V petek, 11. novembra, je v Bovec prispel sistem Gazex, v zadnjih dneh pa na kaninskem smučišču potekajo intenzivna dela za postavitev in vzpostavitev sistema. Dela izvaja Kaskader d.o.o..
Gazex je sistem za daljinsko proženje snežnih plazov, ki je na kaninskem smučišču že deloval, vendar je bil po zaustavitvi žičniških naprav v januarju 2013 v veliki meri uničen zaradi velikih količin snega in nekontroliranih snežnih plazov.
Prav načrtno proženje snežnih plazov je bistveno za zagotavljanje varne priprave prog in seveda smuke. Od leta 2016, ko je, zahvaljujoč pravim potezam Občine Bovec in posluhu države, ki je sofinancirala prenovo krožnokabinske žičnice, je bilo proženje snežnih plazov izvajano z eksplozivom, v največji meri pa helikoptersko v domeni s sosednjim smučiščem Sella Nevea. Prvi sistem je za minerja izjemno nevaren, v slabih vremenskih razmerah pa tudi nemogoč, za drugi, helikopterski poseg, pa mora biti vreme brez megle ali oblačnosti in brez vetra. To pa pomeni, da lahko do takrat zapade velika količina snega oziroma se medtem snežni plazovi sprožijo samodejno. Tudi urejanje prog lahko zato traja tudi več dni. Prav zato so tudi nad smučiščem Sella Nevea postavili sistem Gazex.
»Veseli me, da smo z MGRT oziroma ministrom Matjažem Hanom dosegli dogovor za financiranje vzpostavitve sistema Gazex s strani države, saj je zagotovitev sistema za proženje plazov eden od osnovnih pogojev za zagon zimske sezone. Z rebalansom smo ta sredstva že predvideli v proračunu Občine Bovec za leto 2022, gre pa seveda za enako višino na prihodkovni kot tudi na odhodkovni strani, in sicer v višini 457.000,00€. Gre za dogovor Občine Bovec z MGRT in SVRK. Seveda pa sem nadvse vesel tudi, da je oprema prispela pravočasno in da je Kaskader d.o.o. prevzel to zahtevno delo v visokogorju, kjer je že zapadel tudi prvi sneg,« ob tem zadovoljno poudari župan Občine Bovec Valter Mlekuž.
Sistem Gazex omogoča kontrolirano in načrtovano proženje snežnih plazov z računalnikom na daljavo v vseh vremenskih razmerah. V posebej za to namenjenem novem zabojniku na vrhu bodo nameščene plinske jeklenke, od tam do »topov« pa so speljane cevi, po katerih ob proženju spustijo mešanico plina in ob upoštevanju številnih varnostnih kod s pomočjo električnega vžigalnika sprožijo udar. Udar sproži zdrs snežnega plazu v količinah, ki ne ogrožajo žičniške infrastrukture, pripravljavci prog pa lahko začnejo z urejanjem prog. Na ta način bodo proge pripravljene v najkrajšem možnem času.
Zabojnik oziroma plinska postaja in ostala oprema bodo na svoje mesto prepeljani s helikopterjem, predvidoma jutri, 19. 11. 2022, od 8.00 naprej.
Zapisal: MILAN ŠTULC
Foto: KASKADER d.o.o., SLAVKO SVETLIK