Občina Postojna
11. okt 2012
Svetovni dan duševnega zdravja je z Vezmi in Šentom odmeval tudi v Postojni

Svetovni dan duševnega zdravja beležimo že od leta 1992 in sicer na pobudo Svetovne federacije za duševno zdravje. Kampanja poteka vsako leto pod drugačnim geslom, njen cilj pa ostaja vedno enak – opozarjati širšo javnost o pomenu duševnega zdravja v družbi ter o vseh posledicah in razsežnostih tega problema. Duševno zdravje je ključnega pomena za družbo in posameznika, ne glede na narodnost, kulturo, politično, versko in družbeno-ekonomsko ozadje.

Tako smo v sredo, 10. oktobra, letos že dvajsetič zapored tudi Slovenci obeležili Svetovni dan duševnega zdravja, ki to leto poteka pod geslom »Depresija: svetovna kriza«. Do leta 2020 naj bi depresija postala eden najpogostejših vzrokov bolezni v razvitem svetu.

Svetovni dan duševnega zdravja je odzvanjal tudi v Postojni. Že dopoldan je Društvo za duševno zdravje in kreativno preživljanje prostega časa Vezi pripravilo zanimiv dogodek. Poimenovali so ga Odpihnimo predsodke.

V nebo so spustili balone in pripravili lično  stojnico, kjer so prestavili promocijske materiale, publikacije in letake, predvsem pa tudi lepe izdelke. Društvo Vezi ima sedež v Štorjah pri Sežani, ima pet stanovanjskih skupin, eno od teh v Postojni.

Društvo za duševno zdravje in kreativno preživljanje prostega časa »VEZI« je nevladna organizacija, ki deluje na področju duševnega zdravja že 13 leto. Vsa ta leta na različne načine obeležujemo Svetovni dan duševnega zdravja, ki ga praznujemo 10.10. Kljub temu, da se vsakoletni dogodki med seboj malo razlikujejo, stremijo vedno znova k istemu cilju –   ozaveščati širšo javnost o pomenu duševnega zdravja v družbi ter o vseh posledicah in razsežnostih tega problema v družbi.  

Mag. Katarina Tomažič, strokovna vodja društva, je ob tem zapisala:

»Letos smo Dan duševnega zdravja obeležili z več dogodki:
- s promocijsko – informativnimi stojnicami, ki smo jih imeli v Sežani, Komnu in Il. Bistrici. Mimoidoče smo informirali o problematiki duševnega zdravja in ne malo je bilo takih, ki so se zadržali v naši družbi,
- z udeležbo nogometne ekipe društva »VEZI« na turnirju, ki ga je organiziralo Društvo Novi Paradoks v Senožetih, kjer so naši fantje pomerili z nogometnimi ekipami društva Novi Paradoks, Šent, Ozara in Altra in zasedli odlično 2. mesto,
- »ODPIHNIMO PREDSODKE« - pisani baloni so ob 11 uri na trgu izpred Hotela Kras poleteli visoko v nebo in želimo si, da bi vsi predsodki, ne zgolj tisti o duševni bolezni,  svoje mesto imeli zgolj tam. Pri izvedbi tega edinstvenega projekta so se nam pridružili: Dijaki in učitelji SGLŠ-zdravstveni program, uslužbenci CSD Postojna, ga. župan Občine Postojna gospod Jernej Verbič in uslužbenci Občine Postojna, uporabniki psihiatričnih storitev dr. Mirjane Damej in dr. Andreja Fabič, Vrtec in OŠ Postojna Miroslava Vilharja in OŠ  Anton Globočnik, dom upokojencev Postojna, prostovoljci, Člani širše skupnosti in MC Postojna, Društvo Šent in Karitas Postojna.
- z zanimivim predavanjem dr. Mirjane Damej, spec. psih. z naslovom: Krizno dogajanje v svetu in njegov vpliv na duševno zdravje, ob 17 uri v veliki sejni dvorani Občine Sežana.

Duševna bolezen ne izbira, žal, prizadene lahko vsakega izmed nas, morda naše prijatelje, sorodnike ali znance. Zdravje je pomembno in ne vemo dokler ga imamo. Zato je pomembno, da stopimo k tistim, ki imajo s duševnim zdravjem težave, saj to občutijo na vseh področjih svojega življenja. Takih akcij ne moremo izpeljati brez dobrih sodelavcev, prijateljev in tistih, ki verjamejo v naše delo. Zato se za sodelovanje in podporo zahvaljujemo vsem, ki z nami sodelujejo, še posebej pa Občinama Postojna in Sežana, ki sta nam omogočili izvedbo dveh velikih dogodkov. Hvala Vsem.«

 

Dogodka se je s pozdravnim nagovorom udeležil tudi župan Občine Postojna Jernej Verbič in med drugim izpostavil bistvo:

» Naj gredo besede »drugačni«, ki so zapisane na balonih, daleč stran od nas. Naj jih odpihne iz naše zavesti. Medse moramo sprejeti vse, čeprav se morda nam zdijo drugačni.  To ni bolezen, ki traja le kakšen dan in tudi ni rana, ki jo obvežemo in se pozdravi. Skrb za duševno zdravje je dolgotrajen proces, v katerega se moramo vključiti mi vsi.«


 

V ŠENT-ovih enotah po Sloveniji so na dan duševnega zdravja priredili dneve odprtih vrat, promocijske stojnice, predstavitve programov v skupnosti, igrali nogomet, hodili za duševno zdravje ter v znak solidarnosti, prevzemanja skupne odgovornosti ter za ozaveščanje delili simbolne zelene pentlje ter svinčnike s slogani.

Posebej želijo širšo slovensko javnost opozoriti, da težave v duševnem zdravju lahko prizadenejo vsakega izmed nas! In da je naša skupna odgovornost, da to preprečimo. Pri tem so lahko v veliko pomoč družinski člani, prijatelji, nevladne organizacije na področju duševnega zdravja, skupine za samopomoč in različne podporne skupine za svojce in osebe s težavami v duševnem zdravju.

V enoti ŠENT Postojna so na pobudo svojih članov prejšnji mesec pripravili prvi ustvarjalni dan, ki so ga poimenovali »Ti povem kako mi je, poglej na platno«. K sodelovanju so povabili kar nekaj likovnikov, tudi iz akademskih krogov kot tudi ljubiteljev, ki so na likovnem področju že veliko ustvarili in dosegli.

V avli Inštituta za raziskovanje krasa Postojna je potekala osrednja prireditev s prijetnim kulturnim programom in odprtjem slikovite razstave, ki si jo lahko še ogledate in tudi kupite nastala dela, ki so bila od ustvarjalcev darovana enoti ŠENT Postojna.


uvodoma je udeležence prireditve toplo pozdravila Anamarija Samec, univ.dipl.soc., vodja enote ŠENT Postojna

Likovni ustvarjalci so z udeležbo na ustvarjalnem dnevu z druženjem in kreativnostjo večplastno prispevali k ozaveščanju glede pomena duševnega zdravja za posameznika in lokalno skupnost ter prispevali k destigmatizaciji oseb s težavami v duševnem zdravju in ne nazadnje pripomogli k ozaveščanju o pomenu skrbi za duševno zdravje z lastno aktivnostjo.

Pomen ustvarjalnosti v psihosocialni rehabilitaciji je predstavila, mag. psih. Samanta Eler

 

Vzporedno s tem se namreč odvijajo pomembni procesi, ki blagodejno vplivajo na počutje, kognitivne funkcije, dvig posameznikove samozavesti in utrjevanje občutka lastne vrednosti. Ob tem se odvija tudi proces socialnega in lastnega opolnomočenja udeležencev ter utrjevanje pomena delovno-kreativnega procesa za dvig kakovosti življenja posameznika. Najpomembnejši pa je seveda vzajemen odprt stik z ljudmi in okoljem na sploh.

 

Za zaključek srečanja pa je udeležence in goste pričakala velika razkošna miza, polna sladkih in drugih dobrot, ki so jih Šent-ovci pripravili sami.

tekst pripravili: POLONA ŠKODIČ in mag. KATARINA TOMAŽIČ,strokovna vodja društva VEZI

uredil: MILAN ŠTULC

foto: STUDIO ATELJE

         KARMEN MARGARIT, dipl. soc. del.


Tiskaj