Občina Postojna
12. okt 2013
Mlade ideje za Evropo

Včeraj (petek, 11. oktobra) so dijaki skupaj s svojimi mentorji širši javnosti in medijem predstavili svoje ideje. Kot častni ambasadorji projekta so se zaključne prireditve in dinamične predstavitve rezultatov, udeležili evropski poslanci Milan Zver, Romana Jordan ter Tanja Fajon. Prisluhnili so idejam dijakov ter jih spodbudili za sodelovanje pri podobnih projektih. Od začetka do konca je mladim idejam prisluhnil tudi župan Občine Postojna Jernej Verbič in skupaj z ostalimi gosti ugotavljal, kako pomemben doprinos bodo imele v prihodnosti in za prihodnost ideje mladih.


 
Tematika zajema zelo široko področje novih vrst energij, ki ga so ga dijaki podrobneje razdelali ter dodali svoje ideje in razmišljanja. S pomočjo strokovnjakov na področju ekologije in energije, Matejo Kegel Kozlevčar (portal energetika.NET), Gorazdom Marinčkom  (slovenski e-foruma) ter dr. Borutom Likarjem (Univerza na Primorskem ter Inštituta za inovativnost in tehnologijo), so dijaki oblikovali predloge za oblikovalce politik, stroko in gospodarstvo.


 
Glavni cilj projekta je, da mladi skozi vodene delavnice spoznavajo institucije Evropske unije ter Evropo kot celoto in iščejo inovativne rešitve za Evropo 2030 na področju novih energij ter se ob tem naučijo politične participacije in aktivnega udejstvovanja v družbi. Prav tako si prizadevajo pričeti dialog o političnih vprašanjih med mladimi preko meja z izmenjavo pogledov in mnenj z drugimi mladimi iz različnih evropskih držav.
 
Dijaki so izoblikovali nove, inovativne rešitve pridobivanja novih energij v prihodnosti. Te ideje se danes morda še zdijo neuresničljive, vendar dijaki verjamejo, da bo razvoj v prihodnosti omogočal realizacijo njihovih idej. Nekaj idej, ki so zrasle skozi delo manjših skupin:

• avtocesta, ki bi absorbirala energijo avtomobilov, ki bi vozili po njej. S pomočjo te energije bi napajali vzporedno postavljeno železnico.
• Magmamat. Z vrtino, ki bi bila globoko v zemlji bi prišli do magme. Do nje bi črpali vodo in ta voda bi se uparila in na ta način bi izkoristili vročino zemlje za proizvodnjo elektrike.
• Čevelj, ki bi vseboval baterijo, ki bi jo polnili s pomočjo hoje. Medtem ko bi hodili bi vzmet polnila baterijo, ki bi jo lahko uporabljali v manjših napravah (mobitelih, tablicah ipd.)
• Okno, ki bi absobiralo energijo sonca, obenem bi pa bilo napolnjeno s CO2, ki bi deloval kot izolacijski material za vso hišo. Tudi vsi zidovi bi bili napolnjeni z CO2. S tem bi pridobili zelo dobro izolacijo, ki bi vzdrževala notranjo temperaturo.


 
Zaključna prireditev je vsebovala poleg energetskega tudi širši družbeno-ekonomski vidik. Dijaki so pripravili simulacijo parlamentarne debate, kjer so svoja stališča predstavile 4 različne stranke. Prva “MINP – Mladi in prihodnost” se je podrobneje ukvarjala s problemov “bega možganov” v Sloveniji in so tako predstavili različne rešitve zanj. Druga stranka “Prijatelji zemlje” se je osredotočila na 4 večje probleme: okolje in prostor, promet, kmetijstvo in brezposelnost, ki so jih poskusili rešili na način, ki postavi okolje na prvo mesto. Tretja skupina “Prijatelji zemlje” se je zavzemala predvsem rešitev problemov manjšin, socialno ogroženih ter mladih z manj priložnostmi. Četrta skupina »4MN – for mother nature« pa se je ukvarja z vprašanji, kako zmanjšati stopnjo brezposelnosti, ter kako povečati izvoz proizvodov in zmanjšati uvoz.


 
Na volitvah, katere smo izvedli med udeleženci prireditve je zmagala stranka “Prijatelji zemlje”. So pa dijaki poudarili, da so zmagovalci vsi, ki so se udeležili projektnega tedna. Predvsem so bili navdušeni nad evropskimi poslanci, ki so njihove ideje zelo pohvalili ter jih označili kot zelo napredne in vredne uresničenja. Predvsem so poudarili, da je pomembno, da so mladi aktivni in da se zanimajo za aktivno državljanstvo, trajnostni razvoj ter njihovo prihodnost.

Ob zaključku predstavitve je župan Občine Postojna, Jernej Verbič, udeležencem na delavnicah projekta izrekel spoštovanje in pohvalo za njihovo konstruktivno delo:

» Le timsko delo je tisto, ki lahko pripelje do najkvalitetnejših rezultatov. Pri timskem delu  so vsi členi enakovredni in hkrati prvi med vsemi. Vsi imajo tako pozicijo, da s konstruktivnim delom pripeljejo neko idejo, lastno ali pa idejo nekoga drugega iz skupine, do realizacije. Na tem temelji tudi osnovna ideja Evrope, mladi pa ste tisti, ki boste vaše ideje razvili do realizacije in to našo Slovenijo in široko združenje, ki ji pravimo Evropa, naredili prijaznejšo za življenje, produktivnejšo in kar je najbolj pomembno, prijazno tudi za vse bodoče rodove.«

Gostom je podaril protokolarna darila Občine Postojna, ti pa so se mu zahvalili za vso podporo temu in podobnim projektom, za katere ima Občina Postojna z njim na čelu, še posebno ko gre za mlade, zares velik posluh.

Projekt poteka v 26 evropskih državah, finančno ga pa podpira Robert Bosch Stiftung iz Nemčije, v Sloveniji ga pa izvaja Društvo mladinski ceh iz Ljubljane.
 
Zapisala: MARTIN LENARČIČ, vodja projekta Mlade ideje za Evropo (Društvo mladinski ceh)
              MILAN ŠTULC
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA


Tiskaj