Na objektu bivše banke, kmalu novega Turistično informacijskega centra Bovec v centru Bovca, je izvajalec del, Konec d.o.o., pristopil k zamenjavi strešne kritine.
Dotrajana kritina je ob večjih nalivih ponekod že zamakala, zato je Občina Bovec, ki je s podpisom pogodbe decembra 2020 objekt kupila od NKBM d.d., zdaj pristopila k zamenjavi strešne kritine. Včeraj so bakreno kritino odstranili, v naslednjih dneh pa bo izvajalec položil novo.
Dela bi sicer morali začeti že pred časom, tako kot pri vseh investicijah, pa je tudi pri tej prišlo do zamika načrtovanega začetka izvajanja del. Razlog več za takojšnjo zamenjavo kritine je tudi v tem, da je v notranjih prostorih že postavljena nova oprema novega TIC-a Bovec. Zato bi bilo tveganje, da bi dotrajana streha morebiti popustila in bi voda poškodovala notranjo opremo, neodgovorno in negospodarno.
Dela zajemajo odkrivanje bakrene strehe skupaj z obrobami in žlebovi ter prenos na začasno deponijo, dobavo in pritrjevanje paro prepustne folije na obstoječi opaž, dobava in prekrivanje strehe s pločevinasto kritino, dobava in prekrivanje slemena s slemenjaki, dobava in obijanje strešne konstrukcije nad prizidkom s slepim opažem debeline 24 mm in nosilne letve (kompletno s proti insekticidnim premazom na mestih odstranitve dotrajanega opaža), dobavo in vgrajevanje pločevinaste zidne obrobe, montažo žlebov razvite širine 33 cm iz plastificirane pločevine, skupaj z nosilnimi kljukami ter spojnim in nosilnim materialom ter seveda izvedbo vseh spremnih del.
Občina Bovec bo za ta poseg namenila oziroma pogodbena vrednost del znaša 28.854,74€ (brez DDV). Takoj po zaključku teh del in odpravi nekaterih pomanjkljivosti na notranji opremi je predvidena selitev TIC-a v nove prostore.
V prostorih, kjer zdaj deluje TIC Bovec, pa je predvidena postavitev stalne razstave jamarstva na Slovenskem, seveda s poudarkom na jamskem svetu Kaninskega pogorja. V njih bo zaživel tudi jamarski muzej, ki bo z zgodovino razvoja jamarstva oziroma speleoloških odkritij v Sloveniji izjemen doprinos k spoznavanju podzemnega sveta pri nas.
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC