| 21.
maj
2012
| Osnovna šola Antona Globočnika je praznovala |
Osnovna šola Antona Globočnika Postojna je v četrtek 17. maja, z bogatim programom obeležila stoletnico smrti postojnskega okrajnega glavarja iz druge polovice 19. stoletja, Antona Globočnika, po katerem tudi nosi ime.
Po slavnostnem nagovoru župana Jerneja Verbiča, sta v svojih pozdravih goste in obiskovalce nagovorila tudi ravnateljica Sabina Ileršič Kovšca in predstavnik Postojnske jame Igor Blažina ter orisala njegov pomen za Postojno in Postojnsko jamo.
Ob tej priložnosti sta ravnateljica in župan odkrila tudi spominsko obeležje Globočniku, ki bo spominjalo na njegova velika dela v Postojni.
Rdeča nit kulturnega programa učencev, ki ga je povezovala Erika Koren Plahuta, je bila Globočnikova poklicna pot v Postojni. Predstavili so najpomembnejše mejnike njegovega izjemnega dela posvečenega mestu Postojna in kraškemu biseru Postojnski jami. Učenci so s sodobnim pristopom, ki je blizu današnjim situacijam na modernističen način orisali njegovo izjemno vizionarstvo, ko je sodeloval pri pripravi programa Zedinjene Slovenije in skupaj s Petrom Kozlerjem oblikoval zemljevid slovenske dežele in pokrajin ter izbral barve slovenske zastave.
Šola je ob tej obletnici razpisala likovni natečaj Globočnik v Postojnski jami za učence osnovnih šol notranjsko-kraške regije na katerega je prispelo 210 likovnih izdelkov osnovnošolcev. Na razstavo se jih je uvrstilo petdeset, štirinajst jih je bilo nagrajenih. Nagrade za najbolj domiselne likovne izdelke so prispevali Občina Postojna, Občina Železniki ter Postojnska jama d.d.
Hortikultura Sežana je šoli darovala deset okrasnih dreves, ki so jih učenci šole skupaj z mentorji posadili ob tem visokem jubileju. Vzporedno je na šoli potekala tudi razstava Filatelističnega društva Postojnska jama (v ustanovljanju) ter razstava učencev šole o Globočniku in njegovem času.
Sabina Ileršič Kovšca
Župan Občine Postojna Jernej Verbič je v svojem slavnostnem govoru, med drugim, poudaril:
»Letošnje leto je leto Antona Globočnika, pl. Sorodolskega, moža, ki je Postojni dal tako veliko in ki je bil s svojo odločnostjo pravi vizionar. S svojim pogumom je sprejemal odločitve, ki še danes, pa čeprav se tega ne zavedamo vedno, vplivajo na naša življenja. Kot človek na poziciji, kjer je lahko odločal, je svoje poslanstvo izpolnil v celoti in popeljal Postojnsko jamo v moderne čase. V obdobju njegovega upravljanja sta bili v jamo vpeljani dve takrat, praktično revolucionarni novosti - jamska železnica in električna razsvetljava. Kako samo po sebi umevno se nam to dozdeva danes in koliko poguma in vizije je bilo potrebno takrat! Ta šola nosi njegovo ime, vsi mi skupaj pa smo v sebi dolžni nositi spomin nanj. Dolžni smo mu zahvalo in spoštovanje, dolžni smo zgodbo o njegovih uspehih ohranjati in prenašati naprej.«
| |