| 15.
nov
2013
| Tradicionalni slovenski zajtrk |
Vlada RS je lani sprejela sklep, da vsak tretji petek v mesecu novembru razglasi za dan slovenske hrane. Med aktivnostmi, ki potekajo v tem sklopu, je tudi tradicionalni slovenski zajtrk. Danes sta v ta namen župan Občine Postojna Jernej Verbič in pomočnica župana za informatiko Dolores Dolenc, obiskala otroke v Vrtcu Postojna in Osnovni šoli Prestranek.
Projekt je namenjen predvsem izobraževanju in ozaveščanju otrok o pomenu domače, slovenske hrane in vzporedno v določenem obsegu obveščati tudi širšo javnost o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad ter pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil slovenskega izvora. Pomembno je tudi splošno ozaveščanje o pomenu zdravega načina življenja, vključno s pomenom gibanja in izvajanja športnih aktivnosti.
Tako so imeli danes otroci v Vrtcu Postojna za zajtrk na mizi polnozrnat črn kruh Pekarne Žito, slovensko maslo, med Mirka Cetine, ki je predstavil celoten postopek pridelave medu in njegove uporabnosti, mleko Kmetije Andreja Pirca in jabolko Antona Biščaka – vse torej slovenskega porekla. Delegacijo z Občine Postojna in pridelovalce so sprejeli ravnateljica Tonja Ferjančič, vzgojiteljica Lilijana Stojič in pomočnica vzgojiteljice Doles Barbara.
Župan Občine Postojna Jernej Verbič je malčkom zaželel dober tek ob »naših« zdravih domačih dobrotah. Povedal jim je veliko zanimivega tudi o naših pridelovalcih in njihovih pridnih rokah, pa tudi o tem, da bi morala biti taka zdrava, domača hrana del našega vsakdanjega prehrambnega cikla. Ko je govoril o zdravi hrani pa seveda ni mogel mimo zdravilnih učinkov sadja, mleka in kruha. Pri pomenu kruha se je navezal tudi na zdravo in čisto okolje, za katerega moramo skrbeti vsi, saj je za kruh potrebno žito, ki dobro uspeva le v zdravem okolju.
Otroci so o tradicionalnem slovenskem zajtrku zapisali nekaj misli.
Na Osnovni šoli in Vrtcu Prestranek so se slovenskega zajtrka in obiska z Občine Postojna razveselili otroci od prvega do petega razreda in iz vrtca, ki so tudi sicer ozaveščeni z uporabo domače slovenske hrane, saj so vključeni tudi v projekt P.E.S.C.A., katerega namen je vzgoja o zdravi prehrani. Sprejeli sta jih ravnateljica Nataša Donev Režek in vodja prehrane ter vodja projekta P.E.S.C.A. na šoli, Veronika Švigelj.
Zajtrk na OŠ Prestranek so sestavljale dobrote: maslo iz Kmetije Žgajnar (Studenec), ekološki hojin med Čebelarstva Mirka Cetine, celoten postopek pridelave medu in njegove uporabnost je predstavil čebelar Janez Otoničar iz Hrašč, mleko s Kmetije Jenuclevi iz Petelinj pri Pivki, kruh Postojnske pekarne in eko jabolko, EKO GIZ Krepko iz Logatca. Otroci so z veseljem sodelovali pri ugotavljanju, zakaj je slovenska hrana dobra in znali odgovoriti tudi na vprašanja Jerneja Verbiča, ki je nekoliko preizkusil njihovo poznavanje tega področja. Položil jim je na srce, naj skušajo vsak dan zaužiti čim večji odstotek domače hrane, saj to pomeni res zdravo prehranjevanje, hkrati pa krepi prodajo domačih proizvodov. O projektu P.E.S.C.A. pa je spregovorila Dolores Dolenc, ki na Občini Postojna skrbi za izvajanje tega čezmejnega projekta.
Pripravil: MILAN ŠTULC
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA in VERONIKA ŠVIGELJ | |