih koreografij, pa vse do variacij značilnega trebušnega plesa.
Pohvaliti je potrebno tudi glasbene goste – tolkalno skupino The Groover, ki deluje drugo leto. Tolkalci so večinoma člani pihalnega orkestra Komen. Vsako leto skupina pridobi nove člane in tako doda nove možnosti k muziciranju v široki paleti tolkal. Za to posebno priložnost se je skupina formirala v trio: Jani Leban, Aleks Kuret in vodja prof. Matija Tavčar.
Foto: Valter Leban
| |