Na sestanku so bili izpostavljeni ukrepi na področju trajnostne mobilnosti in usmerjanja obiska na območju mangartske ceste in Loga pod Mangartom in Fratarice v letu 2022 ter sodelovanje z lokalno skupnostjo, ki je je v ožjem in v širšem pomenu nujno. Sestanek je bil vezan na tri vsebinske točke, in sicer je prva vezana na trajnostno mobilnost in nabavo in predajo električnega vozila v uporabo lokalni skupnosti in v tem kontekstu celostnih rešitev v Julijskih Alpah, druga na konkretno realizacijo učne poti Mangartsko sedlo v letošnji poletni sezoni, tretja pa načrtovanih korakih glede urejanja razmer na področju soteskanja na Fratarici.

Sestanek je vodila Majda Odar,vodja Informacijsko izobraževalne službe JZTNP, fizično ali preko zooma pa so se ga udeležili Valter Mlekuž, župan Občine Bovec, Branko Vidmar ,predsednik Razvojne zadruge Mangart, Peter Mlekuž predsednik TD Log pod Mangartom, Vilijam Kvalić, direktor Javnega zavoda za turizem Dolina Soče, mag. Jelena Hladnik in mag. Jana Vidic, sektor za ohranjanje narave MOP, Miro Kristan, PRC, Igor Mlakar in Erik Cuder, PD Bovec, Daniel Rojšek, ZRSVN-OE Nova Gorica, Marko Pretner, JZTNP in Robert Megušar, DRI.

Zbrane tako fizično v mali dvorani Kulturnega doma Bovec kot tudi prisotne preko ZOOM-a je prvi pozdravil župan Občine Bovec Valter Mlekuž in vsem izrekel dobrodošlico na skupnem sestanku:

 »Sezona je pred vrati in kaj kmalu bomo morali razmišljati, kako se bomo podajali na Mangartsko sedlo in Mangart. Veseli me tudi udeležba direktorja Razvojne zadruge Mangart Branko Vidmar. Sam vedno trdim, da dokler bodo ti ljudje na tej cesti delali in pomagali, ne vidim težav. Če se oni umaknejo, pa res ne vem, kako bi šlo naprej. So ekipa, ki jo je treba pohvaliti in verjamem, da bomo skupaj tudi letos lahko izpeljali sezono, kot smo si zamislili. V našem proračun je zagotovljen tudi sredstva, ki se jih pričakuje s strani Občine, proračun pa bo jutri v drugem branju gotovo tudi potrjen. Na ta sestanek sem prišel s še večjim veseljem, ker sem dobil namig o nabavi električnega vozila za izvajanje prevozov na Mangartsko sedlo. Verjamem,  da bomo na koncu sprejeli prave rešitve,« je poudaril župan Občine Bovec Valter Mlekuž.

Direktor TNP mag. Janez Rakar se je Občini Bovec najprej zahvalil, da je omogočila prostor in tehnično podporo za izvedbo sestanka in nadaljeval:

» Priznati moram, da sem vesel, da se danes pogovarjamo že o tretjem letu zapored o reševanju aktivnosti na mangartski cesti in na samem Mangartskem sedlu. To pomeni, da je bila pred dvema letoma zastavljena po odlična odločitev, seveda upoštevajoč vse izzive, do katerih je ob tem prišlo, ki še vedno so in tudi v prihodnosti še vedno bodo prisotni. Nikoli ne bomo rešili vsega stoodstotno, a že to, danes zopet sedimo skupaj in se pogovarjamo o tretjem letu režima na mangartski cesti je pozitiven znak. Če v preteklih letih ne bi naredili konkretnih pozitivnih korakov naprej, se danes verjetno danes ne bi sestali, temveč bi verjetno eden čez drugega robantili vsak iz svoje pisarne. To, kar se bomo danes dogovorili za letošnje leto pa bo zagotovo še en korak naprej. Kot je že župan omenil, bo eden od konkretnih pristopov zagotovitev električnega kombija, za katerega upam, da bo bistveno pripomogel pri samem obisku oziroma prevozih obiskovalcev na Mangartsko sedlo. Vsi danes zbrani smo tu z namenom, da te korake še pospešimo in izboljšamo, ne glede na to, da je verjetno s tem v zvezi veliko različnih mnenj, pa sem prepričan, da se bom tudi tako krat uskladili, tako kot v preteklih dveh letih. Delali bomo vse do dosega končnega cilja, ko bomo prav vsi zadovoljni in bomo ugotavljali, da delamo v korist vseh. Tako domačinov kot tudi obiskovalcev, turistov in upravljavcev TNP,« pa je v uvodnih mislih izpostavil mag. Janez Rakar.

Po predstavitvi in usklajevanju različnih mnenj, predlogov in vidikov, so ob koncu sestanka potegnili črto z zaključki, da bo TNP v sodelovanju z MOP letos s sredstvi Podnebnega sklada nabavil električni kombi in ga v uporabo predal lokalni skupnosti, namenjen pa bo tako za izvajanje prevozov na Mangartsko sedlo kot tudi za potrebe lokalne skupnosti za prevoze krajanov do zdravstvenih ustanov in podobno. V TNP, Dolini Soče in PRC si želijo, da bi to postal nekakšen primer dobre prakse oziroma vzorčen primer uvajanja in izvajanja trajnostne mobilnosti  na območju Julijskih Alp in širše.

Ureditev učne poti Mangartsko sedlo v poletni sezoni 2022 bo zajemala predvsem sanacijo erozijskih žarišč in vzpostavitev območju primerne interpretacijske poti od zadnjih parkirišč do vrha Mangartskega sedla. Hkrati so bili o tej nameri danes seznanjeni predstavniki vseh institucij, ki ob takih projektih podajajo soglasja ali sodelujejo pri projektu.

Končna ugotovitev v povezavi z urejanjem razmer na področju soteskanja v kanjonu Fratarica, je priprava ukrepov, ki bodo zagotavljali zadovoljstvo ZRSVN, TNP, lokalne skupnosti in v končni fazi tudi vseh uporabnikov, za kar je vzpostavitev reda edini način za popolno doživetje obiskovalcev.

zapisal: MILAN ŠTULC

foto: ROBERT KOKOŠIN