| 18.
apr
2010
| Kakšno Postojno si želimo mladi? |
V petek, 16. aprila, je v prostorih Mladinskega centra Postojna potekala tretja v nizu delavnic, ki jih Občina Postojna organizira v podporo pripravi Strategije trajnostnega razvoja občine Postojna 2010-2023. Tokrat je bila pozornost namenjena mladim.
Na delavnici z naslovom »Kakšno Postojno si želimo mladi?« so sodelovali predstavniki mladinskih društev in organizacij, kulturnih in športnih društev, vzgojnih in izobraževalnih ustanov, predstavniki krajevnih skupnosti ter strokovni sodelavci občinske uprave in člani delovne podskupine strateškega sveta za pripravo strategije z županom Jernejem Verbičem na čelu.
Po uvodnem pozdravu župana so strokovni sodelavci občinske uprave najprej predstavili nekatera izhodišča, usmeritve in predloge ukrepov, s katerimi bi lahko izboljšali kvaliteto življenja mladih v naši občini. Aneta Smagaj Nared, pomočnica župana za družbene dejavnosti, je tako najprej predstavila vizijo občine Postojna kot občine izobraženih, zdravih in zadovoljnih mladih. K uresničevanju te vizije bi lahko prispevali predvsem ukrepi, kot so povezovanje šol, povezovanje šol in mladih z gospodarstvom in vzpostavitev medpodjetniškega izobraževalnega centra (MIC) na eni strani ter spodbujanje razvoja preventivnih (pedagoških, socialnih, kulturnih, športnih ipd.) programov, spodbujanje prostovoljnega dela in zagotovitev ustreznih prostorski pogojev za športne in družabne aktivnosti mladih na drugi strani. Miran Žitko, višji svetovalec za družbene dejavnosti, je posebno pozornost namenil kulturi kot orodju medsebojnega razumevanja mladih in kot možnosti njihovega samopotrjevanja in samorealizacije. Občina bi lahko mladim pri tem pomagala z organizacijo učnih delavnic, poletnih šol, razstav in celo festivala, ki bi bil namenjen izključno predstavitvi del mladih z različnih področij njihovega ustvarjanja. Za konec je Anita Kranjc, svetovalka za urbanizem, predstavila še idejni načrt novega mladinskega centra, ki bi lahko zrasel na prostoru obstoječega centra in stare porodnišnice na Vilharjevi ulici, ter nekatere konkretne možnosti, ki bi jih lahko novi center z mladinskim hotelom in zunanjim prireditvenim prostorom ponujal mladim iz celotne občine.
Po uvodni predstavitvi so besedo dobili mladi in tisti, ki se z mladimi vsakodnevno srečujejo in ukvarjajo. Govorniki so v prvi vrsti pohvalili organizacijo delavnice na temo mladih in dejstvo, da se v strategiji trajnostnega razvoja občine mladim namenja tolikšno pozornost, predstavili pa so tudi nekatere konkretne predloge o tem, kako izboljšati kvaliteto življenja mladih. Kar nekaj udeležencev, predvsem mladih, je izpostavilo ureditev »klubskih prostorov«, v katerih bi se lahko mladi družili in zabavali, namesto da to počno na ulicah in v lokalih. Mladi si poleg skupnih prostorov želijo tudi kina, bazena, adrenalinskega parka, smučanja in drsanja, trim stez in urejenih pešpoti, nadstreškov nad avtobusnimi postajališči, McDonald'sa, kartice ugodnosti za nakupe, tematskih pogovorov in organizirano pomoč za družine v stiski. Tomo Tiringer, tajnik Športne zveze Postojna, je poleg zagotavljanja in vzdrževanja športnih objektov opozoril tudi na potrebo po izdatnejši finančni podpori občine športnim programom za mlade, saj društva dandanes težko prihajajo do drugih finančnih sredstev, prav tako pa s prostovoljnim delom pa ne morejo zadostiti vsem potrebam mladih in drugih udeležencev v športu. Na koncu so predstavniki mladinskih društev in organizacij izrazili še zadovoljstvo nad predlogom občine za razrešitev prostorske stiske mladih v okviru novega mladinskega centra in pri tem podali tudi nekaj dodatnih predlogov, kot npr., da naj v novem centru dobijo svoje prostore tudi lokalna društva ter da bi bilo smiselno vzpostaviti institucijo, ki bi različna društva in njihovo delo povezovala in koordinirala.
| |