Občina Postojna
30. jan 2013
Defibrilatorji v tri postojnske vasi

Na Postojnskem so v treh vaseh postavljeni prvi javno dostopni defibrilatorji, ki so najnujnejši pripomoček za hitro posredovanje pri oživljanju. Nosilec akcije za nakup defibrilatorjev in tudi financer je Lista Krajevnih skupnosti »POPER« (Postojna, podeželje, ekologija, razvoj). V letih 2012 in 2013 so se za nakup odpovedali sredstvom, ki jim pripadajo po Pravilniku o sredstvih za delo svetniških skupin in samostojnih članov Občinskega sveta Občine Postojna.

z leve: Marko Simsič, Boštjan Stegel, Stojan Bolič

 

Za vse tri defibrilatorje so odšteli 8.000,00 €, za občino Postojna pa pomeni nabava in postavitev javno dostopnih defibrilatorjev prvi korak k izvedbi širše mreže javno dostopnih defibrilatorjev na lokacijah, ki so od centra oddaljene več kot 10 min. Splošno znano je namreč, da so za rešitev človeškega življenja ob zastoju srca pomembne prve minute. 

 

V občini Postojna je bilo nekaj defibrilatorjev sicer že postavljenih, vendar ti niso javno dostopni. Novi, javno dostopni defibrilatorji so postavljeni na gasilskem domu v Planini in na trgovinah v Bukovju in na Razdrtem. Za te tri lokacije so se odločili po posvetovanju z reševalcem na urgenci Postojna Stojanom Boličem. Razdrto je sicer res ob avtocesti, vendar je tudi izhodišče pohodov na Nanos in zelo tranzitna pot, Planina in Bukovje pa sta od centra oddaljeni celo več kot 10 min. Ob Boštjanu Steglu sta na novinarski konferenci sodelovala tudi predsednik Gasilske zveze Postojna Marko Simsič in reševalec pri Urgenci Postojna Stojan Bolič. 

Omenjeni defibrilatorji so torej vsakemu javno dostopni 24 ur, so ogrevani in pod alarmom, za uporabo pa so enostavni. Slediti je treba zgolj napotkom, ki jih defibrilator daje zvokovno v slovenskem jeziku, posebnost teh defibrilatorjev pa je tudi v tem, da ga lahko uporabljajo tudi gluhe osebe. Napotki za uporabo se za vsak korak posebej namreč tudi izpišejo.

Če občan, ki bi želel nuditi pomoč z defibrilatorjem, tega vendarle ne bo upal uporabiti, bo poklical na številko 112 in center bo preko pozivnikov nemudoma sprožil akcijo usposobljenih gasilcev za upravljanje z defibrilatorjem, ki so svoje znanje osvežili ali pridobili na  usposabljanjih. Teh je po 9 na vsak defibrilator, skupaj bo torej kar 27 gasilcev v stalni pripravljenosti na morebitno intervencijo. Župan občine Postojna Jernej Verbič je seveda nadvse pohvalil akcijo in prizadevanje pobudnikov za izboljšanje zdravstvene varnosti na območju Občine Postojna.

»Hitra pomoč in oživljanje ob zastoju srca je osnova za preživetje, javno dostopni defibrilatorji s preprosto uporabo pa tudi laikom omogočajo nudenje pomoči, kar je posebno v oddaljenejših naseljih in vaseh še kako dobrodošlo. Sicer pa so defibrilatorji pri oživljanju nepogrešljiv pripomoček tudi za usposobljene osebe,« je pozdravil novost Jernej Verbič. 

V naslednjem letu je želja Liste Krajevnih skupnosti »POPER«, da z lastnimi sredstvi poskrbi še za nabavo in postavitev dveh defibrilatorjev na južnem in severnem delu Občine. Na ta način bi postavili mrežo defibrilatorjev po najbolj oddaljenih vaseh. Defibrilatorje bi bilo dobro in smiselno postaviti po vseh drugih krajih po občini, ki so oddaljeni 10 minut in več od samega centra.  Defibrilatorji bodo vneseni tudi v državno mrežo.

Pripravil: BOŠTJAN STEGEL
Uredil: MILAN ŠTULC


Tiskaj