Občina Postojna
28. okt 2011
Ob dnevu spomina na mrtve – »položiti svečko na grob svojcem je poklon, naj bo hkrati prijazen do okolja«

Akcija Zeleni odtis za čistejše okolje, ki so jo zasnovali v Službi za odnose z javnostmi na Ministrstvu za okolje in prostor RS se ob prihajajočem 1. novembru sporoča: »Letos prižgimo svečko manj in se pridružimo akciji za manj odpadkov na pokopališčih!« Namesto pravih, prižgete tistim, ki se jih radi spominjate, e-svečko.

Pogoji za ločeno zbiranje odpadkov na pokopališčih v občini Postojna so vzpostavljeni, vendar pa odzivi obiskovalcev pokopališč na ločeno oddajanje odpadkov niso najboljši. Da se bo zapisani ukrep bolje sprejel, v nadaljevanju zapisujemo nekaj razlogov, zakaj je dobro ločevati odpadke in zakaj mora biti ločevanje odpadkov del našega življenja.

V občini Postojna je 16 pokopališč na katerih je od lanskega poletja omogočeno ločeno oddajanje odpadkov s pokopališč. Tako je v prvi vrsti omogočeno ločeno oddajanje sveč in pa tudi embalaže ter cvetja in drugih bioloških odpadkov z grobov, kot to določa zakonodaja. V Sloveniji državljani letno proizvedemo 25 milijonov odpadnih sveč, kar znaša preko 4.000 t odpadkov. V občini Postojna letno nastane okoli 30 t odpadnih sveč s pokopališč, glede na to, da so odpadne sveče izredno lahke, to pomeni preko 300 m3 odpadkov. Ker se do sedaj odpadnih sveč ni ločevalo, so se kot mešani odpadki odlagale na postojnskem odlagališču. To pa lahko označimo kot nepotrebno, potratno in zelo neokoljsko, kajti večino elementov odpadnih sveč se da reciklirati ali energetsko izrabiti. Z reciklažo privarčujemo surovino in energijo za izdelavo novih sveč ter s tem zmanjšamo vplive na okolje. Da pa bi bila reciklaža učinkovita, je potrebno odpadke ločiti na izvoru, da se med sabo ne umažejo. Velikokrat majhne stvari pripomorejo k boljšemu življenju in ločevanje odpadkov na izvoru je tista majhna stvar,  ki lahko izboljša življenje vsem nam.


Mnogim ljudem, če že ne večini, je všeč urejeno mestno ali vaško pokopališče. Ljudje imajo pokopališča za odsev prebivalcev kraja in zato Slovenci na izletih radi pogledamo tudi na tuja pokopališča. Marsikaterega zato zmoti, da je v zadnjem času na pokopališčih kar naenkrat veliko posod za odpadke, ki so povrhu še pisane, da kar bodejo v oči.  Pripomnijo predvsem, da bi bilo bolje, če bi bile posode skrite. Vendar pa glede na dosedanje rezultate, lahko rečemo, da so posode še premalo opazne. Tako obiskovalci pokopališč dajo malo pozornosti na to, kaj spada v posamezno posodo, največkrat se jim ne da izvleči odmrlih rož iz pogorjene sveče, med biološke odpadke pa brez pomisleka odvržejo tudi gospodinjske odpadke, ki jih sproti prinesejo s sabo, da si prihranijo pot. Ampak lahko se strinjamo, da je to slab prihranek.
Z recikliranjem ene tone odpadnih nagrobnih sveč se pridobi skoraj 300 kg plastike, 10 kg kovin in 6 kg baterij, ki bi jih poleg še 160 kg nečistoč drugače odvrgli na odlagališče. Sveče v Sloveniji predeluje podjetje Plastkom d.o.o., ki na Jesenicah v navezi z družbo za zbiranje odpadne embalaže Interseroh d.o.o., kot prvo podjetje v Republiki Sloveniji predeluje odpadne nagrobne sveče. V podjetju poudarjajo, da morajo biti za reciklažo izpolnjeni dve merili: najprej ustrezni zabojniki za odpadne sveče (z dovolj velikimi napisi), potem pa še zavest ljudi, da se ločevanja nagrobnih odpadkov tudi držijo. Seveda pa problematiko ločenega zbiranja odpadnih nagrobnih sveč zmanjšamo tudi z zmanjšanjem števila prižganih svečk, v čemer smo Slovenci v samem evropskem vrhu.

Na koncu naj obiskovalce pokopališč naprosimo, da upoštevajo navodila ločenega oddajanja odpadkov na pokopališčih in da naj prižgejo ob obisku groba kakšno svečko manj, kot bi sicer, da kupujejo preproste svečke, takšne, ki jih je možno čim lažje reciklirati in da naj ločevanje odpadkov vzamejo za del življenja in ne za nepotrebno obveznost, vsem obiskovalcem, ki za ločeno oddajanje odpadkov na pokopališčih že skrbite pa se zahvaljujemo.

Urban Pinter, univ. dipl. inž. grad.
Vodja Režijskega obrata Občine Postojna

 

Več na: http://svecamanj.si/stran/prizgisveco


Tiskaj