Bovškega župana Valterja Mlekuža je obiskal nekdanji župan Občine Naborjet-Ovčja vas Alessandro Oman in mu predal knjižna darila za Občino Bovec.

Alessandro Oman, ki je v omenjeni Občini županoval kar 15 let, je na spletni strani Občine Bovec zasledil prispevek o Prešernovi nagradi Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, ki jo je za svoje diplomsko delo Tipologija ledinskih imen v Bovcu, v katerem so zbrana ledinska in hišna imena v kraju Bovec in njegovi okolici, prejela Bovčanka Mija Bon.  Ker ga to področje še posebej zanima, saj je tudi sam napisal in izdal že nekaj knjig, v katerih obravnava tipologijo območja Kanalske in Železne doline, v eni pa posebej obravnava narečja tega območja, si je želel pridobiti Mijino diplomsko delo.

Hvaležen, da mu je s posredovanjem Občine Bovec Mija Bon svoje delo nemudoma poslala v elektronski obliki po elektronski, v tiskani obliki pa tudi po klasični pošti, je želel Občini Bovec in Miji Bon podariti svoja dela.

Bovškega župana Valterja Mlekuža je obiskal včeraj, ob obisku je stekla prijateljska beseda, pogovarjala pa sta se v slovenščini. Tudi nekatera Omanova dela so napisana v Ziljskem narečju, predvsem pa je narečja zajel v knjigi z naslovom NAŠA ŠPRAHA in v slikanici PO NAŠE. Seveda sta Mlekuž in Oman nekaj besed namenila tudi položaju Slovencev v Kanalski in Železni dolini, oba pa sta poudarjala pomembnost ohranjanja narečji in etnoloških značilnosti ter kulturnih in zgodovinskih izročil posameznega območja.

Knjige, ki jih Oman je podaril Občini Bovec, zdaj bogato dopolnjujejo knjižnico županove pisarne. Župan Občine Bovec Valter Mlekuž se je Omanu »oddolžil« z zgoščenko Buških čeč in knjigo o Bovškem.

Zapisal in foto: MILAN ŠTULC