Občina Postojna
Facebook
 
 
O Postojni
Občina
Župan
Podžupana
Občinski svet
Nadzorni odbor
Krajevne skupnosti
Občinska uprava
Režijski obrat Občine Postojna
Medobčinski inšpektorat in redarstvo
Gospodarske javne službe
Predpisi občine
Svetovalna pisarna ENSVET Postojna
Katalog informacij javnega značaja
Razvojni dokumenti
Projekti
Razpisi in objave
Prireditve in akcije
E-občina
Povezave od A do Ž
Prva stran > Občina > ... > Novice v juliju
4. jul 2014
V Postojni nov Turistično informacijski center

    

 

Glavni namen vzpostavitve novega turističnega informacijskega središča v Postojni je promocija in predstavitev občine in širše Notranjsko – kraške regije ter Slovenije, gostom, ki obiščejo Postojnsko jamo. Gostom želimo povedati in pokazati, da ima naša regija poleg Postojnske jame v ponudbi še številne druge naravne kulturne znamenitosti, ki si jih je vredno ogledati in ostati v gosteh še kak dan ali dva.

Nov TIC bo tudi priložnost, kjer se bodo lahko predstavili vsi lokalni nastanitveni ponudniki ter gostinci. Prav tako bodo imeli možnost, da se promovirajo vsi, ki se ukvarjajo s turisti in jim nudijo različne turistične in druge storitve.

TIC v Postojni so projektirali arhitekti Studia Stratum, Polona Filipič, Peter Šenk in Marko Pretnar. Sledili so zahtevam občine, da naj bo objekt zasnovan moderno in naj sledi načelom ekonomičnosti in varčnosti. Objekt je subtilno umeščen v prostor, a še vedno dovolj viden in prepoznaven ter upošteva postojnsko – notranjsko arhitekturno tipiko. Objekt upošteva načela trajnostne gradnje z uporabo lokalnih materialov, kot tudi sama oblika in orientacijo objekta. Objekt je pretežno skeleten, mestoma zaprt in je zgrajen v dveh ločenih volumnih, TIC ter sanitarije, ki ju povezuje enotna streha, obdana z lesom. Streha ima tudi vlogo prostorskega označevalca in objektu daje posebno prepoznavnost s simbolom »i«, ki turista že na daleč obvešča, čemu je objekt namenjen. Stene TIC-a so steklene z namenom, da si turisti že od zunaj lahko pogledajo in preberejo, kaj vse jim nudi naša regija.

Pred objektom je urejeno parkirišče za avtomobile, igralo za otroke ter urbana oprema, ki omogoča sprostitev in počitek. Vsa infrastruktura upošteva tudi potrebe gibalno oviranih oseb.

Turistično informacijski center v Postojni je bil zgrajen v okviru projekta HERA. Gre za čezmejni strateški projekt v okviru programa IPA Adriatic, v katerem sodeluje 19 partnerjev iz 8 držav iz Jadranske regije. Celoten projekt je vreden 8.8 milijona evrov, od tega je za Občino Postojna namenjenih 608 tisoč evrov. Od tega 85 % prispeva EU, 10% Republika Slovenija in 5% občina sama.

Ob tem, da so v TIC-u nastala nova delovna mesta, je ta predvsem pomemben element združevanja turističnih ponudnikov, saj bodo lastni promocijski material v TIC-u lahko postavili vsi turistični ponudniki iz postojnske občine in širše regije, informatorji pa bodo nudili informacije s celotnega območja. Poudarek je na virtualni predstavitvi kulturne dediščine, ki je na Postojnskem in v širši Notranjsko kraški regiji izredno bogata in zato vredna posebne obravnave. Kot taka pa je s pravo promocijo, kateri velik doprinos bo pomenil prav novi TIC, tudi pomembna tržna niša. Še posebno v mreženju čezmejnega sodelovanja in kot skupna čezmejna blagovna znamka HERA. TIC bo v visoki sezoni odprt med 9.00 in 21.00 uro.


Na otvoritveni slovesnosti sta vse nagovorila župan Občine Postojna in Državni svetnik Jernej Verbič ter predsednik Turistične zveze Slovenija Peter Misja
.

Ob pozdravih vseh gostov je župan Občine Postojna Jernej Verbič med drugim dejal:

»Naši kraji, tako lepi in posebni imajo resnično veliko ponuditi vsakemu, ki si jih pride ogledati. Paleta ponudbe je pestra, vsakemu lahko ponudi nekaj, na nas vseh skupaj pa je, kako znamo to, kar imamo predstaviti in izpostaviti. Današnja slovesnost, ki vrata odpira temu evropsko sodobnemu markantnemu objektu, je namenjena prav tem našim korakom, s katerimi stopimo do gosta ter ga pospremimo na pot turistične ponudbe teh krajev. Ni dovolj le imeti nekaj pokazati, potrebno je vse to skupaj znati pokazati. V turistični dejavnosti današnjega sveta je potrebno imeti veliko znanja in sposobnosti, pa tudi jasne cilje ter seveda zadostna finančna sredstva. Le z vsem tem je turistični razvoj lahko uspešen in konkurenčen.

Ni dvoma, da imamo v naših krajih vse, kar je za turizem potrebno, ta objekt pa danes postaja del tega mozaika. Naj se zahvalim vsem, ki ste pri tem projektu sodelovali, pridobili evropska sredstva in hkrati izrečem iskrene čestitke za uspešno dokončano delo. Naj ta objekt uspešno in dolgo služi svojemu namenu in naj gostu v naših krajih ponudi prav vse, kar si zaželi in kar znamo ter zmoremo ponuditi.«

V kulturnem programu je nastopil vzgojiteljski pevski zbor »ŠIŠKE«iz Vrtca Postojna, ki ga vodi Nina Maver in priznana plesna skupina »THE ARTIFEX«. Slednja se je javnosti prvič predstavila na šovu »Slovenija ima talent«, ter v kratkem času dosegla zavidljive rezultate in vzbudila veliko pozornosti v medijskem svetu.

Več o projektu HERA

V strateški projekt HERA so vključeni še Zadarska županija, kot vodilni partner ter ostali partnerji iz Hrvaške: Splitsko dalmatinska, Šibeniško kninska, Dubrovniško neretvanska, Istrska, Primorsko goranska županija; iz Bosne: mesto Mostar, Razvoja agencija Unsko senskega kantona Bihać, iz Albanije: Razvojna agencija Tirana; iz Srbije: Ministrstvo za finance in gospodarstvo Srbije,  iz Črne Gore: Ministrstvo za trajnostni razvoj in turizem Črne Gore, iz Italije: Provinca Rimini in Ravena, Univerza v Foggi, Evropski konzorcij Teramo, Regija Abruzzo, iz Grčije: Ionski otoki ter Občina Piran in Postojna iz Slovenije.

Projekt HERA -Trajnostno upravljanje dediščine in turizma Jadrana, se ukvarja z nekaterimi od glavnih izzivov vseh partnerskih držav, ki pestijo kulturno dediščino in turizem na tem območju. Gre za pomanjkanje celostnega upravljanja in strategije promocije kulturne dediščine Jadrana, nezadostno sodelovanje vseh akterjev tega območja, visoka sezonskost turizma, neenaka razvojna raven turistične ponudbe med jadranskih državami ter pomanjkanje skupnega nastopa na mednarodnih trgih ter trženje te edinstvene kulturne turistične destinacije.

V projektu HERA se bo sistematično proučilo in primerjalo vse nacionalne politike držav partneric s področja kulturne dediščine, promocije in izobraževanja, kar bo osnova za skupni akcijski načrt. Na podlagi tega bo izdelana skupna čezmejna blagovna znamka HERA, ki bo opredeljevala metodologijo in postopke za dosego trajnostnih razvojni rezultatov ter osnovanje pilotskih primerov turističnih poti kulturne dediščine. Mreženje in skupna promocija razvitih HERA turističnih poti kulturne dediščine z uporabo najnovejše informacijske in komunikacijske tehnologije ter skupna promocija poti in HERA produktov na turističnih sejmih. Ustanovitev Združenja jadranske kulturne dediščine HERA, kot pravna mednarodnega subjekta za spremljanje blagovne znamke HERA.

Projekt HERA je bil prepoznan kot vreden podpore s strani EU, ker je vključeval številne investicije in obnove kulturnih spomenikov v jadranskem območju. Občina Postojna bo v okviru projekta HERA v naslednjem letu obnovila tudi grobnico Jurca na postojnskem pokopališču ter obnovila streho na Ravbarjevem stolpu v Planini.

Pripravila:

ANITA KRANJC, Pomočnica župana za urbanizem in prostor-Višja svetovalka za urbanizem pri Občini Postojna
MILAN ŠTULC, Odnosi z javnostmi Občine Postojna

Foto: ANITA KRANJC, Pomočnica župana za urbanizem in prostor-Višja svetovalka za urbanizem pri Občini Postojna


 
Armenski umetnik BAGRAT ARAZJAN po četrt stoletja spet razstavlja v Postojni
Knjižnica Bena Zupančiča Postojna vabi
Obisk obeležij v krajevni skupnosti POSTOJNA pred Dnevom spomina na mrtve
Predjamski grad UN Blue
Javna razgrnitev strateškega dokumenta Vizija in strategija občine Postojna (VISOP)
Čestitke dr. Aleksandru Merlu
Planinski tabor na Zelenici
več novic
© Občina Postojna | O avtorjih