| 9.
jul
2014
| 23. FURMANSKI PRAZNIK |
Turistično društvo Postojna v sodelovanju s soorganizatorjema Občino Postojna, Postojnsko jamo d.d., ter dolgoletnim glavnim pokroviteljem Banko Koper d.d. in tradicionalnim pokroviteljem Zavarovalnico Triglav d.d. OE Postojna ter drugimi, je tudi letos uspešno izvedlo in organiziralo 23. Furmanski praznik Postojna 2014; tako imeniten, pester in izviren, skratka zanimiv za več kot deset tisoč obiskovalcev.
Obsežen program je ponujal veliko dogajanja preko celega dne in za vse vrste okusov obiskovalcev. Že v zgodnjih dopoldanskih urah je več kot petdeset obrtnikov z domačo in umetno obrtjo predstavljalo številne predmete in njihovo izdelavo povezano s furmanstvom. Predstavniki Lovskih družin s Krasa, Brkinov, Notranjske so se pomerili, kdo zna pripraviti najboljši furmanski golaž. Komisija, kateri je prisostvoval tudi župan Občine Postojna Jernej Verbič, je ocenila, da sta najboljši furmanski golaž pripravila Lovska družina Bukovje in Lovsko kinološko društvo Postojna.
Poustvarjalci narodno zabavne glasbe so tekmovali v diatonični harmoniki za pokal Postojnske jame v sodelovanju z Glasbeno šolo diatonične harmonike Vilija Marinška. Zanimivo, igrivo predstavo v spretnosti psov – agility, je pripravilo Kinološko društvo Postojna in predstavilo pester športno zabavni program. Obiskovalcem so bila na ogled postavljena tudi imenitna starodobna vozila, ki so jih skrbni lastniki z vseh koncev Slovenije pripeljali v Postojno.
Sprevod furmanov
Prijavljenih jih je bilo preko dvaindvajset, z vozovi, tovori in številnimi gosti, ki so prišli s Krasa, Notranjske, Vipavske, Dolenjske, Gorenjske, Štajeske…, in sprevod je iz središča Postojne na osrednji prireditveni prostor v Park Postojnske jame krenil ob zvokih narodnih viž harmonikarjev, Postojnske godbe 1808 ter mažoretk KD Franc Žiberna iz Povirja in ob pokanju z biči.
Furmani skušajo biti izvirni v zamislih in predstavitvah in vsako leto pripeljejo v Postojno drugo zgodbo. Ob tistih tako imenovanih vsakdanjih so bili še šestnajst vprega in štirivprega društva DOLI iz Lokavca pri Ajdovščini, šestvprega iz Vipavske doline, volovska štirivprega s Krasa. Z Dunaja se je vračal tudi Martin Krpan, družbo mu je delal minister Gregor in sam cesar. Kako ne, saj so najizvirnejše furmane z vpregami in tovori čakale nagrade, ki jih je podelil glavni pokrovitelj furmanskega praznika Banka Koper d.d., ki že vrsto let finančno podpira prireditev.
Letošnje nagrade za najizvirnejše vozove so bile podeljene:
Prvo mesto je pripadlo Društvu za oživljanje lokavškega izročila (DOLI) in furmanski podvig in sicer za prevoz najtežjega bronastega zvona v Sloveniji, ki ga je osem parov konj privleklo iz Razdrtega v Postojno, medtem ko so imeli s seboj še en par konjev v rezervi. Člani društva so namreč restavrirali znameniti voz, ki ga je društvu in Goriškemu muzeju podaril Leopold Hvalič, vnuk Gašparja Hvaliča, čigar furmansko podjetje je leta 1922 izvedlo prevoz štirih novo ulitih zvonov na baziliko na Sveti Gori nad Gorico. Enega izmed njih, tistega najtežjega, so rekonstruirali v originalni velikosti s težo 450 kilogramov in tokrat ponovili spektakularni prevoz z istim številom konj. Njihov prihod na glavno prizorišče v parku pri Postojnski jami pa so naznanjali pritrkovalci zvonov, ki so jih spremljali na vozu s konjsko štirivprego, le ti so prejeli četrto nagrado. Poleg njih so poglede pritegovali tudi drugi nastopajoči, med njimi Konjeniško društvo Sv. Štefan iz Vipavske doline, ki je prevažalo stoletni top iz prve svetovne vojne in si tako prislužilo drugo nagrado za prikaz furmanstva v obrambi domovine; tretje mesto pa je pripadlo za volovska štirivprego Razvojnega društva Merišče iz Merč, ki je prikazalo prevoz piva iz pivovarne v Senožečah, namenjene za petične goste v Trst, iz leta 1820. Predstavitev furmanske povorke in animacijo obiskovalcev je vodil Janez Dolinar. V letošnjem letu je bila novost furmanskega praznika nastop Konjeniškega društva Štjak in Konjeniškega društva Sveti Štefan iz Vipavske doline, ki so v enournem programu prikazovali pester program konjeniških spretnosti.
V večernem zabavnem delu programa s plesom so letos nastopili Tinkara Kovač & Band, Harmonikarski orkester Isidro Larrañaga Akordeoi Orkestra, Tolose, iz Španije, ansambel Roka Žlindra in Marjan Zgonc in dodobra razveselili občinstvo. Za številne obiskovalce furmanskega praznika so poskrbeli izkušeni gostinci; lahko so poskusili številne domače dobrote, tudi različne furmanske golaže, klobase, pršut, krače s hrenom po Krpanovo, furmansko prato, kontrabantarskega piščanca, furmansko pojedino, …Številne obiskovalce je na prireditev brezplačno pripeljal Furman, ki je krožno vozil po mestu na prireditveni prostor. S prireditvijo v nedeljo, 6. julija v parku Postojnske jame so Postojnci skušali prikazati bogato dediščino tovorniških in prevozniških dejavnosti, kajti Postojna je bila pomembna postojanka in kraj, kjer so se ustavljali in zbirali furmani. Po številnih ocenah in mnenjih obiskovalcev, sodelujočih, novinarjev, pokroviteljev in soorganizatorjev je letošnji 23. Furmanski praznik Postojna 2014 ponovno odlično uspel, privabil številne obiskovalce iz vse Slovenije in prepričal v enkratnosti dogodka ne samo v Postojni, ampak v Sloveniji.
Zahvala vsem soustvarjalcem – soorganizatorjema, glavnemu pokrovitelju in drugim pokroviteljem ter furmanom, brez katerih seveda praznika ne bi bilo!
Zapisal: SREČKO ŠAJN, predsednik TD in vodja prireditve
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA
| |