Ob prejemu laskavega priznanja Ambrožu Čopiju, nagrade Prešernovega sklada RS, je skladatelja danes sprejel župan Občine Bovec Valter Mlekuž.

Župan Občine Bovec je želel skladatelju Ambrožu Čopiju osebno čestitati za prejem visoke nagrade, zato ga je povabil k sebi v pisarno. Le ta se je povabilu z veseljem odzval, na prijetnem srečanju pa se je Valter Mlekuž ob čestitkah za nagrado, Ambrožu Čopiju zahvalil tudi za vse njegovo delo, ki ga je na kulturnem področju ustvarjal na Bovškem, po vsej Sloveniji, Evropi in svetu:

» Res smo vsi zelo ponosni na tvoje delo, sam pa moram reči, da sem zelo ponosen tudi na to, da ime Bovškega nosiš v svet ne le z ustvarjanjem, temveč ob vsaki priložnosti poveš, da prihajaš iz Bovca.  Na Občini se trudimo, da kulturne dejavnosti tudi finančno podpiramo v največji možni meri, kar se odraža tudi skozi številne kulturne prireditve, ki jih pripravljamo v organizaciji Občine ali pa je Občina soorganizator in pokrovitelj. Brez duhovnih in strokovnih vodij, kakršen si ti, pa vsega tega vsaj v tako veliki meri zagotovo ne bi bilo. Izražam ti hvaležnost tudi v imenu naših občanov. Ob tebi se je kalilo tudi kar nekaj uspešnih glasbenikov in pevskih zborov. Mladi iščejo zgled in v tebi so ga našli in ga zagotovo vedno bolj cenijo. Zato res iskrena hvala za vse kar si že in kar boš še naredil v svojem ustvarjalnem opusu. Še naprejti želim še veliko ustvarjalnosti in uspehov.«

Župan Valter Mlekuž je Ambrožu Čopiju v zahvalo predal simbolično darilo Občine Bovec, grafiko starega bovškega trga, ki ga je sprejel s hvaležnostjo. Ob zahvali za to županovo pozornost, ki se je je zelo razveselil, je v klepetu Čopi med drugim izpostavil tudi eno izmed njegovih želja:

»To so izjemno lepi trenutki, ki so tudi medijsko zelo odmevni, ampak take pozornosti pa še posebno sežejo do srca. Ob tem se spomnim človeka, ki me je navdušil za glasbo in mi vlil tudi prva znanja. To je slovenski skladatelj, dirigent in pedagog, gospod Dane Škerl. Menim, da bi morali tudi njemu, podobno kot recimo Iti Rini, po kateri nosi ime velika dvorana Kulturnega doma Bovec, nameniti neko podobno pozornost. Dejansko imamo v Bovcu tako veliko in logistično dobro opremljeno dvorano, ki so tudi v slovenskem prostoru redkost, da omogoča tudi orkestralne nastope. Morda je to priložnost za razširitev že zdaj bogatega kulturnega dogajanja na še nekaj več, verjetno na neko festivalsko dogajanje. Po svetu so tudi majhna mesta poznana po odmevnih festivalih in privabljajo ljudi z vsega sveta, kar bi pomenilo tudi za Bovško nadgradnjo turistične ponudbe oziroma razvoj tako imenovanega »kulturnega turizma«.

Pri tem je Ambrož Čopi ponudil tudi svojo pomoč, saj meni, da je največkrat bolj potreben duhovni organizacijski del, kot pa tisti finančni. Izjemno je pohvalil odločitev, da je bila ob kulturnem prazniku dana priložnost Ani Kravanja, da se je lahko predstavila domačemu poslušalstvu. Prepričan je, da je treba mladim dati vedno priložnost, saj se na ta način tako v času študija in vzpona kot tudi potem, ko se morda že uspeli in se odselili drugam, radi vračajo v domači kraj.

»Resnično hvala za sprejem, saj je ob tem človeku toplo pri srcu. Še posebno, ko te tudi Bovčani ustavijo na cesti, te pokličejo ali kako drugače izrazijo pohvale. To so trenutki, ko začutiš, čeprav si prepotoval ves svet, da si dejansko doma. Prepričan sem, da lahko samo v sodelovanju med ljudmi ustvarjamo presežke,« je ob koncu dejal Ambrož Čopi,  skladatelj, dirigent, glasbeni pedagog in neutrudni organizator, ki s svojo ustvarjalnostjo navdušuje številne izvajalce ter poslušalce po Evropi in drugih celinah, z umetniško strastjo in predanostjo glasbi pa navdihuje mlade glasbenike ter jih z nalezljivo vnemo spodbuja h kreativnemu delu.

Zapisal in foto: MILAN ŠTULC