| 23.
sep
2014
| Film o feldmaršalu Borojeviću v postojnskem Kulturnem domu |
Občina Postojna je nameravala film o Svetozarju Borojeviću predstaviti že znotraj Kulturnega utripa poletja, vendar se je v želji, da bi dogajanje razširili tudi na jesenski čas odločila za predstavitev v septembru.
Svetozar Borojević von Bojna (1856-1920), vrhovni poveljnik soške fronte, edini Slovan s činom feldmaršala v avstro-ogrski vojski, je z dokumentarno-igranim filmom Feldmaršal Borojević - sledi vojskovodje, režiserja Jadrana Sterleta, vendarle vsaj nekoliko bolj približan slovenskemu narodu, s predstavitvijo v Postojni pa še posebej Postojnčanom, za katere je Svetozar Borojević von Bojna posebnega pomena.
Uvodoma je vse pozdravil in nagovoril predsednik Društva za ohranitev obeležji in praznikov 23. april Postojna, Jernej Knific in se zahvalil vsem, ki so omogočili, da je film ugledal luč sveta in tudi Občini Postojna, da je omogočila predvajanje v Kulturnem domu Postojna.
Svetozar Borojević von Bojna (1856-1920) se je rodil 13. decembra 1856 v Umetiću pri Kostajnici na Hrvaškem. Po rodu je bil krajiški Srb, prihajal je iz stare uskoške družine. Že od svojega desetega leta se je šolal na vojaških šolah, kasneje sodeloval pri avstro-ogrski okupaciji Sarajeva. Poveljeval je armadi, ki se je v Karpatih borila proti Rusom, leta 1915 je bil imenovan za vrhovnega poveljnika bojevanja na soškem bojišču, odlikoval se je v enajstih soških bitkah. Habsburška monarhija, ki ji je zvesto služil, je nato razpadla, slavni in opevani general pa je z usodo človeka brez domovine umrl v anonimnosti. Pokopan je na Dunaju.
foto: Svetozar Borojević von Bojna (1856-1920)
Film, ki ga je financirala občina Miren-Kostanjevica in je preveden v italijanščino, angleščino in nemščino predstavlja fotografije in pričevanja ljudi, pa tudi predmete, ki so bili v Borojevićevih rokah. Posnel in zmontiral ga je Jure Škrlep, snemali pa so ga v Postojni, Ljubljani, Ilirski Bistrici in Novem mestu. Slavnega vojskovodjo je upodobil Novogoričan Dragi Lazovski.
Ob koncu filma je na kratko spregovoril tudi župan Občine Postojna Jernej Verbič:
»Marsikdo ne ve, da je bil do leta 1917 Borojević v Postojni, kjer je bilo postajno mesto poveljstva, najstarejši Majlontarji pa še znajo povedati, kako je bilo takrat in vedo tudi, da je bil Svetozar Borojević von Bojna s strani vseh občinskih predstojnikov takrat imenovan za častnega občana Postojnskega,« je dejal župan Občine Postojna Jernej Verbič in se zahvalil Dragu Kodeletu za pobudo, da se Borojevićev lik bolje osvetli, in Občini Miren Kostanjevica in njenemu županu Zlatku Marušiču za posluh in sofinanciranje filma.
»Postojnčani smo vam hvaležni in se vam zahvaljujemo,« je poudaril župan Jernej Verbič in med drugim dodal, da je njegova družina Verbič s feldmaršalom Borojevićem družinsko prijateljevala. O tem v svoji knjigi o Soški fronti piše tudi Rudi Šimac. Izrazil pa je tudi prepričanje, da je to komaj začetek oživljanja Borojevićeve vloge za Slovence.
Nenazadnje je tudi režiser Jadran Sterle verjel, da bo film spodbudil ljudi, da bodo o Borojeviću še kaj povedali, dodali k že poznanemu še njihovo resnico, podatke ali morda predmete, kar bo še bolj osvetlilo osebnost Svetozarja Borojevića.
Pripravil: MILAN ŠTULC
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA | |