Budinci so razloženo obmejno naselje, sestavljeno iz več manjših zaselkov in kmetij na obeh bregovih Lopoče in Dolenskega potoka ob cesti Dolenci – Šalovci, večinoma na pobočju terciarnih gričev. Ležijo na skrajnem severovzhodnem delu Goričkega in so najsevernejše naselje v Sloveniji.
Zgodovinsko se kraj prvič omenja kot Budynch ( leta1387, 1388) in Bywdyncz (leta 1499). V srednjem veku Budince omenjajo kot del zemljišča Dobra, ki je imelo gospodarsko in upravno središče v gradu Dobra ( danes je to Neuhaus, v Avstrije). V Budincih je bila iz obdobja najstarejše poselitve najdena kamnita sekira, ki je danes hranjena v Krajinskem muzeju v Mariboru.
Leta 1912 so v Budincih prvič zgradili šolo, leta 1933 pa vaško – gasilski dom.
Prebivalci Budincev so se v preteklosti veliko odseljevali, saj zaradi slabo rodovitne zemlje ni so imeli ogromno pridelkov.
Budinčani se lahko pohvalijo tudi z velikim kostanjem, ki ima premer 3,60 m. V njegovi senci pa stoji lična kapela.
V današnjem času v Budincih dajo velik pomen kulturnemu načinu življenja, kjer ima veliko vlogo Kulturno – umetniško društvo. Ustanovljeno je bilo leta 1987. Njegova folklorna skupina združuje starejše občane in tamkajšnje mlade, ki hodijo v Osnovno šolo Šalovce ter Srednje šole po Pomurju. Tako kot člani folklorne skupine tudi ljudske pevke obujajo in ohranjajo lokalno kulturno dediščino Poleg njih v društvu deluje še dramska skupina, ki s svojimi skeči poživlja občinske in krajevne prireditve ter proslave. Udeležujejo se tudi prireditev drugod po Prekmurju, Sloveniji, ter nastopajo še na mednarodnih tleh (Madžarska).
V Budincih je razširjeno tudi pohodništvo. Vsako leto prirejajo pohod »Z dolov na brejge. Ta pohod v občino privablja vse več turistov iz drugih krajev Prekmurja in Slovenije, ki se na približno 10-km dolgi poti iz Budinec prek Porabja seznanjajo z etnografskimi, kulturnimi in kulinaričnimi posebnostmi krajev v tem delu Slovenije in Madžarske.
Število prebivalcev se iz leta v leto zmanjšuje, vse več je starejšega prebivalstva, mladi odhajajo v mesta, in kraje po Sloveniji, nekateri celo v tujino. V današnjem času v Budincih živi okrog 140 ljudi.
VAŠKI ODBOR
sestavljajo ga …
Objavljeno: 27 Nov 2024
V torek, 17. decembra 2024, bo našo šolo obiskala Hiška eksperimentov. Ker …
Objavljeno: 29 Nov 2024
Vabljeni na predbožično druženje, ki bo v soboto, 21. 12. 2024 od …
Objavljeno: 10 Dec 2024
Tradicionalni Štefanov pohod. Krožna 8 kilometrov dolga pot bo vodila po obronkih …
Objavljeno: 20 Nov 2024
Občina Šalovci in Zavod za turizem, šport in kulturo Šalovci vabita na …
Objavljeno: 10 Dec 2024
Pot nas bo od vaško-gasilskega doma Budinci vodila skozi gozd mimo mejnih …