Javni zavod TNP v sodelovanju z deležniki in strokovnjaki na področju urejanja poti v letošnji sezoni pristopil k sanaciji erozijskih žarišč in posledično vzpostavil novo učno pot. Vključeni sta tudi spominski tabli na smučarsko tekmo leta 1945.
S strani Občine Bovec se je sestanka udeležil Milan Štulc, Log pod Mangartom so zastopali Brane Vidmar, direktor Razvojne zadruge Log pod Mangartom, Igor Černuta, predsednik KS Log pod Mangartom, Peter Mlekuž, predsednik TD Log pod Mangartom, Janez Kavar in Matija Perko iz ZVGS, Igor Mlakar, zunanji izvajalec za sanacijo erozijskih žarišč in ureditev učne poti, Javni zavod Triglavski narodni park pa so zastopali dr. Tit Potočnik, direktor, Aleš Zdešar, strokovna služba in Majda Odar, Informacijsko izobraževalna služba.
Učna pot je namenjena učinkovitemu usmerjanju obiska in ureditvi dostopa proti razglednemu grebenu in jeziku nad Belopeškimi jezeri. Ker je smiselno, da se v učno pot vključita tudi spominski tabli na smučarsko tekmo 10. gorske divizije ameriške vojske leta 1945, ki sta bili na pobudo Združenja vojaških gornikov Slovenije (ZVGS) in ob pomoči Občine Bovec postavljeni leta 2013, so se na sestanku dogovorili vse potrebno za izvedbo. Ker sta spominski tabli tudi dotrajani, bo ZVGS poskrbel za prenovo teksta in vsebine, TNP pa bo v sklopu projekta financiral obnovo.
Skupaj so se dogovorili, da ostaneta na istem mestu, saj od tam pogled seže naravnost na melišče, kjer se je tekma odvijala, hkrati pa na tem mestu obiskovalec ne posega v naravno okolje. Z dogovorom so zadovoljni vsi udeleženci sestanka.
Mangartsko sedlo je prepoznano kot eno izmed najbolj obiskanih območij Triglavskega narodnega parka. Osrednji motiv različnih ciljnih skupin je obisk vrhnjega dela razgledne panoramske ceste z razglednim jezikom. Zadnji odsek ceste od podora pod Rdečo skalo (cca 1950 n.m.v.) je sicer uradno zaprt, zato je bil pritisk na obstoječe poti od parkirišč mimo planinske koče na sedlo bistveno povečan.
»Na območju Mangartskega sedla je kot posledica kombinacije naravnih razmer, močno povečanega obiska, odsotnosti vzdrževanja poti in odsotnosti učinkovitega usmerjanja obiskovalcev, v preteklem obdobju nastala razvejana mreža poti, od katerih so se nekatere ob nalivih poglobile v erozijska žarišča. Erozija je nato povzročala nastanek vedno novih poti. Javni zavod TNP je v sodelovanju z deležniki in strokovnjaki na področju urejanja poti v letošnji sezoni pristopil k sanaciji erozijskih žarišč in posledično vzpostavil novo učno pot, namenjeno učinkovitemu usmerjanju obiska ter ureditvi dostopa proti razglednemu grebenu in jeziku na Belopeškimi jezeri,« se uspešno izvedenega projekta veseli Majda Odar, ki je novo učno pot skupaj z Alešem Zdešarjem tudi prvič predstavila.
S postavitvijo zapore na zadnjem delu državne ceste Pri Mlinču – Mangartsko sedlo ter z omejevanjem dostopa z osebnimi vozili in uvedbo javnega prometa na predmetni državni cesti, se je intenzivnejše gibanje obiskovalcev vzpostavilo na dovozni poti do planinske koče in od planinske koče dalje po označeni planinski poti, ki vodi proti vrhnjemu delu sedla.
»Cilj letošnjega poletja s strani upravljavca TNP in ostalih deležnikov je bil vzpostavitev sodobne učno-pohodniške poti od odcepa z državne ceste mimo planinske koče do vrhnjega dela sedla, ki je izvedena ustrezajoč profilu obiskovalca tega območja. Učna pot ima dve izhodiščni točki, in sicer parkirišče pred zadnjim predorom in parkirišče pred zaporo. Obiskovalce usmerja proti sedlu mimo planinske koče. Atraktivna in poučna vsebina učne poti je zasnovana v sodelovanju z različnimi organizacijami. Za pomoč se zahvaljujemo vsem, ki so kakorkoli pripomogli k realizaciji. Učna pot Mangrt, bo uradno odprta predvidoma v juniju 2023,« je predstavitev zaokrožila Majda Odar.
Pripravil in foto: MILAN ŠTULC