| 26.
jan
2012
| Notranjski muzej Postojna razstavlja izjemno geološko razstavo - najstarejši fosilni morski konjički na Zemlji |
V sredo, 25. januarja 2012, so v pritličnih razstavnih prostorih Notranjskega muzeja odprli gostujočo geološko razstavo, kjer je na ogled tudi edinstven in edini ohranjen odrasli primerek morskega konjička, ki ga zaradi izjemnosti sicer hranijo pod posebnimi pogoji. Ti konjički so popeljali sloves najditeljev, Tunjiškega gričevja in Slovenije v svet. Stari so približno 12,5 milijonov let. Fosilov morskih konjičkov doslej niso odkrili še nikjer, razen v Tunjicah. Gostujočo razstavo je pripravil Medobčinski muzej Kamnik s sodelovanjem geološkega krožka iz OŠ Komenda Moste ter Prirodoslovnim muzejem Slovenije.
Poučni zgodovini in razvoju slovenske geologije sledi spoznavanje čudovitih primerkov okamnelih odtisov živih bitij, ki so jih geologi našli predvsem v Tunjiškem gričevju, na območju Komende, Podgorja in okolice. Na odprtju so avtorji obiskovalce popeljali skozi zgodovino geoloških raziskav. Posebno mesto so namenili Simonu Robiču, ljubiteljskemu geologu v 19. stoletju, prvemu slovenskemu speleologu, ljubitelju narave in župniku. Zbral je čez tisoč primerkov z okoli 130 vrstami. Robičeva zbirka fosilov, ki jo hrani Prirodoslovni muzej Slovenije, je izrednega pomena tako s stališča zgodovinske kot naravne dediščine. Najbolj značilen del zbirke predstavljajo tudi v Notranjskem muzeju. Velikega pomena za popularizacijo in vzgojo na področju geologije imajo Geološko društvo ter geološki krožki.
V posebni vitrini se predstavljajo učenci geološkega krožka »Kamenkost«, ki ga že 17 let neutrudno vodi njihov mentor Edo Grmšek na OŠ Komenda Moste. Medobčinski muzej Kamnik je v letu 2010 skupaj s sodelavci: dr. Juretom Žaloharjem, Tomažem Hitijem, Edom Grmškom in mag. Matijo Križnarjem, postavil zanimivo geološko razstavo z naslovom »Fosili iz okolice Kamnika«. Razstava zaradi unikatnih fosilov, predvsem fosilov najstarejših morskih konjičkov, ki sta jih najditelja Jure Žalohar in Tomaž Hitij leta 1997 odkrila v Tunjicah, vzbuja precej zanimanja po Sloveniji in širše v svetu. Objavila sta številne članke o teh izjemnih najdbah prikupnih živalic tako v domači, kot tudi svetovni poljudni in znanstveni literaturi. V želji, da bi te izjemne najdbe predstavili tudi širši slovenski javnosti, so lani začeli z gostovanjem omenjene razstave po slovenskih šolah, muzejih in zainteresiranih institucijah. Na povabilo Notranjskega muzeja Postojna prinašajo del čudovitega okamnelega sveta v sicer dominantni svet »človeške ribice«.
Odprtja so se udeležili tudi avtorji, razstavljalci in strokovni in muzejski predstavniki: dr. Jure Žalohar, Tomaž Hitij, Edo Grmšek, mag. Matija Križnar in kustosinja Janja Železnikar in učenci geološkega krožka »Kamenkost« iz OŠ Komenda Moste. Zbrane sta najprej pozdravila strokovni vodja Notranjskega muzeja Anton Velušček in direktorica kamniškega muzeja mag. Zora Torkar.
Razstava bo na ogled do 12. maja 2012.
| |