OS je najprej sprejel predlagani dnevni red in potrdil zapisnik 19. redne seje, v nadaljevanju pa so obravnavali Proračun Občine Bovec za leto 2022 – drugo branje.

Glede na finančno zmožnost so bile vse pripombe svetnikov po prvem branju upoštevane in so izražene v drugem branju.

Občinski svet Občine Bovec je soglasno sprejel tri sklepe:

  1. Občinski svet Občine Bovec sprejme Odlok o proračunu Občine Bovec za leto 2022
  2. Občinski svet Občine Bovec sprejme kot sestavni del Proračuna Občine Bovec za leto 2022 priloženi Načrt ravnanja z nepremičnim premoženjem Občine Bovec za leto 2022, ki vsebuje Načrt pridobivanja nepremičnega premoženja 2022 in Letni načrt razpolaganja s nepremičnim premoženjem Občine Bovec 2022.
  3. Občinski svet Občine Bovec v skladu s drugim odstavkom 24. člena Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti – ZSPDSLS (Uradni list RS št. 11/18 in 79/18) pooblašča župana Občine Bovec, da načrt ravnanja z nepremičnim premoženjem pod 8.000,00€ lahko sprejme sam. Skupna vrednost lahko znaša največ 20 odstotkov skupne vrednosti načrtov ravnanja z nepremičninami v letu 2022 (drugi odstavke 27. člena Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti).
  4. Predstavitev dogovorov s civilno iniciativo glede Letališča Bovec

Župan Občine Bovec Valter Mlekuž je svetnikom v uvodu še enkrat predstavil način, kako je bila podpisana pogodba z upravljavcem Letališča Bovec in transparentnost izvedbe Javnega razpisa Občine Bovec, ki je bil pripravljen in izveden v skladu z veljavno zakonodajo, tako kot vsi razpisi Občine Bovec.

Povedal je tudi, da je bil postopek razpolaganja v decembru 2021 zaključen in 23. 12. 2021 podpisana Pogodba o najemu in upravljanju ter obratovanju Letališča Bovec z edinim prijavljenim kandidatom. Sklenitev le-te je bil pogoj, da letališče ne izgubi obratovalnega dovoljenja.

Ukrepi za zmanjševanje hrupa v zvezi uporabe Letališča Bovec so zajeti že v sami pogodbi oziroma so na podlagi podpisane pogodbe uvedeni s strani upravljavca in niso plod pogovorov s civilno iniciativo, bili pa so predstavljeni predstavnikoma CI na sestanku na Občini Bovec, in so naslednji:

-Uporabniki letališča morajo striktno upoštevati hišni red, ki ga je predpisal upravljavec – operater.
-Letališče obratuje le v delovnem času, ki ga predpiše upravljavec – operater, ki je v času sezone od 01.04. do 31.10. od  09:00 ure in zadnjim pristankom ob uradni uri sončnega zahoda za LJBO. ( lokalni čas )
-Vsaka letalska dejavnost, ki se izvaja izven termina delovnega časa, mora biti najavljena in se posebej odobri, razen nujnih letov za potrebe reševanja in zaščite.
-Vzletanje zrakoplovov je v skladu z vremenskimi razmerami in stanju letaliških površin priporočeno v smeri steze 25 in odlet proti Žagi.
-Vzpenjanje in spuščanje na želeno višino  naj se vrši nad nenaseljeni področji – pri tem se izogiba uporabi prostora nad Bovcem in Čezsočo – tudi iz vidika varnosti glede izvajanja padalskih skokov nad letališčem.
-Pri letenju za potrebe padalstva se v največji meri izogibati odmetov padalcev na nižjih višinah – skoki 1000 m in 1500 m le izjemoma za potrebe nujnih treningov in šolanja.
-Po odmetu padalcev piloti padalskih letal po možnosti uporabljajo daljši prilet s čim manjšo obremenitvijo letala in s tem posledično zmanjšanjem hrupa.
-Nepotrebni nizki preleti naselja Bovec in Čezsoča se v celoti prepovedujejo.
-Letenje nad območjem Triglavskega narodnega parka se izvaja izključno na predpisanih višinah in točkah, kjer je to dovoljeno.
-Glede organizacije večjih letalskih ali padalskih dogodkov na letališču se preko sredstev javnega obveščanja predhodno obvesti širšo javnost.
-Nenujno šolanje in trenaža pilotov, ki zahteva letenje po šolskem krogu oziroma ožjem območju letališča se ne izvaja ali pa se omeji na minimum. O tem bodo obveščene vse letalske šole v Sloveniji.

Pogodba določa tudi, da mora upravljavec pred vsako poletno sezono predložiti režim obratovanja in hišni red, ki ga bo potrdil Občinski svet.

Jernej Stritih je v imenu CI podal mnenje, da pogodba po njihovem mnenju sama ne zagotavlja zmanjšanje hrupa in da bi morala Občina Bovec pred pripravo pogodbe z javno obravnavo doreči elemente pogodbe. Predlaga, da bi Občina ustanovila delovno skupino, ki bi zadevo bolj podrobno obravnavala, predlaga tudi Javno obravnavo in bi skupaj prišli do skupnih ciljev. Predlaga tudi sprejem Odloka o varstvu pred hrupom. S tem naj bi tudi upoštevali 353 podpisov, ki jih je zbrala CI.

Žarko Mlekuž je v imenu CI podal trditev, da niso proti letališču, temveč za zmanjšanje hrupa. Tudi njegov predlog je sprejetje sklepa za upostavitev delovne skupine, v kateri bi se spoštljivo pogovarjali o načinu delovanja Letališča Bovec.

Svetnik Miha Sotlar je pojasnil, da pogodba jasno določa način in pogodbeni odnos med Občino Bovec kot lastnikom in Aviofunom kot upravljavcem ter na podlagi napisanih pravil oziroma hišnega reda zagotavlja tudi zmanjšanje hrupa.

Zbranih 353 podpisov se pomembno zmanjšuje, saj je po objavi obrazložitve župana na KATV svoj podpis preklicalo večje število občanov, ki so navedli, da so bili zavedeni in so jim bile predstavljene neresnice v zvezi s prihodnjim razvojem letališča (npr. tovorni promet, ograditev letališča, letala naj bi letela podnevi in ponoči ipd….). Preklic so na Občino Bovec (v sprejemno pisarno ali direktno županu) sporočili telefonsko, po e-pošti ali pisno.

Svetniki, ki so razpravljali, so v večini povedali, da je seveda treba upoštevati veljavne podpise občanov in se zato z njimi pogovarjati, pogodbe pa pri tem ni potrebno in niti ne umestno spreminjati. Ustanovitev delovne skupine pa v razpravah niso podprli. Podprli pa so delo upravljavca in izrazili prepričanje, da pogodba dovolj dobro določa osnovna izhodišča, ki so podprta tudi s sprejetim hišnim redom in s tem zmanjšanjem hrupa na minimum. Vsi razpravljavci tudi zaupajo upravljavcu oziroma direktorju družbe Aviofun.

Damijan Cehnar, direktor Aviofuna, je povedal, da so že pred pogovori s CI pripravili ukrepe za zmanjšanje hrupa in se nepotrebnim aktivnostim že pred podpisom pogodbe odpovedali, da bi hrup s tem omejili na minimum. Glede na dvom enega izmed svetnikov glede zavarovanja odgovornosti s strani upravljavca je Cehnar povedal, da imajo višino zavarovanja odgovornosti v večkratniku zahteve pogodbe.

Župan Občine Bovec Valter Mlekuž je po daljši razpravi dal na glasovanje sklep, da bo sklical sestanek takoj, ko bodo epidemiološke razmere omogočale, na način, da bo župan imenoval tri osebe s strani Občine, maksimalno tri osebe lahko imenuje CI, prisotni bodo tudi predstavniki upravljavca.

Tak sklep je bil sprejet soglasno.

  1. Vzpostavitev javnega dobra

Sklep: Status grajenega javnega dobra lokalnega pomena pridobijo zemljišča kot navedeno v gradivu.

OS Občine Bovec je sklep soglasno potrdil.

OS Občine Bovec je potrdil še dva sklepa:

Predlog sklepa 1:
Občinski svet določi brezplačno plakatno mesto v centru mesta Bovec, to je na osrednjem bovškem trgu. Ta lokacija pride v poštev pri plakatiranju za parlamentarne in predsedniške volitve. Rezervna lokacija je pri kulturnem domu v Bovcu. Ostali pogoji plakatiranja so zakonsko določeni.

Predlog sklepa 2:
Občinski svet določi brezplačno naslednje plakatna mesta glede na običajne lokacije v naselju Trenta, Soča, Kal Koritnica, Log pod Mangartom, Bovec, Čezsoča, Žaga in Srpenica.

Na brezplačnem plakatnem mestu Občine Bovec se zagotovi enakopravno lepljenje in nameščanje plakatov 0,7 m x 1 m, in sicer vsakemu organizatorju po en plakat na enem plakatnem mestu za volitve v občinski svet in posebej za volitve župana. Plakatna mesta na panoju se označijo z zaporednimi številkami, dodelitev plakatnega mesta se opravi z javnim žrebanjem.

K vsem točkam dnevnega reda je na ej spletni strani OBJAVLJENO GRADIVO

Pripravil: MILAN ŠTULC