Občina Bovec in KS Kal-Koritnica sta v okviru projekta Ribiška hiša – BREKA2 pripravili okroglo mizo Pomen ribolovnega turizma za Posočje in vpliv turističnih aktivnosti na ribolov in ribe.
Z okroglo mizo v Ribiški hiši v Kal-Koritnici, se je zaključil projekt Ribiška hiša – Breka 2. Projekt je sofinanciran s strani Republike Slovenije in Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. Osrednja tema je bila pomen ribolovnega turizma za Posočje in vpliv turističnih aktivnosti na ribolov in ribe, sodelovali pa so Viljem Kvalić, direktor Zavoda dolina Soče, Milan Berlot, predsednik Ribiške družine Tolmin, Blaž Zidarič, predstavnik Zavoda za ribištvo Slovenije, Tomo Sotenšek, direktor ribogojnice Faronika, Marko Gradnik, profesionalni ribič in promotor ribolovnega turizma na področju Julijskih Alp ter Katja Mrakič, moderatorka srečanja.
Dogodka sta se udeležila tudi župan Občine Bovec Valter Mlekuž in sodelavka z oddelka za gospodarstvo Cecilija Avsenik, prisotni pa so bili tudi lastniki nekaterih športnih agencij, ribiči in Adis Hrovat, zastopnik Gospodarskega interesnega združenja raftarjev Dolina Soče.
Zgornji tok reke Soče je še vedno območje, ki velja za enega najmanj onesnaženih področij v Evropi. Kar seveda omogoča preživetje veliki večini naravnih vrst. Ribiči iz vsega sveta prihajajo v dolino reke Soče predvsem zaradi ohranjenega okolja in v drugi vrsti ribolova. V reki Soči še vedno plava soška postrv, endemit, ki je že skoraj izumrl, a so ga uspeli ohraniti, prav zaradi dolgoletnih raziskovanj in delovanja mnogih ribičev, ribiških družin in Zavoda za ribištvo Slovenije. Soška postrv privablja ribiče iz vsega sveta, nekaterim je njen ulov glavni razlog za prihod v Soško dolino.
Ribolovni turizem je okolju in naravi prijazen in sodi v oznako zelenega turizma. Ribolovni turizem ne prinaša dodane vrednosti samo tistim, ki prodajajo ribolovne dovolilnice, ampak so ribiči znani po tem, da veliko potrošijo in so v veliki meri naravovarstveno zelo osveščeni. Ribiški turisti so tisti, ki prihajajo v pomladnem in jesenskem času in s tem vplivajo na podaljšanje turistične sezone, posameznik pa potroši tudi okoli 500 € na dan. RD Tolmin letos beleži izjemen obisk, vendar se zavedajo, da je pritisk na Sočo prevelik. Vsi sodelujoči so se strinjali, da je pritisk vseh segmentov, ribičev, vodnih športov, gradbenih posegov v reko Sočo, preprosto prevelik, če želimo Sočo ohraniti za prihodnje generacije. Želja je, da se ne dela več na kvantiteti, temveč na kvaliteti.
Kakšen pa je vpliv turističnih aktivnosti in vodnih športov na ribolov in ribe? Turistično dogajanje v zgornji soški dolini je v poletnem času zelo pestro. Predvsem na reki Soči prevladujejo vodni športi, ki so v zadnjih letih potiskali ribolovni turizem v ozadje. Glede na to, da je reka Soča poleti prezasedena s kajaki in rafti, v tem času ribiči težko najdejo prostor zase.
Sodelujoči na okrogli mizi so se strinjali, da ribolov pomembno prispeva k turistični ponudbi Posočja in da je ribolov tista dejavnost, ki jo bodo v prihodnje tudi podpirali in vključevali v turistično ponudbo Posočja. Iskali pa so odgovore na vprašanja, kakšne so možnosti, da se najde ravnovesje med športi na reki Soči, ali bi lahko določene dele reke omejili tako časovno kot številčno, tako za ribolov kot za vodne športe, kakšne so prakse drugod po Sloveniji v smislu dvigovanja kvalitete ribolovnega turizma, ali bi lahko določene pritoke reke namenili omejenemu številu ribičev na dan, kako bi lahko vplivali na višjo kvaliteto ribolova, ohranjanju ekosistema in rib in doseganju višjih cen ribolovnih dovolilnic ter kakšne možnosti na tem področju sploh obstajajo?
Na koncu so zapisali določene želje, ki bi jim radi sledili. Glede promocije s strani Dolina Soče v prihodnje, so se spraševali ali naj se še promovira ribištvo v dolini reke Soče ali ne oziroma na katerih sejmih naj se to počne. Nujno je treba določiti, kakšen naj bo ribič, ki si ga želijo v dolini reke Soče. Podali so tudi pobudo, da se vodnike raftov oziroma kajakov izobrazi o ribiških vsebinah, kot so recimo pomen drstišč, kje ribe drstijo, kako se s plovilom približati ribiču in podobno.
Določene spremembe se že dogajajo na območju Triglavskega narodnega parka, kjer pripravljajo akcijski načrt upravljanja športnih in rekreacijskih dejavnosti na območju TNP. Predvsem je pomemben načrt nosilne zmogljivosti določenih najbolj obremenjenih točk kot na primer obisk Tolminskih korit, ki je omenjen z določenim številom obiskovalcev na dan. V pripravi je tudi nov Zakon o ohranjanju narave, ki bo prinesel določene spremembe. Prav tako bo določene spremembe prinesel Zakon o gostinstvu.
Želja je bila, da se vzpostavi določen red na reki Soči, ki se ga bo tudi upoštevalo in se bo temu primerno izvajalo tudi nadzor. Izrazili so tudi željo po spremembi veljavnega Odloka o plovnem režimu na reki Soči in reki Koritnici. Predvsem, pa so se zavzeli za povišanje kazni za črno kampiranje, napačno parkiranje in za povečan nadzor nad tem.
Okroglo mizo so zaključili z ugotovitvijo, da trenutno stanje kliče k ureditvi razmer na reki Soči in regulaciji preobremenjenosti doline v poletnem času z dnevnimi obiskovalci oziroma turisti.
Pripravil in foto: MILAN ŠTULC