Občina Postojna
Facebook
 
 
O Postojni
Občina
Župan
Podžupana
Občinski svet
Nadzorni odbor
Krajevne skupnosti
Občinska uprava
Režijski obrat Občine Postojna
Medobčinski inšpektorat in redarstvo
Gospodarske javne službe
Predpisi občine
Svetovalna pisarna ENSVET Postojna
Katalog informacij javnega značaja
Razvojni dokumenti
Projekti
Razpisi in objave
Prireditve in akcije
E-občina
Povezave od A do Ž
Prva stran > Občina > ... > Novice v avgustu
25. avg 2015
VODSTVO POSTOJNSKE JAME ZAVAJA JAVNOST

Postojna, 25. avgust – Upravni odbor družbe Postojnska jama d. d. je za 14. septembra sklical skupščino delničarjev in bo predlagal, da se od 10.869.670 evra bilančnega dobička Postojnske jame za leto 2014 izplača dividende v višini 56.860 evrov. Pri tem predsednik upravnega odbora v javnosti izpostavlja, da s tem uresničuje svojo obljubo, kar pa je zavajajoče in populistično. Marjan Batagelj bi kot predsednik upravnega odbora Postojnske jame d. d. moral vedeti, da izplačilo minimalne dividende ni odvisno od njegove obljube, ampak, da takšne postopke in višino minimalne dividende določa zakon.

Sicer pa je Marjan Batagelj že obljubil, to je na majski seji soglasno potrdil tudi upravni odbor Postojnske jame d. d., da bo predlagal delitev dividend v višini 752.514,75 evrov. Mesec dni kasneje si je premislil, to je spet soglasno potrdil upravni odbor, in napovedal, da dobička letos za dividende ne bo. Glede na dejstvo, da za takšno samovoljno odločitev nismo dobili nobenih pojasnil, smo sami predlagali najprej delitev dobička v enakem znesku, kot je bil namenjen za ustanovitev sklada lastnih delnic in kasneje manj kot znaša polovica tega zneska. Oba predloga je Marjan Batagelj povozil s svojim večinskim deležem, čeprav je denarja očitno dovolj, saj pri odkupu lastnih delnic še vedno vztraja.
Občino Postojna je s takšnim ravnanjem kot manjšinskega delničarja prisilil v izpodbojne tožbe, s katerimi je kot odgovoren solastnik zavarovala javni interes. To pa ne pomeni, da s tožbo zahteva dobiček iz Postojnske jame za vsako ceno, kar Marjan Batagelj nenehno javno izpostavlja in tako zavaja javnost.

Tudi napovedana obnova Hotela jama, ki je seveda tudi v občinskem interesu z vidika razvoja stacionarnega turizma in jo zato Občina podpira, ne more biti razlog za rezervacijo celotnega dobička. Obnova hotela namreč po javnih informacijah (iz medijev) znaša od 3,5 do največ 5 milijonov evrov. Občina razume, da za investicijo v hotel podjetje potrebuje sredstva, kljub vsemu in ob najbolj konservativni oceni naložbe pa še vedno ostane približno 5,8 do 7,3 milijona evrov nerazporejenega dobička, ki pa bi ga očitno skozi odkup lastnih delnic rad prejel le večinski lastnik – to je Marjan Batagelj. S tem se seveda ne strinjamo, saj želimo zaščititi javni interes in ne dovoliti tajkunizacije, kot jo predsednik upravnega odbora zadnje čase pogosto izpostavlja v medijih.

Ravno ta manever je za Občino Postojna najbolj sporen. Marjan Batagelj na skupščini, na upravnem odboru ali pa preko medijev ni podal nobenega pojasnila, zakaj ustanoviti sklad lastnih delnic do maksimalne višine 3,2 milijona evrov. Informacij pa ni podal kljub dejstvu, da ga k temu jasno zavezuje zakon.

Tudi postopki in vztrajanje na odkupu lastnih delnic kažejo na to, da želi Marjan Batagelj s skladom ali prevzeti ali pa izčrpati Postojnsko jamo. Batagelj je namreč kot predsednik upravnega odbora Postojnske jame d. d. ustanovitev sklada predlagal skupščini delničarjev, potem je sam kot predstavnik večinskega lastnika podjetja Batagel & Co. ta predlog potrdil, in bo spet kot predsednik upravnega odbora Postojnske jame d. d. ta proces lahko izpeljal. To pomeni, da ima zdaj Marjan Batagelj dovoljenje (od samega sebe), da si mimo občine kot delničarja in mimo javnega interesa letno izplača do 3,2 milijona evrov na račun odkupa lastnih delnic, poleg tega pa še izglasuje dividendo v višini, ki mu vsakokrat ustreza.
Sam si je kot predsednik upravnega odbora sredi maja predlagal (odbor je predlog tudi potrdil) povečanje osnovne plače samemu sebi in svoji soprogi za kar 35 odstotkov, to pa na letni ravni znese več kot 80.000 evrov (samo povečanje!). Za dividende, s katerimi bi Občina lahko oblikovala in zagnala nove vsebine, pa po »njegovem« ni denarja. Ali je Marjan Batagelj tudi zaposlenim povečal plače za 35 odstotkov ali pa le sebi in svoji soprogi, in to v momentu, ko pravi, da potrebuje denar za investicije, razvoj …, nam zaradi prikrivanja informacij torej neupravičenih razlogov ni znano. Upamo pa, da uspehe deli vsaj z drugimi zaslužnimi za »rekordne obiske«, kot so na primer zaposleni, če jih že z delničarji noče. Moral pa bi jih deliti tudi z delničarji, ki smo mu upravljanje in delovanje sploh omogočili.

Občina Postojna je zato preko svoje družbe Postojna turizem že vložila zahtevek za širitev dnevnega reda napovedane skupščine. Predlaga, da skupščina potrdi neveljavnost sklepa o podelitvi pooblastila za odkup lastnih delnic in tako zaščiti javni interes, saj Marjan Batagelj trenutno upravlja s 6 milijoni evrov davkoplačevalskega denarja (vložek Občine Postojna in zadržani dobički, ki ji pripadajo). Bistveno vprašanje je namreč, ali bi brez tega denarja sploh lahko začel z upravljanjem tudi naše Postojnske jame.

Strah pred izčrpavanjem in tajkunizacijo je glede na nedostopnost informacij, že izpeljane in napovedane poteze predsednika upravnega odbora več kot utemeljen. Družbo namreč po javno dostopnih podatkih zaprto vodijo Marjan Batagelj, ki je predsednik upravnega odbora Postojnske jame d. d. ter hkrati direktor večinskega lastnika družbe Batagel & Co., Katja Dolenc Batagelj, soproga Marjana Batagelja, ki je izvršna direktorica Postojnske jame d. d., članica upravnega odbora Postojnske jame d. d. in vodja marketinga v družbi Batagel & Co., ter Stanislav Pupis, član upravnega odbora Postojnske jame d. d. ter računovodja v družbi Batagel & Co., ki je leta 2011 prejel nagrado časnika Finance Najfinančnik leta.
Zato bo Občina Postojna uporabila vsa pravna sredstva, da zaščiti javni interes ter 6 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja, ki ga brez pojasnil (niti zakonsko določenih) upravlja Marjan Batagelj, in ne bo dopustila tajkunskega upravljanja javnega dobra – to je Postojnske jame, ki ga že skoraj dve stoletji organizirano občudujejo ljudje s celega sveta. To javno dobro je namreč obstajalo pred nami in bo obstajalo tudi, ko nas več ne bo. Nesmotrno, protizakonito in tajkunsko ravnanje v delčku njene celotne zgodovine, ki ga živimo zdaj, pa je potrebno preprečiti in zanamcem predati neizropan biser.


***********************************

Marjan Batagelj je kot predsednik upravnega odbora na julijski skupščini kršil več zakonov

Na julijski seji skupščine delničarjev Postojnske jame d. d. je upravni odbor kršil več zakonsko predpisanih postopkov, ki urejajo korporativne odnose:

1.     Kršitev 305. člena ZGD-1 – to je kršitev pravice delničarja do obveščenosti, ker mu na skupščini poslovodstvo ni odgovorilo na nobeno od postavljenih vprašanj glede razlogov za predlagane sklepe.
2.     Kršitev 2. točke drugega odstavka 297. a člena ZGD-1; točka dnevnega reda glede nedelitve dobička v gradivu za skupščino ni bila obrazložena.
3.     Kršitev 399. člena ZGD-1, ker skupščina ni odločila o delitvi niti zakonsko predpisanega minimalnega dobička v višini 4 odstotka osnovnega kapitala družbe in to po presoji dobrega gospodarstvenika ni bilo nujno.
4.     Kršitev 311. člena ZGD-1, iz katerega smiselno izhaja, da delničar ne sme sodelovati pri odločanju o razrešnici, če se nanašajo na njega (kolizija interesov).
5.     Kršitev po 395. členu ZGD-1, ker je večinski delničar z uresničevanjem glasovalne pravice poskušal pridobiti posebne ugodnosti na škodo manjšinskega delničarja, to je uporaba dobička za nakup lastnih delnic od večinskega delničarja družbe namesto njegova razdelitev med delničarje.
6.     Kršitev tretjega odstavka 337. člena in prvega odstavka 344. člena ZGD-1 v zvezi z zadnjo alinejo prvega odstavka 247. člena ZGD-1, ker za sprejem sklepa o podelitvi pooblastila za nakup lastnih delnic ni glasovala zadostna 75-odstotna večina.


 
Armenski umetnik BAGRAT ARAZJAN po četrt stoletja spet razstavlja v Postojni
Knjižnica Bena Zupančiča Postojna vabi
Obisk obeležij v krajevni skupnosti POSTOJNA pred Dnevom spomina na mrtve
Predjamski grad UN Blue
Javna razgrnitev strateškega dokumenta Vizija in strategija občine Postojna (VISOP)
Čestitke dr. Aleksandru Merlu
Planinski tabor na Zelenici
več novic
© Občina Postojna | O avtorjih