Dogodki preteklosti so za prihodnost zapisani v novi knjigi avtorice Vere Brgoč: ŽEJSKA TIGROVSKA TROJKA IN NJEN ČAS
Občina Postojna že vrsto let ob občinskem prazniku pomaga pri izidu novih knjig in na tak način poskrbi za obogatitev kulturnega prostora. Tudi letos sta bili na osrednji slavnostni prireditvi ob prazniku občine Postojna predstavljeni dve novi knjigi. Obema izidoma bo posvečeno posebno mesto na več predstavitvenih večerih; eden se je zgodil že včeraj, v sredo 25. aprila.
V dvorani Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU je bila v organizaciji Notranjskega muzeja Postojna in Društva TIGR Primorske prva predstavitev knjige z naslovom ŽEJSKA TIGROVSKA TROJKA IN NJEN ČAS avtorice VERE BRGOČ.
Obiskovalce so nagovorili direktor Notranjskega muzeja Postojna, Dejan Vončina, župan Jernej Verbič, in tajnik Društva TIGR Primorske, Lucijan Pelicon.
Župan domače občine je v svojem nagovoru poudaril pomen ohranjanja zgodovine za prihodnje rodove:
» Zares velik dar je knjiga. Prav tako, kot so velik dar in bogastvo naši spomini in spomini ljudi, ki jih ali pa smo jih poznali. V knjigi ostanejo za večno zapisani, ohranjeni in kot taki izročeni prihodnosti. Vojna je nepredstavljivo zlo vsakemu, ki je ni izkusil na lastni koži. Tesnoba in strah, nepredvidljivost in bolečina, a tudi velika srčnost in zagnanost, domoljubje in pogum. Vse to so izkušnje vojne naših prednikov in nauki, ki smo jih dolžni upoštevati in prenašati naprej.« Župan se je Veri Brgoč posebej zahvalil za njen večen prispevek zgodovini in pričevanju o dogodkih preteklosti našega okolja.
Vera Brgoč je pisala knjigo z veliko srčnostjo. Zdaj že pokojni predsednik Društva TIGR Primorske Franjo Batagelj je ob postavitvi obeležja Tigrovski trojki v Žejah, katerega odkritje je bilo v septembru 2006, podal Veri Brgoč vso podporo pri snovanju knjige. Rokopis nagovora Franja Batagelja ob postavitvi obeležja v Žejah, je kot spomin na podporo zapisom zgodovine, ga. Batagelj prav ob včerjašnji priložnosti izročila Veri Brgoč.
Po pozdravnih govorih je prevzela besedo Alenka Čuk, strokovna sodelavka Notranjskega muzeja, ki je orisala zgodovino nastajanja knjige.
V nadaljevanju je knjigo izčrpno predstavila tudi avtorica sama. Obiskovalci so s posebnim zanimanjem prisluhnili doživetemu pričevanju avtorice, ki je določene segmente knjige podala z veliko rahločutnosti in spoštovanja do opisanih dogodkov. Avtorica je poudarila pomen Žejske trojke v smislu borbe malega človeka za velike ideale. Posebej je poudarila vztrajnost in prizadevanje prebivalcev na našem področju pri ohranjanju vrednot slovenskega človeka in pri skrbi za ohranitev slovenskega jezika. S to knjigo je pridobila zgodovina na pivškem pomembno pričevanje, ne le očividcev, ampak tudi vseh, ki so bili na tak ali drugače način povezani z domoljubno organizacijo TIGR.