Občina Postojna
Facebook
 
 
O Postojni
Občina
Župan
Podžupana
Občinski svet
Nadzorni odbor
Krajevne skupnosti
Občinska uprava
Režijski obrat Občine Postojna
Medobčinski inšpektorat in redarstvo
Gospodarske javne službe
Predpisi občine
Svetovalna pisarna ENSVET Postojna
Katalog informacij javnega značaja
Razvojni dokumenti
Projekti
Razpisi in objave
Prireditve in akcije
E-občina
Povezave od A do Ž
Prva stran > Občina > ... > Novice v novembru
5. nov 2014
»Človek v ogledalu«

V Galeriji Turistično informacijskega centra v Postojni so sinoči odprli razstavo z naslovom Človek v ogledalu, avtorice Ande Ovsec, na kateri si lahko ogledamo izdelke, izdelane v tehniki fuzijsko steklo. Organizatorja razstave sta Občina Postojna in Zavod Znanje Postojna – Javni zavod.

V kulturnem programu sta ob odprtju razstave nastopila Anda Ovsec z recitacijami in Janez Ovsec ml. na harmoniki. Program je povezovala Sidonija Zega.

V imenu Občine Postojna se je odprtja razstave udeležil Miran Žitko, višji svetovalec za družbene dejavnosti pri Občini Postojna, in se avtorici razstave zahvalil za njen doprinos k umetniškemu ustvarjanju in izražanju skozi razstavljene imetniške izdelke ter ji poklonil protokolarno darilo Občine Postojna.

Anda Ovsec je svoj življenjski in umetniški prostor napolnila z mnogimi dejavnostmi. Delček tega lahko zaužijemo tudi obiskovalci tokratne razstave. Sama pa o svojem delu pravi takole:

»Moje življenje sestavljajo različna obdobja. Trenutno se nahajam v obdobju izražanja. Izražanja preko besede, mimike, gibanja in preko stekla. Do prvih osnov obdelave stekla v tehniki fuzije sem se srečala slučajno, v moj prvi izdelek pa sem se prav zaljubila. Sedaj že tri leta poskušam z različnimi pristopi pripraviti steklo do tega, da zaživi malo drugače. Želela bi si, da bi bilo znanje o fuziji stekla bolj dosegljivo pri nas v Sloveniji, pa se moram pač učiti na svojih napakah in jih plačevati z urezninami in krvjo. Vse pa poplača trenutek, ko odprem peč po končani peki in me izdelki presenetijo v svoji končni podobi.«

Ando Ovsec  je za izdelke iz stekla navdušil prijatelj Danijel Krivec, ki ji je pokazal postopek izdelave  pred približno tremi leti. Še vedno se močno spominja občutka, ki jo je preveval, ko je v rokah držala svoj prvi izdelek iz stekla. Od takrat je zaljubljena v ta material. Fuzija stekla je postopek, pri katerem se steklo segreje do 830 °C. Ohlaja se počasi, peč se odpre šele tretji dan po pečenju, sicer bi izdelki popokali. Peč je močno izolirana, zato se zrak v njej hladi počasi, ko pa se odpre, temperatura pade zelo hitro. Preden nastane pladenj ali skleda, je steklo v osnovi ravno in ploščato. Če je izdelek namenjen kot okras stene, se peče na ravni podlagi. Če je želena oblika drugačna, recimo oblika posode, se steklo peče na modelu v tej obliki, in sicer so ti modeli iz gline – tudi te Anda izdeluje sama, saj slednja prenese izredno visoke temperature. Med pečenjem se steklo ukrivi po obliki modela, na katerem se peče. Kaj pa rezanje stekla? Za to se seveda uporablja posebne steklarske nože. Gospa Jolanda pove, da se pri svojem delu zelo pogosto ureže, saj je steklo izredno ostro. Barva pa ga s posebnimi barvami, ki so pred pečenjem vse skoraj enakega, sivega odtenka. Slednje se ji je zdelo ob njenih začetkih ukvarjanja s steklom nenavadno. Barve se na steklo posipa in od debeline posipa je odvisna (ne)prosojnost pobarvanega dela. Zaradi te lastnosti morajo biti posodice z barvami jasno označene. Pri fuziji je dobro, da so vse komponente izdelka iz istega tipa stekla, saj imajo različni tipi različne koeficiente raztezanja in krčenja v procesu taljenja. V nasprotnem primeru lahko izdelki počijo, zato so Andini izdelki v celoti iz enega samega kosa stekla: tako osrednja ploskev posode, kot tudi okraski, ki jih napravi z rezanjem in barvanjem. V postopku fuzije se spojijo med sabo tako steklene ploskve, kot tudi barva, ki je na osnovi s steklom kompatibilnega materiala. Anda  išče nova znanja o fuziji, vendar opaža, da se v Sloveniji s tem ne ukvarja mnogo ljudi. Z veseljem bi se udeležila kakega tečaja in se česa novega naučila, a je do informacij težje priti.

Peč, ki je primerna tudi za pečenje gline, ima gospa Jolanda doma. Zanimiva pa je zgodba, kako je do peči prišla. Izmislila si je namreč zelo inventiven in nekonvencionalen način praznovanja petdesetega rojstnega dne. Svoje bližnje je namreč povabila na razstavo svojih izdelkov iz stekla. Namesto, da bi kupili darila, z izbiro katerih bi porabili mnogo časa, so gostje kupili enega njenih izdelkov in s tem prispevali za peč. Njen rojstni dan je bil tako res nekaj posebnega, darilo, ki so ji ga tako pripravili, pa zares koristno in njej v veselje.

Anda izdeluje predvsem krožnike, sklede, milnike, stenske slike ... v vseh mogočih variaciah.  A vendar včasih naredi kak kos, ki ji estetsko ne godi najbolj oziroma se ji zdi, da se ji ni najbolj posrečil. Prav takrat je včasih presenečena, saj je komu isti izdelek nadvse všečen. Rada ima preproste oblike in uporabne izdelke, za katere ve, da bodo v stanovanju dobili svojo namembnost. Igra se s prosojnostjo, ki jo pri steklenih umetninah rada ohranja, in barvnimi nanosi. V posode različnih velikosti med dvema stekloma s tehniko vitraža vstavi tudi idrijsko čipko. Čipko pa z barvnim odtisom nariše tudi na samo steklo – v enem obdobju svojega ustvarjanja jo je ravno čipka najbolj navduševala. Ne mara delati nakita, bolj so ji blizu večji dekorativni kosi in posode. Za popestritev rada uporablja cvetlične motive, ki omogočajo uporabo svežih barv, naravna svežina katerih se še bolj izpostavi v kombinaciji s prosojnostjo stekla.

Razstava bo na ogled do 15. decembra 2014.

Vstop prost!

Pripravil: MILAN ŠTULC
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA

 


 
Armenski umetnik BAGRAT ARAZJAN po četrt stoletja spet razstavlja v Postojni
Knjižnica Bena Zupančiča Postojna vabi
Obisk obeležij v krajevni skupnosti POSTOJNA pred Dnevom spomina na mrtve
Predjamski grad UN Blue
Javna razgrnitev strateškega dokumenta Vizija in strategija občine Postojna (VISOP)
Čestitke dr. Aleksandru Merlu
Planinski tabor na Zelenici
več novic
© Občina Postojna | O avtorjih