Občina Postojna
8. nov 2013
OB SVETOVNEM DNEVU DUŠEVNEGA ZDRAVJA

V začetku oktobra so člani Šenta obiskali stanovalce Doma upokojencev Postojna v delovni terapiji, kjer so jim najprej nekaj povedali o pomenu tega dneva (letošnji slogan poudarja pomen prepoznavanja in sovplivanja mentalnega in fizičnega zdravja v vseh življenjskih obdobjih) in jim pripeli zelene pentlje, ki simbolizirajo duševno zdravje in skrb za preventivo. Na plastenke, ki so jih uporabili kot keglje za podiranje mitov, so nalepili na lističih napisane splošno veljavne stereotipe (neresnice, katerim ljudje zelo pogosto verjamejo, ko govorimo o duševnem zdravju).


»Potem smo stanovalce povabili na našo stezo za podiranje mitov. Na vsakem keglju je bil napisan eden od predsodkov – mitov, ki spremljajo duševno motnjo. Vsakič, ko smo postavili kegelj, je nekdo prebral mit in drugi ga je poskušal podreti. V ta namen smo imeli rdečo žogo. Ko je nekdo podrl mit, smo prebrali tudi resnična dejstva in s tem razbili mit. Stanovalci so zelo radi vzeli v roke rdečo žogo in poskušali podreti keglje. Kar precej so se razživeli in pridružili so se nam tudi naključni mimoidoči, tako zaposleni kot stanovalci na poti po svojih opravkih,  med njimi tudi 96-letni gospod, še zelo čil, zdrav in bistrega duha. Ker jim je bilo zbijanje kegljev všeč in se nam je vedno še kdo pridružil, smo tudi po večkrat zbili iste mite – da bo še bolj držalo.Nazadnje smo izdelali tudi plakat z miti in resnicami o duševnem zdravju in ga v dnevnem kotičku Doma upokojencev Postojna prilepili na steno.


Imeli smo lep skupen dan, ljudem, ki jim je dom drugi dom, smo popestrili dan, pa tudi nam je bilo prijetno z njimi,  posebej še, ko smo videli, kako radi naredijo nekaj, česar že dolgo niso naredili in se obenem še nekaj naučijo.  In ko že govorimo o duševnem zdravju starejših oseb, lahko rečemo, da tudi takšne dejavnosti, kot je bilo naše skupno zbijanje mitov, lahko pomembno prispevajo k dobremu psihofizičnemu zdravju starostnikov skozi malo gibanja, učenja in druženja,« so o prijetnem in hkrati koristnem dogajanju zapisali Šentovci.


Že dan po tem dogodku pa so v DC Postojna pripravili pogovorno skupino z isto tematiko. Tudi ta dan je imel enak namen - ozaveščanje ljudi o duševnem zdravju v vseh življenjskih obdobjih, še posebej v zrelem življenjskem obdobju.

»Pridružili so se nam tudi uporabniki iz programa Socialne vključenosti. Na pogovorni skupini s čajanko in domačim jabolčnim zavitkom smo se dotaknili vprašanja, kaj duševno zdravje sploh je, kako ga ohraniti, oziroma kako skrbeti za dobro duševno zdravje. Govorili smo o sprejemanju drugačnosti, o stigmi, o depresiji, ki je v porastu in o tem, kako depresija ne izbira, saj lahko doleti vsakega izmed nas, ne glede na starost, izobrazbo, kulturo in socialni status. Obenem pa ozdravitev ni odvisna od osebnostnih oziroma značajskih potez in želje posameznika po ozdravitvi. Povedali smo še nekaj besed Alzheimerjevi demenci, ki je najpogostejša duševna motnja v starosti.  In opozorili na to, da je depresija v starosti pogosto spregledana in tako tudi ne zdravljena, simptomi pa pripisani starostnim težavam. Tudi tokrat smo se pozabavali s keglji, oziroma z zbijanjem mitov in tako zaključili naše druženje ob svetovnem dnevu duševnega zdravja.«

Pripravila: LJUBA REBOLJ

Foto: IVANKA SMRDELJ

         ŠENT POSTOJNA


Tiskaj