3.
sep
2012
| Dober dan Majlont |
Na pobudo Društva likovnih ustvarjalcev Postojna je letos junija že v drugo stekla priprava na razstavo posvečeno Majlontu in njegovim prebivalcem. To pot se je društvu uspešno pridružilo Fotografsko društvo Postojna, ki je v svoje objektive ujelo številne podobe in portrete Majlontarjev. Takole se je začelo junija, ko so se podali slikarji in fotografi v Majlont. Na licu mesta so nastajale že prve skice.
foto: BETI BRICELJ
foto: BETI BRICELJ
Odprtje razstave, ki je bilo načrtovano sicer pretekli petek na prostem med hišami in ulicami, je bilo zaradi dežja prestavljeno na soboto zvečer v avlo Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU Postojna. Razstavni prostor so obiskovalci napolnili do zadnjega kotička in navdušeno občudovali bogato razstavo kar 54- tih del 27-tih sodelujočih avtorjev. Upravičeno. Kajti takšne razstave v Postojni še ni bilo. Na ogled bo do 21. septembra 2012.
Leta 2009 se je med ulicami in hišami namreč v živo odvila prva odmevna razstava posvečena Majlontu, ki je pritegnila pozornost nad vsemi pričakovanji. Željo po nadaljevanju so že takrat izrazili številni prebivalci Majlonta in nasploh Postojnčani.
Razstavo je z veseljem naklonjeno pozdravil župan Občine Postojna Jernej Verbič, tudi sam doma v Majlontu, ki je med drugim v svoji krajši, a lepi in pomenljivi pripovedi dejal:
»Po dveh letih se na ulice Majlonta ponovno vračajo umetniki Društva likovnih ustvarjalcev iz Postojne. V veliko veselje mi je, da lahko ob tej priložnosti v tem najstarejšem delu našega mesta zopet pozdravim tako umetnike na eni strani, kot vse vas, ki ste si prišli ogledat njihova dela. Ta del Postojne je tako drugačen od vseh drugih. S svojimi ozkimi in zavitimi ulicami prinaša svojim prebivalcem prenekatero nevšečnost, saj nas je moderni čas razvadil s svojo prostornostjo in udobjem. A na drugi strani prav ta stisnjenost pod Sovič ustvarja ta poseben čar, občutje povezanosti in skupnosti, pridih izročila in seveda ponos. S tem poplača tisto, kar svojemu človeku odvzame s preprekami. Čeprav je ta del star, si nadeva prenovljeno podobo, a ob tem želi ohraniti svoj značaj. Umetnikom očitno ponuja obilo navdiha in prav vsak od razstavljavcev nas bo po Majlontu popeljal s svojimi očmi. Prisluhnimo torej umetnikom in se jim pustimo popeljati.«
Majlont, najstarejši del našega mestnega središča, bo kmalu zasijal v svoji novi podobi. Že leto dni namreč doživlja temeljito prenovo, ki se v septembru zaključuje. Z gradnjo nove komunalne infrastrukture so se ob izkopih razkrili tudi delčki zelo zanimive zgodovine. Poleg izgradnje nove osnovne šole in vrtca na Prestranku, je v tem času to eden večjih projektov Občine Postojna.
Postojno je z njenim značilnim starim mestnim jedrom - Majlontom pod Sovičem, v svoje raznolike in domišljene upodobitve ujelo 22 avtorjev- slikarjev in 5 fotografov, ki so v svoje objektive odlično ujeli obraze, portrete, družine in nasploh podobe domačinov. Slednji so bili sprva malce zadržani in nezaupljivi, a se je kasneje izkazalo, da je vzajemna komunikacija dobro stekla. Na barvnih in črno-belih fotografijah se nam tako odvijajo zgodbe nekaterih bolj ali manj poznanih, starih in mladih Majlontarjev.
Zbrane je na odprtju razstave pozdravila predsednica Društva likovnih ustvarjalcev Postojna Jasmina Čelan, ki ima velike zasluge za uspešno delovanje in nasploh viden razmah dejavnosti društva. Približala je potek celotne razstave od ideje do izvedbe in izkazala zahvalo vsem sodelujočim in podpornikom kot tudi Občini Postojna, glavni pokroviteljici za podporo celotnega dogodka.
Eden od trdno ukoreninjenih domačinov in poznavalcev zgodovine je tudi Marjan Geržina, po domače Krajspotov, ki je udeležence razstave nagovoril v duhu življenja in pomena Majlonta:
»Danes ta naš najstarejši mesta s svojo zgodovino in podobo živi in diha v zatišju Postojne, ki ga je vredno ohranjati za zdajšnje in bodoče rodove. Vsaka hiša in ulica ima svojo povest.«
Avtorji so številne motive doživeto, spontano, kot tudi z dobršno z mero znanja prenesli na platna in papir. Njihova skupna želja je bila »približati Majlont in njegov utrip« tudi širši javnosti.
Majlont je na številnih platnih, akvarelih in drugih likovnih tehnikah zaživel kot pogled na sedanjost in spomin na preteklost. Ozke ulice in stare, tesno stisnjene hiše, pripovedujejo zgodbe o življenju in človeku in o duši tega prijaznega mestnega jedra. Upodobitve so polne topline in domačnosti. Slike in fotografije so tako postale svojevrstni dokumenti nekega obdobja, obarvane na toliko različnih načinov in izpolnjene s sporočili.
Izpoved avtorjev nas skozi likovno in slogovno pestrost vodi od realizma do abstrakcije. Nekateri so upodobili staro avtentično arhitekturo tipičnih terasastih ulic, dvorišč, hiš, zidov, streh in dimnikov, drugi so poiskali bolj domišljijsko noto…
V Majlontu se je od nekdaj veliko pelo in igralo. Tako je bilo tudi na razstavi. Najprej je na harmoniki zaigrala Tina, za tem pa je prepevala skupina članic ŽePZ DU Postojna pod vodstvom Mirjane Čepirlo, po rodu tudi z Majlonta.
Prijetnemu druženju ob številnih likovnih delih in fotografijah ni bilo konca. Med drugim se je se je slišalo: »To je svet mojega otroštva, spominov, skrivnostnih potepanj in sreče«.
pripravila: POLONA ŠKODIČ
uredil: MILAN ŠTULC
|