Občina Postojna
22. maj 2012
Kočija z lipicanci na obisku v Postojni

V petek 18. maja se je v organizaciji Združenja rejcev lipicanca Slovenije kočija v spremstvu lipicancev in mladih jezdecev najprej ustavila pred občinsko hišo, kjer je po protokolarnem sprejemu nanjo prisedel župan Občine Postojna Jernej Verbič, nato pa skozi središče mesta krenila proti Postojnski jami. Ustavila se je na ploščadi pred Jamskim dvorcem, kjer sta jo sprejela direktor družbe Postojnska jama d.d. Marjan Batagelj in direktor Kobilarne Lipica Tomi Rumpf. Dogodku je prisostvovala tudi množica navdušenih turistov. Lipicanska karavana je sicer krenila na pot iz Maribora že 12. maja in se ustavljala v različnih krajih po Sloveniji;  iz Postojne je nadaljevala pot proti Kopru. Namen obiska (tudi v vseh ostalih mestih, oziroma občinah) je bil podpis memoranduma med Združenjem rejcev lipicanca Slovenije in Občino Postojna o medsebojnem sodelovanju pri promociji lipicanca. Sicer pa se je celoten projekt navezoval  na praznovanje 432. rojstnega dne lipicanca, ki ga je Kobilarna Lipica slavnostno obeležila v nedeljo 20. maja. Številni dogodki, ki so se odvijali prek celega dne, so temu prazniku dali izjemen pečat.


Lipicance sicer poznamo vsi, o njih pa morda vendarle ne vemo dovolj, kljub temu, da so zaščitni znak Slovenije. Seveda pa so današnji lipicanci plod dolgoletnega truda rejcev, ki so zaslužni za to, da se lahko pohvalimo s tako lepimi primerki teh živali.
Poslanstvo Združenja rejcev lipicanca Slovenije je organizirana vzreja, razvoj in promocija avtohtone slovenske pasme konj lipicancev, ki sodijo med najstarejše kulturne pasme konj na svetu. Njihova vizija je povrniti slovenskemu lipicancu ugled, kakršnega je že imel. Cilji Združenja so: vrniti lipicanca v slovenske in evropske arene, povezovanje rejcev na vseh področjih, povečevanje števila članov, dvigniti nivo vzreje lipicancev in ohranjati kulturno dediščino Slovenije z nastopi lipicancev na kulturnih, športnih in protokolarnih prireditvah v državi.


Posamezniki, ki so imeli željo po organizirani reji lipicanca v Sloveniji, so se leta 1991 zbrali v Združenju rejcev lipicanca Slovenije. Združenje je tako postalo tudi polnopravni član Mednarodnega združenja lipicancev (LIF), v novi državi Sloveniji pa je bilo uradno registrirano naslednje leto. Ob ustanovitvi je Združenje štelo 38 rejcev, ki so imeli skupaj v lasti 170 lipicancev, od katerih je bilo 41 plemenskih kobil. Sodelovanje s Kobilarno Lipica, Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Biotehniško fakulteto v Ljubljani in Republiško strokovno službo je skupaj s strokovno organiziranostjo Združenja privedlo do tega, da je Združenje v letu 2000 pridobilo status društva, ki deluje v javnem interesu, leta 2006 pa je postalo priznana rejska organizacija.


Vsekakor je delovanje Združenja rejcev lipicanca Slovenija izjemno pomembno, pa ne zgolj z vidika promocije države, kot se prevečkrat poudarja, temveč tudi zato, ker je zgolj s trudom tistih, ki imajo znanje, izkušnje in željo, mogoče nadaljevati kvalitetno delo, to pa je pogoj za nadaljevanje vzreje dobrih in plemenitih živali.


Tiskaj