Objave in obvestila

Z ločenim zbiranjem do zmanjšanja količin odpadkov in prijetnejšega okolja

Ste se že kdaj vprašali, ali bi lahko predmete, ki jih več ne potrebujemo, vnovič uporabili oz. jih predelali? Prehrambena industrija nas je zasula z številnimi novimi proizvodi, ki nam omogočajo zadovoljevanje osebnih potreb, po drugi strani pa ostajajo gore odpadnih materialov, v katere so ti bili embalirani. Da bi zmanjšali količine odpadkov, je potrebno odpadne snovi zbirati ločeno in jih ločeno predajati registriranim zbiralcem.

Samo ločeno zbrane odpadke lahko usmerimo v predelavo in ponovno uporabo.

Pri ločenem zbiranju je pomembno, da so pločevinke, plastenke, vrečke, folije ter drugi predmeti, ki so namenjeni za embaliranje tekočin izpraznjene ter očiščene. Drugo pomembno navodilo je, da se posamezne odpadke odloži v pravilno opremo za zbiranje odpadkov, vrečke oz. zabojnike, saj vsako mešanje odpadkov, ki ni v skladu z našimi navodili, zahteva dodatno ločevanje, kar znova povzroča dodatne stroške. V okviru ločenega zbiranja komunalnih odpadkov družba Čisto mesto Ptuj omogoča občanom vaše občine, zbiranje glede na skupine odpadkov, po materialni strukturi. Za lažje rokovanje z nastalimi odpadki podajamo navodila za pravilno razvrščanje posameznih vrst odpadkov.

1.) Zbiranje MEŠANIH KOMUNALNIH ODPADKOV zagotavljamo v namenskih plastičnih zabojnikih, črne (tudi rjave) barve, na prevzemnih mestih pri gospodinjstvih – 13 krat letno.

V te zabojnike ODLOŽITE:
plenice, higienske vložke, kozmetične blazinice, iztrebke malih živali – skupaj s peskom, zamaščen / umazan papir ali drugo umazano embalažo, vrečke za sesalce, uničena oblačila in obutev, ...

V zabojnik za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov NE ODLAGAJTE:
plastične embalaže, tetrapakov, pločevink, konzerv,
papirja ali kartona, bioloških odpadkov, vročega pepela,
kosovnih ali nevarnih odpadkov, stiropora, steklenic in
druge steklene embalaže, trde plastike, kovin, …

Opozorilo:
Ob upoštevanju navodil za ločevanje, mešanih komunalnih
odpadkov ne sme biti veliko, s pravilnim ločevanjem boste
prihranili in ustvarjali čistejše okolje v katerem živite.

2.) Zbiranje plastične, kovinske, sestavljene in mešane embalaže zagotavljamo v namenskih plastičnih prozornih vrečkah, na prevzemnih mestih pri gospodinjstvih, 13 – krat letno, na katerih je napis MEŠANA EMBALAžA..

V te vrečke ODLOŽITE:
- plastenke in drugo manjšo embalažo iz plastike (kozarci, posodice in lončki od prehrambenih izdelkov, nosilne vrečke, škatle za slaščice in drugo hrano, krožniki za enkratno uporabo, folije za hrano in druge folije, podloge za pecivo, ovitki, zvitki, cvetlični lončki, …
- pločevinke in drugo manjšo embalažo iz kovin (kozarci, posodice od prehrambenih izdelkov, hrane za mačke in pse, vložena zelenjava in sadje, aluminijasta živilska folija, …),
- tetrapake od sokov, mleka in drugih pijač ter prehrambenih izdelkov,
- embalažni stiropor.

V vrečke za mešano embalažo NE ODLAGAJTE:
onesnaženih cvetličnih lončkov, v katerih rastline ostanejo celo življenjsko dobo, čajnih filtrov, voščenega ovoja za sir, ovitkov klobas, obešalnikov za obleke, kartuš za tiskalnike, škatel za zgoščenke, zgoščenk in videokaset, vrečk za detergente,
jedilnega pribora za enkratno uporabo, avtomobilskih delov
papirnatih modelov za pecivo, težjih in večjih kosov kovin …

Opozorilo:
Plastenke, pločevinke, posodice in tetrapaki morajo biti
izpraznjeni ter čim bolj stisnjeni, tako boste
vrečko za odlaganje mešane embalaže najbolje izkoristili.

3.) Zbiranje papirja in kartona ter papirne in kartonske embalaže zagotavljamo v namenskih plastičnih zabojnikih, zelene barve z rdečim pokrovom na katerih je napis PAPIR, na prevzemnih mestih pri gospodinjstvih, 13 – krat letno.

V te zabojnike ODLOŽITE:
časopise, revije, prospekte, zvezke, koledarje, knjige, kataloge, papirnate vrečke, kartonske škatle, pisemski in ovojni papir ter druge predmeti iz papirja, lepenke in valovite lepenke, …

V zabojnik za zbiranje papirja in papirne embalaže NE ODLAGAJTE:
embalaže mleka in sokov, mastnega in povoščenega papirja, tapet,
folije iz umetnih mas, higienskega papirja, vreč za krmila, vreč za cement,
reklamnih panojev, lepilnih trakov, …

Opozorilo:
Kartonske škatle morajo biti razrezane / raztrgane
na čim manjše kose oz. čim bolj stisnjene.

4.) Zbiranje STEKLA in steklene embalaže zagotavljamo v namenskih plastičnih zabojnikih zelene barve z belim pokrovom, na zbiralnicah, 17- krat letno.

V te zabojnike ODLOŽITE:
vse vrste steklenic, stekleno embalažo od začimb, kozarce za vlaganje brez pokrovov, druge manjši predmeti iz stekla (cevke, steklene posode, kozarci).

V zabojnik za zbiranje steklene embalaže NE ODLAGAJTE :
okenskih stekel, ogledal, žičnih stekel,
avtomobilskih stekel, stekel žarometov,
posode iz porcelana, neonskih svetilk,
žarnic, keramike, steklenic z vsebino, …

Opozorilo:
Steklenice morajo biti izpraznjene,
ter brez zamaškov.

5.) Zbiranje BIOLOŠKO RAZGRADLJIVIH ODPADKOV zagotavljamo v namenskih plastičnih zabojnikih, rjave barve, na prevzemnih mestih pri gospodinjstvih – 42 krat letno.

V te zabojnike ODLOŽITE:
Kuhane ostanke hrane, zelenjavne in sadne odpadke, jajčne lupine, pokvarjene prehrambene izdelke, gnilo sadje, papirnate robčke, brisače in serviete, filter vrečke, čajne vrečke, kavne usedline, odpadno vejevje - razrezano, travo, listje, odmrle rastline, plevel, …, lase, perje, volno, žagovino in drobne lesne odpadke, …vse odpadke, ki se lahko organsko razgradijo.

V zabojnik za zbiranje BIO odpadkov NE ODLAGAJTE: Tekočih ostankov hrane – juhe, masti, jedilnih in drugih olj, ostankov živali,…

POMEMBNO: Z vsakodnevnim ravnanjem se je potrebno zavedati, da lahko s pravilnim ločenim zbiranjem zmanjšate količine odpadkov za odlaganje in omogočite ponovno uporabo nastalih odpadkov. Vljudno vas naprošamo, da navodila za pravilno ločevanje odpadkov upoštevate, saj bomo izvajali kontrolne preglede vsebine odpadkov, vsako nepravilno odlaganje v nenamensko opremo za zbiranje pa se sankcionira po Odloku o ravnanju s komunalnimi odpadki vaše občine. Navodila za pravilno ločevanje odpadkov lahko najdete tudi na naši spletni strani: http://www.cistomesto.si/kako-locujemo za vsa dodatna vprašanja smo vam na voljo po e-pošti: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. ali na telefonu na 02 780 90 20.

Hvala ker ločujete!
Vaš zbiralec odpadkov, Čisto mesto Ptuj.

Lokalne volitve 2022

Katalog informacij javnega značaja
V želji po odpravi omenjenih pomanjkljivosti smo v sodelovanju z Inštitutom za lokalno samoupravo in javna naročila Maribor uredili
Katalog informacij javnega značaja Občine Dornava
KIJZ